• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 19 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Gusül Abdesti ile ilgi bilinmesi gerekenler

Mehmet Ali AYTEKİN

Bedenin tamamını (ağız ve burun dâhil) kuru yer kalmayacak şekilde, temiz su ile yıkamak suretiyle yapılan hükmî temizliğe  “gusül” (boy abdest) denir. Gusül hüküm itibariyle farz, sünnet ve müstehap olmak üzere üç kısma ayrılır. Örneğin büyük abdestsizlikten dolayı gusül almak farz, ihrama girmek, Arafat’ta vakfe yapmak ya da cuma ve bayram namazları için gusül almak sünnet, bir günahtan tövbe etmek, yeni elbise giymek veya cenaze yıkamak için gusül almak müstehaptır (el-Hidâye, I/39; Diyanet İslam İlmihali, I/206).

Guslün; hükmî kirlilikten kurtulmaya vesile olmanın yanı sıra cünüplük halinin sebep olduğu yorgunluk ve gevşekliği giderme, bedende yeni bir denge kurma, kan dolaşımını düzene koyma gibi beden ve ruh sağlığı açısından pek çok faydasının olduğu, doğulu ve batılı ilim adamlarınca ifade edilmiştir. Gusül İslam medeniyetinin beden temizliğine ve sağlığına verdiği önemin adeta bir simgesi olmuştur (Diyanet İslam İlmihali, I/204).

Farz olan guslü icap ettiren hale hades-i ekber (büyük abdestsizlik); bundan temizlenmeye de tahâret-i kübrâ (büyük temizlik) denir. Cünüplük ve kadınların hayız/nifas hallerinin sona ermesi durumunda gusül abdesti almak farzdır (el-Mâide, 6; el-Bakara, 22). Bu durumlarda guslü (boy abdestini) almayı ihmal etmek/almamak büyük günah olduğu gibi bunun inkâr edilmesi kişiyi dinden çıkarır.

Cünüplük; ister uyurken isterse uyanıkken olsun meninin, şehvet halinde (lezzet ve haz durumunda) tazyikli olarak yerinden ayrılıp vücuttan çıkmasıyla ya da meni gelmese dahi cinsel ilişki sebebiyle meydana gelen hükmî kirlilik halidir. Cinsel ilişkide meni gelmese dahi hem kadının hem de erkeğin gusül alması gerekir (el-Hidâye, I/38).

Farkında olmadan uzun süre cünüp olarak kalmamak ya da bir takım şüphelerden dolayı sık sık gusül abdesti almamak için hangi hallerin guslü (boy abdestini) gerektirdiğini bilmek son derece önemli olan bir husustur. Onun için bu hallerin her Müslüman tarafından ayrıntılı bir şekilde bilinmesi icap eder. 

Pek çok kişinin; gusül abdesti alması gerektiği halde (bu durumu bilmediğinden) gusül almadığı için (farkında olmadan) uzun süre cünüp kaldığını veya guslü gerektirmediği halde aşırı şüpheciliğinden dolayı sık sık gusül aldığını zaman zaman sorulan sorulardan anlayabiliyoruz. Bu durumları öğrenmemek veya sormamak ayıp değildir; bilakis ayıp olan sorma ve öğrenme imkânı olduğu halde sormamak ve öğrenmemektir.

Bu ve benzeri problemlerden kurtulmak için öncelikle insandan gelen akıntıların ve bunların türlerinin bilinmesi gerekir. İdrarın dışında insandan gelen akıntı meni, mezi ve vedi olmak üzere üç kısımdır.

Meni, şehvetle ve tazyikle gelen ağır kokulu, kalın ve koyu beyaz renkli bir sıvıdır. Kadının menisi de ağır kokar; ama ince ve sarı renklidir. Vedi, genelde idrardan sonra, onu takiben gelen kalın ve koyu beyaz renkli bir sıvı olup idrar hükmündedir. Mezi ise şehvet hissinden sonra gelen beyaz, ince ve yapışkanımsı bir sıvıdır. Bunlardan sadece meni guslü gerektirir, vedi ve meziden dolayı gusül almak gerekmez; ancak bu ikisi abdesti bozduğu için abdest almak yeterli olur (Hidâye, I/40).  

Meniden dolayı guslün gerekmesi için iki şart vardır: Meninin şehvetle ve tazyikle yerinden ayrılması ve vücuttan dışarı çıkması. Şehvetle ve tazyikle yerinden ayrılan ama vücuttan dışarı çıkmayan meniden dolayı gusül gerekmediği gibi yük taşımak, yüksek bir yerden atlamak gibi durumlarda gelen meniden dolayı da gusül gerekmez (Nimet-i İslâm, 117).

Sonraki yazımızda inşallah guslün farz ve sünnetlerini ifade edip gusül abdestinin nasıl alındığını yazacağız.

Selam ve dua ile…

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim