• BIST 78.844
  • Altın 125,575
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

Hacda Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!

Hacda Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!
Haber Burada

“Hacda kötü söz, çirkin davranış, günaha sapma ve kavga yoktur.” (Bakara, 2/197) 

Hacı, ihram giymekle, helal ve mubah olan bazı şeyleri sırf ibadet kastıyla kendisine yasak etmektedir. Namaza başlarken alınan iftitah tekbiri nasıl kişiye namaz içinde bazı davranışları yapmasını yasaklıyorsa, oruca başlayan kişi nasıl imsak ile yemeyi içmeyi kendisine yasaklıyorsa, hacı da ihram ile birlikte önceden mubah olan bazı şeyleri kendisine yasaklamaktadır. Kur’an, bu konuda üç türlü yasaktan söz etmektedir: 

1-“Rafes” diye adlandırılan, cinsel arzularla ilgili konuşma dahil, her türlü şehevî yasaklar, 
2-“Fısk ve fusûk” diye adlandırılan, her türlü günah, kötülük ve suçlar, 
3-“Cidâl” diye adlandırılan, başkalarıyla kavga, kapışma, tartışma, sövüşme ve dövüşme gibi bütün olumsuz davranışlar. 

Dikkat edilirse bu üç çeşit yasaktan ilki, kişiyi şehvetine; ikincisi nefsine; üçüncüsü de başkalarına karşı korumayı amaçlamaktadır. Kişi, hac esnasında şehvetiyle, nefsiyle, ve kardeşleriyle ilgili en küçük bir problem yaşamamalı, kısacası barış içinde olmalıdır. İnsanların en çok günaha girdiği noktalar da zaten bu üç alan değil midir? Hacı bunlardan darbe almamalı, hac süresince kazandığı bu deneyimle, hac sonrasında da kendini korumayı öğrenmelidir. İşte Peygamber Efendimiz, bu yasaklara riayet ederek hac yapabilen kimsenin, annesinden doğduğu günkü hâline döneceğini müjdelemektedir. (Buhârî, Hac, 4) 

Kur’ân-ı Kerim’de belirlenen bu temel yasaklardan başka, hadislerde de bazı ihram yasakları yer almıştır. İhram süresince erkeklerin -ayaklarına geçirdikleri terlik ve büründükleri iki parça havlu hariç-başka hiçbir giysi giymemeleri; ihrama girildikten sonra güzel koku kullanılmaması, av hayvanlarının avlanmaması, Harem bölgesinin doğal bitki örtüsüne zarar verilmemesi bu yasaklardandır. Harem bölgede her ne sebeple olursa olsun kan dökmek ve kayıp bürosuna verme dışında buluntu bir eşyayı alıp sahiplenmek de ihram yasakları arasında hatırlanmalıdır. 

İhram yasakları, sadece insanları değil, canlı ve cansız hemen her şeyi kapsamaktadır. Bütün hayvanlar, bütün bitkiler ve hatta Allah’ın insanlara bahşettiği tabiatın tamamı dokunulmaz bir sit alanıdır artık. Hacı hiç kimseye, canlı veya cansız hiçbir varlığa zarar veremez, hatta haram bölgenin otunu, çiçeğini bile kopartamaz, kuşunu dahi korkutamaz. O mübarek yerlere, insanları rahatsız edecek en ufak bir çöpü bile sağa sola atamaz. İnananlara sıkıntı veren şeyleri ortadan kaldırmak “sadaka” yani Allah’a sadakat ise, Harem bölgede bunun aksini yapmak, sadakatsizlik olacaktır. Bunun yanında öfkelenmemek, kimseyi incitmemek ve güler yüzlü olmak gibi ahlakî davranışlar da, haccı gereği gibi yerine getirmenin birer parçasıdır. 

Kısacası ihram süresince toplumsal barışı ve bütünlüğü bozucu, bencilliği uyandırıcı, geride bırakılan geçici haz ve menfaatleri hatırlatıcı mahiyetteki her türlü eşya ve fiiller yasaklanmıştır. Dolayısıyla hacı, çevresi ile duyarlı, anlamlı ve iyiliği merkeze alan bir ilişki tarzı geliştirmek zorundadır. 

 

 

DİKKAT! Eğer Kurbanlığınızda Bunlar Varsa!!!DİKKAT! Eğer Kurbanlığınızda Bunlar Varsa!!!Haber Burada09 Eylül 2016 Cuma 05:58İSLAM

 

Bu Taş Kendisini Selamlayanları Görüyor ve Kaydediyor!Bu Taş Kendisini Selamlayanları Görüyor ve Kaydediyor!Haber Burada09 Eylül 2016 Cuma 03:35İSLAM

 

Hacda Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!Hacda Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!Haber Burada09 Eylül 2016 Cuma 01:47İSLAM

 
Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim