• BIST 79.933
  • Altın 125,249
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 19 °C
  • Şanlıurfa 21 °C

HZ. Muhammed montaj kasete ne derdi?

HZ. Muhammed montaj kasete ne derdi?
Peygamberimizin yaşadığı dönemde bugünkü teknolojik imkanlar olsaydı, acaba Hz. Muhammed siyasi muhaliflerini devirmek için “montaj kasetler” yayınlatıp, onlar hakkında çeşitli kara propaganda örnekleri sergiler miydi?

Oğuz Düzgün - Timetürk

 
Belki de bu soru sizin de zihninizi epey meşgul etmiştir. Çünkü mahremiyet dinlemelerinden, kimi özel görüntülerden, montaj kasetlerden, yalan haberlerden, fitnelerden, fesatlardan bunaldık ve hatta iğrendik!
 
Acaba, huzuru, imanı, birliği, ihlası, siyasetten tecerrüdü terennüm edenler mi, yoksa İslamiyeti bir montaj, siyasi menfaat ve şantaj dini olarak gösterenler mi doğru yolda diye de sormadan edemedik.
 
Öncelikle şunu bilelim ki Peygamberimiz birazdan nakledeceğim ayetlerle en önceden ve aracıya ihtiyaç olmadan doğrudan muhatap olan yegane insandır.
 
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Mâide 8)
 
Naklettiğimiz ayetten anlıyoruz ki, Peygamberimiz müşriklere ve münafıklara karşı dahi “adaletle” hükmetmekle emrolunmuştur.
 
Müşriklere karşı adaletli olması emredilen Peygamber’in Müslüman kardeşlerine karşı “zulümle” emredilmesi ise elbette düşünülemez.
 
Aşağıdaki ayet Müslümanlara karşı “hüsn-ü zannı” öğütlemek yanında, onların kusurlarını araştırmayı da açıkça yasaklamaktadır:
 
“Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat 12)
 
Ve Peygamberimiz (SAV) alıntıladığımız bu kudsi ayetleri hücrelerine kadar yaşamakla mükellef kılınmıştır:
 
“O halde emrolunduğun gibi dosdoğru ol!Beraberindeki tevbe edenler de dosdoğru olsun! Allah’ın sınırlarını aşmayın. Çünki o ne yaparsanız hakkıyla görendir.” (Hud 112)
 
Şimdi bu ayetleri ihtiramla okuduktan sonra aşağıdaki eylemlerin vehametini bir kere daha tefekkür edin:
 
“Mahremiyet dinlemelerinin yapılması, bu dinlemelerin montajlanarak insanlara seyrettirilmesi, bu montaj kasetlerle evlerin dolaşılıp insanlar hakkında kara propaganda yapılması...” 
 
Az önce naklettiğim ayetleri de düşündüğümüzde, Peygamberimizin bu gibi karanlık ve iğrenç yollara tenezzül etmeyeceğini de elbette anlarız.
 
Ancak müşrikler ve münafıklar Peygamberimize olan güveni sarsmak için bu iğrenç yolların benzerlerini maalesef kullanmışlardır.
 
Eğer teknolojik imkanları elverseydi, montaj kasetlerle Peygamberimizi gözden düşürmek için ellerinden geleni yapacakları da bu örneklerden anlaşılıyor.
 
Eğer bugünkü dinleme ve montaj teknolojisi  o günün münafık başı Abdullah b. Übeyy’in elinde olsaydı,  çölde gerdanlığını kaybedip arayan tertemiz validemiz Hz. Aişe hakkında kimbilir ne rezil senaryolar uydururdu bir düşünün hele!
 
O günün fesadçıları, o günün kısıtlı imkanlarıyla bile öyle sari bir dedikodu fitnesine ön ayak olmuşlardı ki, bu fesad ateşi ancak Nur suresinde geçen aşağıdaki ayetlerin nüzulüyle söndürülmüştü:
 
“11- O ağır iftirayı ortaya atanlar, sizden bir gruptur. Bu olayı kendiniz için kötü bir şey sanmayınız. Tersine o sizin için iyidir. O grubun içinde bulunan herkes payına düşen günahın cezasını görecektir. Suçun büyük bölümünü omuzlarında taşıyan o grubun elebaşısı ise büyük bir azaba çarpılacaktır.
12- O iftirayı işittiğinizde erkek-kadın bütün mü'minlerin, kendileri hakkında hüsnü-zan besleyerek, özlerine leke kondurmaya yanaşmayarak '`Bu apaçık bir iftiradır" demeleri gerekmez miydi?
13- Bu konuda dört şahit göstermeleri gerekmez miydi? Madem ki, bu şahitleri gösteremediler, o halde onlar Allah katında yalancıların ta kendileridirler.
14- Eğer dünyada ve ahirette Allah'ın size yönelik lütfu ve merhameti olmasaydı, yoğun dedikodu yaptığınız bu iftiradan dolayı büyük bir azaba çarpılırdınız.
15- Hani bu iftirayı dilden dile yayıyordunuz. Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığınız bu söylentiyi rastgele ağızlarınızda geveliyordunuz. Yaptığınız kötülüğü önemsiz sanıyordunuz. Oysa o, Allah katında ağır bir suçtu.
16- Onu işittiğiniz zaman "Bu konuda konuşmak bize yakışmaz. Haşa Allah'a! Bu ağır bir iftiradır" demeniz gerekmez miydi?
17- Allah size öğüt veriyor ki, eğer mü'min iseniz böyle bir hataya bir daha asla düşmeyesiniz.”
 
İslam düşmanları montaj olayını o kadar ilerletmişlerdi ki, ilahi kelama bile eklemeler yapmak için yalanlar uydurmuşlardı.
 
Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim