• BIST 78.977
 • Altın 125,421
 • Dolar 3,0817
 • Euro 3,3538
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Şanlıurfa 27 °C

Hedef (siz) misiniz?

Hedef (siz) misiniz?
Haber Burada

HEDEF (SİZ) MİSİNİZ?

Yaşadığımız hayatın daha anlamlı, daha huzurlu ve daha yaşanabilir bir hale gelmesi için gereken en önemli şeyler nelerdir diye bir soru sorsam acaba ne dersiniz?

Bu önemli şeyler çok çalışmak mı ya da çok fazla bilgiye sahip olmak mıdır? Yoksa çok zengin olmak, geniş maddi imkânlara sahip olmak mıdır ne dersiniz acaba?

Sayılanların her biri mutlaka önemli şeyler diyeceksiniz ancak hepsini birden anlamlı hale getiren en önemli şey bir amaca, bir hedefe bir gayeye sahip olmaktır. Uzun vadeli, iyi planlanmış net hedefler. Ne aradığını bilmeyen bulduğunu da anlayamaz. Eğer insan hayatta ne aradığını bilmiyorsa havada savrulan yaprak misali amaçsız, gayesiz, hedefsiz, maksatsız bir yaşam şekliyle hayatını düzenli ve huzurlu geçirebilmesi nasıl mümkün olabilir?

Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin bir önemi yoktur. (Peter Drucker) 

Hedefsiz olan insan; başkalarının hedefi, günlük işlerinde kullandığı bir yardımcı, başkalarının işleri için destek verici kişi haline dönüşmek durumunda kalır.

Bir insanın hedefini on ikiden vurabilmesi için öncelikle karşısında bir hedefinin olması gerekir. Hedefin en önemli faydası kişiyi motive etmesi, hayat ve imkânların farkında hale getirmesi, hedefe giden yolda her aşama geçildikçe kişiye öz güven kazandırmasıdır.

Hedefe ulaşmak çoğunlukla bazılarının zannettiği gibi şans işi değil, yapılmış olan doğru tercihlerin sonucudur. Yanlış tercihler yapılıp sonuçların olumsuz olduğu görülünce “ben çok şanssızım” demek doğru değildir. Doğru tercihler ve hedefe götüren doğru çalışmalar yapılıp başarı yakalandığın da, başkaları başarılı oldu demek yerine  “o çok şanslıdır” diyeceklerdir. Her iki durumda da işi şansa bağlamak oldukça yanlıştır. Çünkü başarının temelinde bir hedef ve bu hedefin gerçekleşmesi için yapılması gerekenler vardır. Eğer bunlar yapılırsa başarı gelir, yoksa ne kadar beklenirse beklensin başarı gelmeyecektir. 


Bir üniversitenin mezunları arasında uygulanan anket sonucu elde edilen veriler hedefi olanların başarıya yakın olduğuna güzel bir örnek olmuştur. Ankette mezunlardan bundan sonraki hayatları için hedef-gayelerini yazmaları istenmiş ve bu yolda kendilerini hedeflerine ulaştıracak planlarını aşama aşama anlatmaları istenmiştir.  

Anket sonucu katılanların sadece %3’ünün hedeflerinin net olduğu ve aynı zamanda kendilerini planladıkları hedefe ulaştıracak planlarının olduğu görülmüştür.

20 yıl sonra ankete katılanlar tekrar incelendiğinde net hedefi ve hedefine ait planları olan %3’lük kesimin konum açıdan diğerlerinden daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır.  Ayrıca aile, iş ve sosyal yaşam durumlarının da diğerlerine göre daha iyi olduklarına şahit olunmuştur. 

Bu örnek hedef belirlemenin önemini ve hedefe ulaştıracak aşamaların planlanmasının başarıya etkilerini ortaya koymaktadır.

Güzel günler sana gelmez, 
Sen onlara yürüyeceksin. (Mevlana)


Genel anlamda bakıldığında her insanın kendine göre hedefleri mutlaka vardır. İyi bir eğitim almak, önemli okullarda okumak, geliri iyi olan bir mesleğe sahip olmak, iyi bir araba, iyi bir ev sahibi olmak v.b. şeyler herkesin hayalidir. Hatta bazı insanlar bazen öyle büyük, ulaşılamaz hayallere dalar ki; kendine geldiğinde bir de bakar ki artık hayat bitmek üzere, ancak elinde hiçbir şey yok gerçeğiyle karşı karşıya kalmıştır.  

Böyle olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için doğru hedef belirleme ve belirlenen hedefler için yapılması gereken şeyleri iyi planlamak olmazsa olmaz kurallardır. Eğer planlar gerçekçi, uygulanabilir olursa var olan kaynaklar, enerjiler, imkânlar verimli şekilde harcanırsa hedefe ulaşılması mümkün hale gelir.                                                          

Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur.
Hayat bu, son dediğin an her şey yeniden can bulur.(Şems-i Tebrizi)

İster birey olarak ister girişimci olarak hedefiniz yoksa sahip olduğunuz kapasite, potansiyel, imkânlar bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü anahtar doğru kişinin elinde olursa kapıyı açacaktır. Eğer kapıyı açmak gibi düşüncesi olmayan kişinin elinde anahtar olsa bile, bırakın kapıyı açmayı anahtar kapıyı aralamaya bile yetmeyecektir. Kapıyı açmak emek ister, zahmet ister, hangi anahtarın hangi kapıyı açacağını bilmek gerektirir. İşte başarı bu emeği sarf edip, zahmete katlanabilen kişilerin olacaktır.
İnsanın kanadı gayretidir. (Mevlana)

1950’li yıllarda SONY firması dünyanın her yerinde genel bir yargı olan Japon ürünlerinin düşük kaliteli olması yönündeki olumsuz izlenimini ortadan kaldırmak gibi bir hedef belirlemişti. Aradan geçen yarım asrı aşkın süreden sonra görüyoruz ki bir hedefe sahip olmanın iş dünyası açısından ne kadar büyük önem taşıdığını gösteren canlı bir örnek olarak SONY firmasını gözlemleyebiliriz. 
Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. 

Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.
(Muhammed Ali)

Çiçero şöyle der: “Yarınlar yorgun ve bezgin kişilerin değil, rahatını terk edebilen gayretli insanlarındır.” 

Düzenli, disiplinli ve planlı çalışan insanlar içinde bulundukları şartları değiştirerek mutlaka daha iyi noktalara gelecektir. Herkes zirveye çıkamaz ama gayretli bir şekilde çalışan herkes, bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere mutlaka gelecektir. Bu da o insana; ailesinde, çevresinde ve toplumda sevgi-saygınlık kazandırır. Kendilerine hedefler koyarak imkânlarını potansiyellerini değerlendirenler, ülkeleri ve dünyamız için en faydalı insanlar olmuşlardır. Daha önemlisi, ancak bu şekilde hedefler koyup çalışanlar; yorulacaklar, zorlanacaklar ancak hayatlarını mutlu bir şekilde yaşama imkânı bulabileceklerdir.

Işık saçmak için önce yanmak gerekir. (Mevlana)

 İnsanlar çalışarak hedeflere koşarken, çok az vakit ayrılsa da hobilerinin olması, hoş vakitler geçirmesi hedefe ulaşmasını kolaylaştıracak, sıkıcı, monoton ve donuk bir hayat yaşamaktan kişiyi kurtaracaktır. Onun için hedef koymanın, başarıya giden yolda aşama aşama kazanılan başarılar kişiye mutluluk getirir. Süreç içerisinde yaşanabilecek zorlukları aşmak için arada verilecek küçük molalar, uğraşacağı hobiler kişiye kolaylık sağlayacaktır.

Ciddi, net, ulaşılabilir bir hedef belirleme; bireyde dinamiklik yaratır, yüksek enerji potansiyeli oluşturur ve hayata heyecan katar. 

Tembel insan yoktur. Sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır. (Anthony Robbins)

Sonraki yazımızda hedef belirlemeden önce kendimizi tanımamız, güçlü ve zayıf yanlarımızı ortaya çıkarmamız noktasında neler yapabileceğimizi ortaya koymaya çalışacağız. 

Siz değerli okuyucularıma net hedefler oluşturması ve hedefe ulaştıracak azim ve gayretler ihsan edilmesi  dileklerimle …

 

Ömer Aydın'ın Diğer Yazıları >>>

Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 7 Soruda Musul Operasyonu - Nevzat Çiçek Yazdı17 Ekim 2016 Pazartesi 16:43
 • Bölgede neler oluyor? Peki Ne yapmalı?16 Ekim 2016 Pazar 07:23
 • İnsanımsı Şeytanlar15 Ekim 2016 Cumartesi 22:30
 • İllegal Din Eğitimi Olmaz - Adil Gülmez Yazdı15 Ekim 2016 Cumartesi 12:35
 • Kerbela Bugün Halep'tir12 Ekim 2016 Çarşamba 13:15
 • Bu Bizim Hikayemiz - Okunası bir yazı12 Ekim 2016 Çarşamba 11:56
 • ABD/PKK/FETÖ KONSORSİYOMU - Hamit Yaz Yazdı10 Ekim 2016 Pazartesi 11:05
 • Fetö İle Mücadelenin FAY HATLARI07 Ekim 2016 Cuma 12:41
 • Sala veren İmamı dövenler neden serbest kaldı?05 Ekim 2016 Çarşamba 13:33
 • ABD ve Rusya BÖLGEDEN DEFOLSUN!04 Ekim 2016 Salı 14:28
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim