• BIST 79.181
  • Altın 126,227
  • Dolar 3,0820
  • Euro 3,3658
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

Fıkhın Tarifi ve Kısa Tarihçesi

Mehmet Ali AYTEKİN

Fıkıh; kelime olarak bir şeyi iyice anlamak derinlemesine kavramak demektir. Istılahî (terim) olarak Peygamber Efendimiz (s.a.s), sahabe-i kirâm (r.anhüm) döneminde ve hicrî ilk asırda, tüm dinî (itikadî, amelî ve ahlakî) konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmayı ifade eden kapsamlı bir anlama sahipti. Nitekim “İnananlar topluca sefere çıkmasınlar. Her topluluktan bir kısmı savaşa çıkarken bazıları da dinde fakih olmalı ve döndükleri zaman onları uyarmalıdır” (et-Tevbe, 9/122) ayet-i kerimesinde ve “Allah bir kimsenin hayrını dilerse onu dinde fakih kılar” (Buharî, Müslim) hadis-i şerifinde zikredilen “fakih olmak, fakih kılmak” kelimelerindeki bu anlam bariz bir şekilde dikkat çekmektedir.  Onun için fıkıh bu devirde “Kişinin lehine ve aleyhine olan hususları yani haklarını ve yükümlülüklerini bilmesidir” şeklinde tarif edilmiştir.

İslamî ilimlerin tedvin edilmeye başlandığı hicrî ikinci asırdan sonraki dönemde fıkıh ilmi ibâdât (ibadetler), muâmelât (alışveriş, nikâh, talâk vs.) ve ukûbât (cezalar) konularına hasredilirken itikadî ve ahlakî konular fıkıh ilminin kapsamı dışında tutulmuş; itikadî konular kelam, ahlakî konular da tasavvuf ilminin ilgi alanına bırakılmıştır. Bu nedenle fıkıh, “Tafsîlî delillerden elde edilen dinî amelî hükümleri bilmektir” (Mecelle, madde 1) şeklinde tarif oluna gelmiştir (Zeydân, el-Medhal, s. 61, 62). Bu ameliyeyi yapan yani şer’î delillerden dinî hükümleri çıkaran, dini konularda derin anlayış sahibi olan kişiye de “fakih” denir.

Fıkıhsız bir ümmetin, hayatta ve ayakta kalması düşünülemeyeceğine göre Müslüman bir toplumda, fıkıh ameliyesini yerine getirecek, toplumun karşılaştığı sorunlara kitap ve sünnet çerçevesinde çözümler üretecek fakih/fakihler bulunmak zorundadır. Onun için fakih/din bilgini yetiştirmeyen toplumlar mesuliyet ve vebal altındadır.

Fakih, bir peygamber gibi, ümmetin içerisinden, Allah (c.c.) tarafından seçilen ve gönderilen bir kişi değil; şeri’î ilimleri tahsil edip Rabbimizin bahşettiği akıl, zekâ ve derin anlayış kabiliyetini kullanarak fıkhın kaynaklarından hüküm çıkarabilen kişidir. Şer’i ilimleri hakkıyla tahsil etmeyen, öğrenmeyen ve bilmeyen bir kişi fakih olamayacağı gibi hüküm çıkarma melekesine, günümüz ifadesiyle fıkıh nosyonuna sahip olmayan bir kişi de fakih olamaz.

Efendimizin (s.a.s) 23 yıllık peygamberliği sonunda ana hatları ile şekillenen fıkıh sahabe döneminde gelişmiş; tüm ilimlerin tedvin edilmeye başlandığı, müçtehit imamların yetiştiği ve mezheplerin teşekkül ettiği tâbiun ve etbâu’t-tâbiîn döneminde de olgunluk çağını yaşamıştır. Bu çağda fıkıh ilmi, fıkhî tabirlerin, tariflerin ve ıstılahların yerleşmesi; fıkıh kitaplarının fasıllara ve bâblara ayrılması neticesinde daha sistematik bir hale gelmiştir.

Fıkıh, zaman zaman dönemin siyasi olaylarından ve bu olayların yansıması olan anlayışlardan olumsuz yönde etkilense de tarihte hiçbir zaman Müslüman toplumun hayatından çıkmamış, çıkarılmamış; canlı bir şekilde, toplumla birlikte, toplumla iç içe hayatiyetini devam ettirmiştir.

Gelecek hafta, bütün fıkıh kitaplarının ilk konusu olan Tahâret (Temizlik) ve Tahâretle ilgili Fıkhî Konular hakkındaki yazımızda buluşmak dileği ile Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile...

İletişim:  maliaytekin@haberburada.net 

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Rasim Özdemir - Konya
07 Ocak 2016 Perşembe 20:49
20:49
Çok güzel bir yazı olmuş, kalminize sağlık. Kavramlar metin içinde iyi izah edilmiş. Tam bir ilmi çalışma. Aslında makalenin sonuna yine o makale içinde geçen bazı kavramlar anlamlarıyla birlikte verilebilir. Hem bir kavram sözlüğü de çıkmış olur. Saygılarımla.
78.162.74.78
hüseyin gülez
07 Ocak 2016 Perşembe 20:37
20:37
teşekkürler Mehmet Ali hocam yazılarınızı takip ediyorum
88.232.248.82
Ömer Çeçen
07 Ocak 2016 Perşembe 16:14
16:14
Güzel bir bilgilendirme olmuş. Teşekkür ederim.
5.47.193.235
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim