• BIST 78.854
  • Altın 125,396
  • Dolar 3,0831
  • Euro 3,3540
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

İbadetleri Anlama Klavuzu

Mustafa SOYKÖK

Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

Yüce Allah; yaratılış sebebimizin, hayata gönderiliş amacımızın kendisine ibadet etmek olduğunu bildirmiştir: "Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."[1] Bu durum ibadetin ne’liğini ve niçin’liğini çok iyi kavramayı gerekli kılar. Aksi takdirde yaratılış amacımızı yerine getiremeyiz. Yaratılış amacımızı yerine getiremememiz, dünya ismi verilen bu imtihan hayatında başarısız olmamız demektir. Böyle bir başarısızlık ise gerçekleşeceğine mutlaka inandığımız, ölümden sonraki hayatta hüsrana uğramamız anlamına gelecektir.

O halde ibadet nedir? İbadet; hayatımızın tamamını Allah'ın rızasını hedefleyerek yaşamamızdır. Hayatın bütün alanlarında "hüküm sahibi" olarak Allah'a boyun eğme ve teslimiyet şuuru içerisinde olmamızdır. Sonsuz güç ve kudret sahibi Allah'tan bağımsız bir dünya tasavvuru, Allah'ın hayatın bazı alanlarında söz sahibi olduğu diğer bazı alanlarına müdahale etmeyeceği şeklindeki bir düşünce, daha açık bir ifade ile Allah'ın insanlar için seçip beğendiği dini sadece kiliseye veya camiye hasretme, bizim külli anlamda ibadet anlayışımızla bağdaşmaz. 

Hayatınızda attığınız her adımda Allah'ın hükmünü takip etmeli ve bu hükme aykırı olan kanunlara itaat etmeyi reddetmelisiniz. Yaptığınız her şey O'nun çizdiği istikamette olmalıdır.

Böyle bir bakış açısı ile sadece namaz, oruç, hac vs. değil, gerçekleştirdiğiniz her şey; yemek-içmek, uyumak-uyanmak, çalışmak-dinlenmek hepsi birer ibadettir. Eşinizle aile ilişkileriniz, çocuklarınızla oynamanız ve onları öpmeniz bile birer ibadettir. Yani yerine getirirken Allah'ın koyduğu sınırlardan dışarı çıkmadığınız, helal mi haram mı oluşuna dikkat ettiğiniz, Allah'ın hoşnutluğuna uygun olup olmadığını gözettiğiniz bütün işler, dünyevi gözükseler bile aslında dinidirler. İbadetin hayatın tamamını kapsayıcılık özelliğine örnektirler. Hayatın dışında değil hayatla iç içe bir kulluk söz konusudur.

Örneğin, hayatınız boyunca karşınıza yasak yoldan kolay para kazanma fırsatları çıkar. Eğer şeytanın ve şeytanlaşmış insanların ve tabi ki azgın nefsin kışkırtmalarına karşı durur, kendinizi "helal" ile sınırlandırırsanız, o zaman yaptığınız iş, yaşadığınız hayat ibadet sayılır ve ödülü hak edersiniz.

Sizin Allah'ın iradesine uygun olarak yaptığınız her şey ibadettir. Bir taşı yada başka bir şeyi insanlara eziyet vermesin diye yolun dışına çıkarmak, hasta bir insanı tedavi etmek, kör bir insana yol göstermek, acı çeken bir insana yardım etmek; yalan söylemekten, insanların arasını açacak davranışlarda bulunmaktan, dedikodudan, alay ve iftira etmekten kaçınmak; insanları incitip kalp kırmaktan kaçınmak, doğru konuşmak; adaletli olmak bütün bunlar ve bunlardan başka şeyler hepsi birer ibadettir.[2]

O zaman gerçek ibadet Allah tarafından gösterilen yolu takip etmek ve çocukluktan ölüme kadar onun emirlerine uygun bir hayat yaşamaktır.[3] Bu ibadetin tatili yoktur; sürekli yerine getirilmelidir. Sadece belirli şekillerle de belirli zamanlarla da sınırlandırılamaz. Şu zamanlarda ve şu mekânlarda Allah'ın kuluyum şu zaman ve mekânlarda Allah'ın kulu değilim diyemezsiniz. Başıma namaz takkesini geçirdiğim zaman emrindeyim Allah'ım, çıkardığım zaman ise sen benim işime karışamazsın diyemezsiniz.

İslam insanın bütün hayatını bir ibadet hayatına dönüştürmeyi amaçlar.

Şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz: o halde bize emredilen namaz, oruç, zekat, hac gibi ibadetlerin bu umumi ibadet (kulluk) anlayışımızda yeri nedir? Bu formel ibadetler bize hayatımızın tamamını ibadete çevirme fırsatı verirler. Umumi ibadet şuurunu bizlere kazandırırlar. "Beni anmak için namaz kıl"[4] ayeti mesela meselenin bu boyutunu ortaya koyar. Namaz size günde beş kere yalnız Allah'ın kulu olduğunuzu ve yalnız ona ibadet etmeniz gerektiğini hatırlatır. Her yıl bir ay boyunca tuttuğunuz oruçlarınız sizi bu umumi kulluk şuuruna hazırlar. Zekât, kazandığınız paranın size Allah'ın bir hediyesi olduğunu onu sadece fiziksel zevkleriniz ya da maddi ihtiyaçlarınız için değil Allah'ın emrettiği şekilde harcamanız gerektiğini hatırlatır. Hac ise Kur'an'ın kelimelerle anlattığı gerçekleri sembollerle zihinlere ve yüreklere yerleştirir.

Eğer bu ibadetleri yerine getirirken onların özündeki manayı kavrarsak ve böylece bütün hayatımız bir çeşit ibadete dönüşürse maksat hâsıl olmuştur. Ama eğer kavrayamamışsak dizlerimizin üzerinde oturup alnımızı yere koymamızın, aç ve susuz günler geçirmemizin, bir formalite olarak hacca gitmemizin pek bir anlamı olmayacaktır. Ruhsuz bir ibadetin toprağa defnettiğimiz ruhsuz bir cesetten farkı yoktur.

[1] Zariyat, 56.

[2] Konuyla ilgili olarak şu hadisi şeriflere bakılabilir; Buhârî, Edeb, 33-34; Buhârî, imân, 41; Buhârî, Zekât, 30; Buhârî, Mezâlim, 24; Buhârî, Hars, 1; Müslim, Birr, 36 ;Tirmizî, Birr, 36 vb. Hatta bir keresinde Hz. Peygamber kişinin eşiyle ilişkiye girmesinin ona sadaka sevabı kazandıracağını söylemişti. Ashaptan birisi hayretle sordu: Ey Allah'ın Elçisi kişinin zevkini tatmin etmesi de sadaka mı olur? "Evet" dedi Efendimiz; "Onu haram yollarda yapsaydı günah olmayacak mıydı? öyleyse helal yolda olması da sevaptır." (Müslim, Zekat, 52; Ebu Davud, Tatavvu,12, edeb, 160.)

[3] Bkz. Hicr Suresi, 99. ayet

[4] Taha, 14. ayet

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
ERKAN
25 Ocak 2016 Pazartesi 09:57
09:57
ALLAH RAZI OLSUN HOCAM
88.240.164.72
mustafa özer
25 Ocak 2016 Pazartesi 09:46
09:46
yüreğine, kalemine sağlık hocam..
88.255.37.213
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim