• BIST 79.433
  • Altın 125,714
  • Dolar 3,0724
  • Euro 3,3451
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 23 °C

Hakikatin dilini nasıl kaybettik

Nevzat ÇİÇEK
Hakikatin dilini hakikatin  sahiciliği üzerinden okuyamadığımız bir zaman dilimindeyiz. Tarafgirlik ruhu içerisinde kendi İblislerimizi melekleştirdiğimiz  bir avluda hep beraber dönmeye  çalışyoruz. Bu kubbe altında söylenmeyen ne kadar söz var zannediyorsak yarın yüz yüze bakmayacak gibi dilimizi sapan yaparak birbirimize söylüyoruz.
 
Daha dün beraber sokalarında yürüdüğümüz, medeniyet pencerelerini beraber açtığımız, susarken birbirimize su vererek ıslandıklarımızı bugün kolundan tutmuş Fırat ve Dicle’nin kenarına götürüyoruz. Bir büyük kayaya çıkarken güneşin batışını izleyeceğimizi söylerken, yalanlarımızda güneşler batmazken, batışımızı görmeden itiyoruz usul usul  bize güvenenleri…Köylerimizin avlularında taş kesilmiş vicdanlarımızla inşa ediyoruz taş medeniyetlerimizi…
 
Kızarken, bağırırken Kur’an’ı mızraklarına takanlar gibi bakıyoruz birbirimize. Nefsimizi şeytandan temizlemeye çalışırken bulunduğumuz evi, hükümeti, cemaati,kurumlarımızı  şeytanın askerlerinin işgal edebileceğini söyleyenlere kızıyoruz, bir an için otursak bir toprak damda, çıksak bir kıra baş başa kalsak kendimizle gurur kulelerimizin tek tek yıkıldığını göreceğiz. Tek tek toz gibi hiçleştiğimizi ama onun kadar alçak gönüllü olmadığımızı bileceğiz. Bir diş ağrısına dayanamayan bizlerin iktidarı ele geçirmek için dişler çekilirken güldüklerine şahit olacağız…İçimizdeki çürük elmaları en sağlam elma olarak sunmaya başlayacağız.
 
Uzak bir coğrafyadan gelecek olan bir sesin peşinden giderken, pirincin nasıl umut olduğunu öğrendiğimizde döktüğümüz pirinçleri çıkarıp güvercinlere vererek arındığımızı sanacağız. Başımızı yastığımıza koyduğumuzda elimizde açlıktan ölen çocukarı görecek, kalkacak kendi çocuğumuza sarılacak ve yine uyuyacağız…Bir medeniyet düşü kurarken ne kadar geç kaldığımıza yanacağız.
 
Türkiye’de geçmişimizle bahsederken, yaptığımız dizilerle övünürken,Lübnan sokaklarında bir Müslüman diğer Müslüman’a küfrederken, ondan “Senin anneni Türk dizilerinde gördüm” sözünü duyacağız…Biz kendimizi oyalayıp taş avlularda oynarken, gökdelenlerde bize bakanların bizden olmadıklarını şahit olacağız…
 
Kurduğumuz şehirlerde bizden olmayanları yetiştirdiğimizde, biribirini dinlemeyen bireyleri gördüğümüzde, aynı dili konuşamayan dede ve torunun tradejisine şahit olduğumuzda suçu hep geçmişe atmayı öğreneceğiz…
 
Bütün kelimeleri istatistik üzerinden verdiğimizde, bereket kavramının matematikle açıklamaya çalıştığımızda aslında Allah’ı ve insanı unutacağız. Sabah bir gülümsemenin sadaka niyetine geçtiğini bilmeden hanımımıza, çocuğumuza “Al şu sadakayı götür ver” dediğimizde baştan kaybetmeyi öğreneceğiz.
 
Bugün bu ülkede bizi yönetenlerin yönetim ve siyasette “Yağmur, güneş, ay, rüzgâr,ateş, su, yeryüzü ve ölüm” benzemeleri gerektiğini hatırlatmak zorunda olan hocalarımızın, bunu bilerek söylemekten utandıklarına şahit olacağız. Devletleşerek cennete gidenlerimiz yanında, iktidarı ele geçirmeden değişeceğine inanmayan cemaatlerle tanışacağız. Her şey Allah için, her şey insan insan her şey Türkiye için diyenlerin aslında her şey benim için dediklerini öğreneceğiz.
 
Bugün bu ülkede bir umut var ve bu umudu yeşerteceğimiz yerde her önüne gelen ağacın meyvesini toplayıp gitmekle meşgul, Durun bu ağaç kuruyabilr diyenleri gerçekleri görmemekle itham eder gözlerimiz ve sözlerimiz. Devletleşerek avunanlar, “Müslümalar iktidarda” siz ne söylüyorsunuz dediklerinde “Peki Müslümanlık iktidarda mı” sorusunu hatırlattığımızda geçmişin bir tozlu tarih rafında gönderiliyoruz. Evet bugün zihniyeti değiştiremeyener, zihniyet araçlarını değiştiremeyenler en kolay olan işi başarıyor ve adam değiştiriyor.
 
Biz adamların değil zihniyetin değiştiği ve değiştirdiği siyaset ve cemaat ikliminde yürümek istiyoruz.
 
Biz, adalaetin, merhametin egemen olduğu, çoğulcu bir Türkiye’nin bir köyündeki ışığın dünyayı aydınlatacağını biliyoruz

 Bizi bizi saflara itenleri değil, saflarımızı sıkılaştıranların avlularında göz yaşı dökmek istiyoruz.Biz bizi savunaların dönekliğinden bıktık, bizi kimse savunsun istemiyoruz.
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim