• BIST 79.352
  • Altın 126,654
  • Dolar 3,1020
  • Euro 3,3875
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

İbadet Nedir? İbadetin Önemi ve Çeşitleri

Mehmet Ali AYTEKİN

İbadet; gönülden arzu ederek Allah’a (c.c.) yönelmek, boyun eğmek, itaat etmek, kulluk etmektir. Her şeyin hâlikı (yaratıcısı) ve mâliki olan Rabbimizin sonsuz kudreti karşısında acziyetimizi itiraf edip verdiği tüm nimetlerin karşılığında şükrümüzü ortaya koymaktır ibadet. Onun için ibadet, sadece O’na tahsis edilerek ve yalnızca O’nun rızası için yapılır.

Yüce Rabbimiz “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zâriyât, 56) buyurarak insanların ve cinlerin yaratılış gayesinin O’nu tanımak ve O’na ibadet etmek olduğunu; “Ey İnsanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet (kulluk) edin ki takvaya eresiniz.” (Bakara, 21) ayet-i kerimesinde de ibadetlerin, insanı, kulluğun zirvesi olan takva mertebesine ulaştıracağını haber vermiştir. “(Ey Rasulüm!) De ki: Duanız (İbadetiniz) olmasa Rabbim size niye değer versin” (Furkân, 77) ayeti ile de bir insanın, makam, mal, güzellik gibi fani şeylerle değil; ancak ibadeti, itaati, duası ve kulluğu ile Allah katında değerli olduğunu ifade buyurmuştur.

Evet… Dünyaya geliş gayemiz Cenâb-ı Hakka ibadet etmek, O’nun rızasına nail olmaktır. Biz ibadetlerimiz ve ibadetlerimizdeki samimiyetimiz oranında Rabbimizin katında değerli oluruz. Onun için ibadete, kulluğa bizim ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyacımıza binaen kulluk yaparız, yapmalıyız. Bizleri yaratan ve sahip olduğumuz bütün nimetleri bizlere ihsan eden Rabbimize ibadetlerimiz vasıtasıyla şükreder, O’ndan maddi ve manevi her türlü nimetinin devamını talep ederiz.

O’nun, bizim yapacağımız ibadete hiçbir ihtiyacı yoktur. Yeryüzündeki tüm canlılar, hiç isyan etmeden Allah’a ibadet etse O’nun rubûbiyyet ve ulûhiyyet (rab ve ilahlık) vasfında zerre kadar bir artış meydana gelmeyeceği gibi yeryüzünde herkes isyan edip hiçbir kul O’na ibadet etmese yine onun ilahlık vasfından zerre kadar bir şey eksilmez.

Ruh ve bedenden oluşan insan, bedenini ayakta tutmak için maddi gıdalara muhtaç olduğu gibi ruhunu ayakta tutmak için de manevi gıdalara muhtaçtır. Ruhun gıdası ibadetlerdir. Nasıl ki maddi gıdasını alamayan veya zararlı gıdalarla beslenen bir beden zamanla ölmeye mahkûmsa manevi gıdasını alamayan veya yanlış gıdalarla beslenen bir ruh da ölmeye mahkûmdur, manevi gıdasından tamamen mahrum olan böyle bir ruh, manen ölüdür.

İbadet; tıpkı din duygusu, yeme, içme ve uyuma gibi insanın fıtrî bir ihtiyacıdır. Bu fıtrî ihtiyacın Kur’an ve sünnet çizgisinde, doğru bir şekilde sağlanması ve karşılanması gerekir. Aksi takdirde fıtrattaki bu ihtiyaç boşluk kabul etmeyecek ve insan farklı şekillerde ihtiyacını karşılayacak; neticede ibadetlerin şeklinde ve ruhunda ortaya çıkan çarpık anlayışların yanında toplumda totemizm (putçuluk), satanizm ( şeytana tapma) gibi şirk unsurlarının hâkim olduğu inanç ve ibadet şekilleri ortaya çıkacaktır.

Fıkıh kitaplarımızda ibadetler yapılış şekline göre genel olarak; 1- Namaz ve oruç gibi bedenle yapılan ibadetler 2- Zekât ve sadaka gibi mal ile yapılan ibadetler 3- Hac ve umre gibi hem beden hem de mal ile yapılan ibadetler olmak üzere üç kısma ayırılmıştır.

İnşallah bir sonraki yazımızda İslam’ın beş rüknünden biri ve ibadetlerin en faziletlisi olan namaz ibadetinin farziyetini ve faziletini ele alacağız.

Allah’a (c.c.) emanet olunuz.

Selam ve dua ile…

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim