• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 12 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Hınzır derisinden yapılan eşyalar helal mi?

Hınzır derisinden yapılan eşyalar helal mi?
Ümmetin bir imtihanı olan ve yüzde 99’u Müslüman olan ülkemizde kasaplık hayvan yapılan hınzırın eti yanında derisi ve kılı da birçok sektörde kullanılmakta.

Ümmetin bir imtihanı olan ve yüzde 99’u Müslüman olan ülkemizde kasaplık hayvan yapılan hınzırın eti yanında derisi ve kılı da birçok sektörde kullanılmakta. Domuz derisinden yapılan ayakkabı, çanta, cüzdan, mont vs. eşyalar helal mi? Mezhepler domuzun eşya olarak kullanılmasına nasıl bakıyor? Kısaca bu sorulara cevap arayacağız…

Bugün ülkemizde, maalesef gerek ithal ve gerek yerli kaynaklarda necis ve haram maddeler kullanılarak bir takım üretimler yapılmaktadır; domuz da bunlardan biri. Zaman zaman medyada, şu kadar domuz eti yakalandı haberlerini duyuyoruz. Domuzun sadece eti mi haramdır?

Bugün ülkemizde, maalesef gerek ithal ve gerek yerli kaynaklarda necis ve haram maddeler kullanılarak bir takım üretimler yapılmaktadır; domuz da bunlardan biri. Zaman zaman medyada, şu kadar domuz eti yakalandı haberlerini duyuyoruz. Domuzun sadece eti mi haramdır? Domuz derisinden ve kılından yapılan eşyalar kullanılabilir mi? Kur’an, sünnet ve mezhepler bu konuda ne söylüyor? Kur’an-ı Kerim’de domuzla ilgili pek çok ayeti kerime bulunmaktadır. Allah (C.C.) Enam Suresi 145. Ayet-i Kerime’de, “De ki: Bana vahyolunanda ( bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş ya da akıtılmış kan yahut domuz eti- ki bu gerçekten pistir yahut Allah’tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir) çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir” buyurmuştur ki burada leş, kan ve domuz eti necis olarak nitelendirilmiş ve haram kılınmıştır.

Dört Mezhep Hınzırın Alışverişini de Caiz Görmez

Peygamber Efendimiz (S.A.V) de bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Muhakkak ki Allah ve Resulü şarabın, meytenin (leşin), domuzun ve putların satışını haram kıldı.” Ey Allah’ın (C.C.) Resulü! Meytenin yağları hakkında hakkında ne dersin, onlarla gemiler yağlanır ve insanlar onu aydınlanmak için kullanırlar? diye sorulunca, Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), “Hayır o haramdır” diye buyurdu ve şöyle devam etti: “Allah Yahudileri kahretsin, Allah onlara hayvanların iç yağlarını haram kılınca onlar bunu erittiler ve sonra da satıp bedelini yediler.” Bu ve diğer kaynaklara dayanarak, Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli fıkıh âlimleri kan, leş, domuz ve şarabın alışverişini de caiz görmemişlerdir. Aslı ve niteliği itibariyle meşru olmayan batıl satış olarak kabul edilmiştir. Çünkü meyte, kan ve domuz gibi mütekavvem olmayan (kıymet taşımayan)  yani ticari mal hükmünde olmayan şeyin satışı da olmaz.

Etiket Mecburiyeti Talep Edin

Bugün maalesef domuz derisinin ucuz olması nedeniyle, bazı insaf tanımayan üreticilerin ve dışarıdan gelen derilerde domuz derisi kullanılabilmektedir. Tüketiciler haram mal tüketmek istemiyor, Müslüman üretici de karşı karşıya kaldığı haksız rekabetten kurtulmak istiyorsa ürünlerde etiket mecburiyeti istemelidir. Yönetim de denetimi iyi bir şekilde yaparsa ve ülkemizde domuz kasaplık hayvan olmaktan çıkartılırsa toplumumuz bu illetten kurtulacaktır. Her ne olursa olsun tüketiciler olarak cebimizdeki cüzdanı, belimizdeki kemeri, sırtımızdaki deri ceketi, ayağımızdaki ayakkabıyı, deri çantayı ve valizi, evimizdeki ve büromuzdaki deri koltukları; diş, tıraş, elbise, boya ve badana fırçalarımızın domuz mamulü olmamasına dikkat etmeliyiz. Aksi halde haram işlemiş oluruz. Alışverişlerimizde bundan böyle fiyat araştırmasından önce helal araştırması yapmalıyız. Ürünün üzerinde hangi hayvandan yapılmadığını bildiren etiket talebinde bulunmalıyız. Bu disiplin üreticiyi de etkileyecek ve bu yönde girişimler olacaktır.

 

Bizi Aldatan Bizden Değildir

Buradan çıkan sonuca göre, bir Müslüman kanun koyucu Allah (C.C.) tarafından necis olduğu belirtilen ve yenmesi haram kılınan leş, kan ve domuz alışverişini yapamayacağı gibi üretimini veya işlenmesini de yapamaz. Bilmeden bu fiilerde bulunmak, kişiyi mesuliyetten kurtarmaz. Çünkü fıkıhta kaidedir, “Kişi yapacağı işin fıkhını öğrenmek zorundadır.” Allah (C.C.) inanan ve haramlardan kaçan bir Müslüman domuz yetiştiremez, domuz kesemez, domuzun derisinden, etinden, kılından veya herhangi bir uzvundan istifade edemez. Tabaklama yapamaz, alışverişini yapamaz ve tüketemez. Bir insan ürettiği ve sattığı ürünlerin domuz kökenli olduğunu saklarsa Allah (C.C.) kullarını aldatma, kandırma cezası ile Allah’ın (C.C.) cezasına muhatap olur. Peygamber Efendimiz (S.A.V) buyuruyor ki: “Bizi aldatan bizden değildir.” Dinlerini, dünyaları için az bir paha karşılığında satanların alışverişleri ne kötüdür.

Allah (C.C.) başka ayetlerde de domuzun haram olduğunu açıkça buyurmuştur. “Allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkası adına kesilenleri haram kıldı….” (Bakara, 2/173; Nahl, 16/115)

“Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen. Boğulmuş, (taş, ağaç vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. (Mâide, 5/3)

 

 

Görüş Ve Önerilerinizi Bekliyoruz

Allah’a (cc) kul, Resul’ü Ekrem (S.A.V.)  Efendimize ümmet olmakla mükellef her mümin; dünya ve ahirette kurtuluşa erebilmek için, kendisine verilen ömrünü ilahi hudutlar dâhilinde tamamlamakla mükelleftir. Bu mükellefiyetin gereklerinin en önemlilerinden biri, hiç kuşkusuz beden sağlığını ve hayatını idame ettirebilecek miktar ve oranda beslenmesini temindir. Fakat bu beslenme muhakkak Allah’ın (C.C.) Kur’an-ı Kerimde buyurduğu gibi helal ve tayyiben sınırları dahilinde olmak zorundadır. Ancak bu noktada çok önemli bir hususla yüz yüze gelmekteyiz: Yediklerimiz içtiklerimiz helal mi, haram mı?

Maalesef günümüzde bakkaldan aldığımız bisküvinin, kasaptan aldığımız etin, şarküteriden aldığımız peynirin helal mi haram mı olduğunu bilmiyoruz.  Oysa  Müslüman olarak bizler kalbimizi, beynimizi ve midemizi çok iyi bir şekilde muhafaza etmeliyiz. Aksi takdirde vücudun diğer azalarının da muhafaza edebilmesi mümkün olmaz; böylece insan, nefsinin ve şeytanın yoldaşı haline gelir. Yani nefsi ve nesli koruyan helal ve tayyip gıda insanın olmazsa olmazıdır.

Sadece gıda konusunda mı hayatın her alanında helal-haram dairesinde yaşamamız gerekiyor. Peki, Tatil veya seyahat esnasında kaldığımız otelin, eczaneden aldığımız ilacın, parfümeriden aldığımız kozmetiğin, marketten aldığımız deterjanın ve daha birçok kullandığımız eşyanın helal mi haram mı olduğuna ne kadar dikkat ediyoruz? Bize sunulan hizmetlerin helal mi haram mı olduğunu ne kadar biliyoruz? Aslında hayatın içinde karşılaştığımız tüm bu konular din, sosyal yaşam ve sağlık bakımından insanın olmazsa olmazları…

Bu yüzden ümmetin resmi gazetesi olarak toplumda gördüğümüz helal-haram konusundaki boşluğu doldurmak için her konuda olduğu gibi helal haram konusunda da siz değerli okurlarımız için Ekim ayından bu yana helal sayfası hazırlıyoruz. Bu sayfada helal yiyecek ve içecekten, helal giyime. Helal tatil yerlerinden, helal deterjan ve helal ilaca, helal- haram dairesinde günlük hayatta karşılaştığınız tüm konular hakkında haber, röportaj ve yazı dizisi yayımlıyoruz. Kırk yılı aşkındır okuyucularına hakkı tavsiye edip kötülükten alıkoymaya çalışan Millî Gazete şimdi de “Helal Sayfası”nı siz değerli okuyucularına açıyor. Helal konusunda görüş, soru ve önerilerinizi bekliyoruz.

MİLLİ GAZETE

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim