• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 21 °C

Geleceğini arayan ülke: Irak

Geleceğini arayan ülke: Irak
Irak'a dışarıdan bakıldığında, IŞİD’e karşı ortak mücadele veriyormuş gibi bir görüntü var. Fakat, işin rengi çok farklı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2003 yılındaki işgalinden sonra siyasi ve toplumsal olarak parçalanan Irak’ı tekrar bir araya getirmek kolay olmayacaktır. Bugün itibarıyla her parçanın kendi arasındaki bölünme ve farklılığını bir tarafa bırakacak olursak Irak üç parçaya ayrılmış durumdadır. Bir de buna, Irak’ı darmadağın eden IŞİD’i eklediğimizde Irak’ın geleceği konusunda iyi şeyler söylemenin kolay olmadığı açıktır. Bu arada bölgesel ve küresel güçlerin farklı politikalarının Irak’a etkisini de göz ardı etmemek lazım.

Dışarıdan Irak’a bakıldığında, bütün gruplar dış desteği arkasına alarak bir araya gelmiş, IŞİD’e karşı ortak mücadele veriyormış gibi bir görüntü var. Fakat, biraz içeriden bakıldığında işin renginin çok farklı olduğu görülmektedir. Her grubun ajandasının ve önceliklerinin farklı olduğu kendini hemen belli etmektedir ve grupların farklı çıkar ve ajandaları IŞİD ile mücadeleyi iyice zorlaştırmaktadır.

Ordu yok, Şii milisler var
Millî bir ordu kurmada başarılı olamayan her ülkenin yaşadığını Irak da yaşamaktadır. Bugün IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede Irak ordusundan bahsedilse de araziye inildiğinde sözü edilen ordunun varlığı görülmemektedir. Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde yürütülen operasyonları Haşti Şaabi diye adlandırılan İran destekli Şii milisler yürütmektedir. Bölgesel Kürt Yönetimi ise IŞİD’e karşı uzun bir sınırı korumak için peşmerge gücünden faydalanmaktadır. Her ne kadar IŞİD, Tikrit gibi parmakla sayılacak birkaç kentten uzaklaştırılmış olsa da esas olarak aylardır kontrolünde tuttuğu Irak’ın üçte birini oluşturan Sünni bölgeler hâlâ örgütün elindedir.

IŞİD’in elindeki önemli kentlerin başında Irak’ın ikinci büyük kenti Musul gelmektedir. IŞİD, Musul’u Haziran 2014’ten beri kontrolünde tutmaktadır. Son günlerde Musul’u IŞİD’den almak için operasyon başlatılacağı konuşulmaktadır ama söz konusu operasyonun nasıl yapılacağı, hangi güçlerin operasyona ne ölçüde katılacağı netlik kazanmamıştır.

İran destekli Haşti Şaabilerin başta Tikrit olmak üzere bazı Sünni kentlerde IŞİD’e karşı operasyon çerçevesinde ortaya koydukları mücadele yöntemi Irak’ta kafaları karıştırmış gözükmektedir. İran destekli Haşti Şaabiler, IŞİD’e karşı mücadele altında girdikleri Sünni kentlerde intikam duygusuyla hareket etmektedirler. Özellikle stratejik öneme sahip kentleri yakıp yıktıkları görülmektedir. Öyle bir görüntü ortaya çıkmıştır ki; İran desteğini de arkasına alan Haşti Şaabilerin Bağdat’ın çevresi başta olmak üzere Diyala ve Selahaddin vilayetlerinden Sünnileri tamamen atma süreci içinde oldukları anlaşılmaktadır. Bu nedenle Haşti Şaabilerin IŞİD’i zayıflatmaktan daha çok IŞİD’e zemin hazırladıkları rahatlıkla söylenebilir.

Sünnilerin çoğunun desteği şart

Yakın zamanda Musul’daki IŞİD varlığına yönelik bir operasyonun başlayamayacağı anlaşılmaktadır. Kürtlerin ilk ve öncelikli amacı kendi kafalarında tahayyül ettikleri coğrafyayı IŞİD’in saldırısından korumaktır. Şiilerin ilk ve öncelikli hedefinin ise başta Bağdat olmak üzere Şii bölgeleri korumak ve kendileri açısından stratejik öneme sahip yerleri Sünnilerden temizlemek olduğu görülmektedir. Her ne kadar bazı Sünni gruplar merkezî yönetimle hareket ediyor olsalar da genel olarak Sünnilerin çoğunluğunun IŞİD karşıtı blokta yer almaları halen sağlanabilmiş değildir. Başta Musul ve Anbar'dan önemli Sünni aşiretlerin de içinde olduğu Sünni çoğunluğun desteği alınmadığı sürece IŞİD’e karşı yürütülecek herhangi bir operasyonun sonuç vermesi kolay olmayacaktır.Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim