• BIST 78.739
  • Altın 127,059
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Görmez “ilim ve edep yetimi olduk”

Görmez “ilim ve edep yetimi olduk”
Haber Burada

“Suriyeli kız çocuğunun feryadını, Birleşmiş Milletler ve ‘Birleşememiş Milletler’e ithaf ediyorum…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen, ‘Yetim Çocukların Problemleri Çözüm ve Stratejiler Çalıştayı’na telekonferans yöntemiyle katıldı.

İslam dünyasında yetimler için çalışan kurumlar arasındaki işbirliğinin arttırılması amacıyla İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Yetim Çalıştayı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suriyeli mülteci küçük bir kızın annesine yazdığı vasiyet mektubunu okuyarak, “Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun bu feryadını, son yıllarda ülkelerinin stratejik hesaplarını yapan bütün devlet ricaline, Birleşmiş Milletlere, “Birleşememiş Milletlere” ve onların topyekûn uluslararası bütün kuruluşlarına, İslam İşbirliği Teşkilatının üye olan bütün devletlerine ithaf ediyorum” dedi.

Telekonferans yöntemiyle 43 ülkenin temsilcilerine seslenen Başkan Görmez, Suriyeli küçük kızın ailesine yazdığı vasiyet mektubunu okuyarak, dünya liderlerine seslendi.  Suriyeli kızın, ‘Bu benim vasiyetimdir. Sana vasiyet ediyorum ey anne. Beni unutma! Benim gülüşlerimi peş peşe güldüğüm günleri sakın unutma! Ey kız kardeşim! Sen de beni unutma. Arkadaşlarıma deki o açlıktan öldü. Ey kardeşim! Sen de sakın bana üzülme. Biz açız dediğimiz zamanları hatırla. Ey ölüm meleği! Gel de canımı al. Ta ki cennette yemek yiyebileyim. Ben açım. Ey ailem üzülmeyin. Cennette de sizin adınıza gücüm yettiğince yemek yiyeceğim’ ifadelerine yer verdiği mektubunu okumasının ardından dünya liderlerine seslenen Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun feryadını, Birleşmiş Milletlere ve ‘Birleşememiş Milletlere’ ithaf ediyorum…”

Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun bu mesajını son yıllarda ülkelerinin stratejik hesaplarını yapan bütün devlet ricaline ithaf ediyorum. Bu yetim çocuğunun feryadını Birleşmiş Milletlere, “Birleşememiş Milletlere” ve onların topyekûn uluslararası bütün kuruluşlarına ithaf ediyorum. İslam İşbirliği Teşkilatının üyesi olan bütün devletlere ithaf ediyorum.

“Bütün insanlık olarak, ilim ve edep yetimi olduk…”

İslam ve İslam Coğrafyası tarihin en zor süreçlerinden geçiyor. Bugün her yerde feryatlar yükseliyor. Bugün ümmetin bütün ocaklarına ateş düştü. Dünyanın bütün yetimlerine sahip çıkacak olan ümmetin kendisi yetim kaldı. Hz. Ali’nin ifadesiyle ‘Asıl yetim, babasını kaybeden değil, asıl yetim, ilmi ve edebi kaybeden’ cehalet ve tefrika bizi kuşattı. İlim ve edep yetimi olduk insanlık olarak. Cehalet bizi kuşattı ilim yetimi olduk. Tefrika bizi kuşattı, şefkat yetimi olduk. Merhamet yetimi olduk. Ahlak yetimi olduk. İşte böyle zor bir zamanda, belki de ümmetin bütün günahlarına kefaret olabilecek bir çalışma yapıyorsunuz. O da insanlığın bütün yetimlerine sahip çıkma, yetimlerin başını okşamak, yetimlere kefil olmak, yetimleri himaye etmek, sokağa bırakılan bütün çocuklara sahip çıkmak… Bu aynı zamanda sadece İslam Ümmetinin değil, aslında bütün insanlığın günahlarına kefaret olabilecek önemli bir vazifedir. Bundan dolayı ben bütün coğrafyamızda ve bütün dünyada yetimlere yardımcı olan, yetimleri himaye eden bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

“İnsanlığın vicdanını kaybettiği, merhametin azaldığı, kalplerin taşlaştığı bir dönemde, kalpleri yumuşatmanın yolu, yetimlere bakmak olarak geçer…”

İnsanlığın vicdanını kaybettiği, merhametin azaldığı, kalplerin katılaştığı ve taşlaştığı bir dönemden geçiyoruz. İşte kalpleri yumuşatmanın, kalplere şefkat yerleştirmenin yollarından birisi Peygamberimiz tarafından yetimlere bakmak olarak geçer. Bugün insanlığın kalplerinin katılığının ortadan kalkması da yetimlere rahmet etmekten, merhamet etmekten, yetim başı okşamaktan geçer.

“Devlet yetimhane kurar, fakat yetimlerin başını okşayamaz…”

Son 30 yılda İslam Coğrafyasında 11 milyon Müslüman katledildi. 150 milyon çocuk yetim kaldı. Yılda 3 milyon çocuk yetim kalıyor. Her yetim Müslümandır. Her çocuk, her doğan İslam fıtratı üzerine doğar. Bütün bu yetimlere bugünkü seküler dünyanın sosyal devlet fikriyle sahip çıkmak imkansızdır. Devlet yetimhane kurar, fakat yetimlerin başını okşayamaz. Marifet sadece yetimhaneler açıp yetimleri oraya doldurmak değildir. Marifet, yetim çocuklarımızı kardeşlerimiz olarak bağrımıza basmaktır.

“Dünyanın yetim hakları bildirgesine ihtiyacı var…”

Bugün yeryüzünü kuşatan yetim feryatlarıyla karşı karşıyayız. Rahmanın arşı titrediği zaman merhamet, rahmet tecelli etmez. Bunun farkında olmalıyız. Sadece yetim meselesi değil, bütün çocukların istismarını önlemek lazım. Çocuk işçiler, çocuk gelinler, çocukların maruz kaldığı bütün kötülüklerden çocuklarımızı korumak için çalışmalar yapmalıyız. Çok ciddi bir yetim hakları bildirgesine ihtiyaç var. Dünyanın her tarafında çocuk ticareti yeryüzünde işlenen en büyük cinayetler olarak tarihe geçmekte ve rahmanın arşını titretmeye devam etmektedir.

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen ve 43 ülkeden 110 temsilcinin katıldığı ‘1. Uluslararası Yetim Çalıştayı’nda, yetim çocukların problemleri, çözüm ve stratejileri, akademisyenler, sivil ve resmi kuruluş temsilcileri tarafından istişare edilmesi hedefleniyor.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim