• BIST 78.844
  • Altın 125,558
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 19 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

Fetö İle Mücadelenin Fay Hatları

Mehmet SARI

Darbe kalkışmasının yapıldığı 15 Temmuz’dan beri ülkede Fethullahçı Terör Örgütü’nün konuşulmadığı mikrofon, adının geçmediği gazete dergi kalmadı neredeyse.  Bu iyi mi kötü mü diye düşündüğümüzde önümüze her ikisine de karşılık gelen bir tablo çıkıyor. Peki bu nasıl oluyor? Evvela her meseleyi o meselenin gerektirdiği ciddiyet içinde ele almak gerekir hakikatini başa alarak konuşmamız gerekiyor. Elbette FETÖ yapılanmasının dini, siyasi, ictimai, ekonomik vs. bir sürü boyutları mevcut. Bu nedenle gündem olması suyun akışı kadar tabii bir olay. Fakat tartışmaların olması gereken düzlemde değil de, asıl bağlamından koparılarak, basit itiş kakışlara indirgendiğine şahit oluyor, nerede kaç kişi kişi tutuklanmış, ne kadarı açığa alınmış, kaçı meslekten ihraç edilmiş, o da mı Fetö’cüymüş, bu da mı Fetö’cüymüş gibi dışın dış yüzünden değerlendirmelere muhatap oluyoruz.

Bunlar da işin bir parçasıdır denilebilir, fakat kastettiğimiz o değil. Hadise ekseriyetle insanların merak duygusuna hitabeden, onu somut rakam ve isimler üzerinden doyuma ulaştırmayı amaçlayan ve yaşananları tüketim metaı halinde bünyede sindirmeye ayarlı bir hazım meselesi gibi sunulmakta. Kutsal bir ritüel gibi, günün sonunda “bakalım bu gün kaç kişi almışlar” türünden ilkel bir merakla tv kumandasını eline alan ve alınan birileri varsa bunu mücadele yapıldığına, yoksa yapılmadığına delil sayan bir sığlıkla karşı karşıyayız.

Konuya ilişkin haber ve yorumların sesli/yazılı/görsel/dijital bütün çeşitleriyle medya tarafından sunulan bir servis biçimi, aktarma üslup ve tekniği sözkonusu. Bu sunum muhatap yani okuyucu/izleyici/dinleyici tarafından hazır bilgi olarak algılanıyor ve filtresiz dimağlardan içeriye -boş kovaya katranı dökercesine- olduğu gibi boca ediliyor.  Haber bilgi alma süreci karşılıklı bir etkileşim ve bunun bir tarafında medya, diğer tarafında biz varız, yani vatandaş. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız medyanın bu yapısal problemleri, sunum tekniği vs. vakıaları yerli yerine oturtmamızı ve doğru yorumlamamızı zorlaştırıyor. Bu da konuyu Fetö özelinde ele alacak olursak, yapılanmanın asıl tehlikeli olduğu noktaları ıskalamamıza sebep oluyor.

Türkiye’de ve dünyada asıl amacını gizleyerek milyonlarca müslümanı iğfal etmiş, sonunda Allah’ın inayeti ve milletin basireti sayesinde suçüstü enselenmiş olan bir örgütten bahsediyoruz.  Devlete siyasi ve ekonomik olarak elbette çok zarar vermiştir. Fakat bizce Türkiye’nin de sınırlarını aşarak bütün dünya müslümanlarına şamil olmak üzere  en büyük zararı itikadi yönden vermiştir. Bütün cürümler birbiri ile bağlantılı olarak tek bir amacın gerçekleşmesi için işlenmiştir ve o nihai amaç siyonist haçlı ittifakının doğrudan yapamadığı işgali dolaylı yoldan gerçekleştirmek, fiili işgalden önce zihinleri işgal ederek adına “Ilımlı İslâm” dedikleri ucubeyi dünya müslümanlarına örnek gibi sunup böylece gerçek İslâmı yeryüzünden silmek. Zira bu işbirlikçi hainlerin başarılı olmaları halinde bir sonraki adımda ülkeyi işgale hazır hale getirecekleri bizzat cumhurbaşkanı tarafından da dile getirilmiştir.   

Tehlikenin kalkışmadan önceki aşamalarında “paralel örgüt” “paralel yapı” gibi kavramlarla anlatılmak istenen meşru devletin içine sızmış üst aklın kontrolünde paralel bir devlet idi.  Fakat “paralel devlet” vurgusu çokça yapılırken, ondan daha büyük tehdit olan “paralel islâm” olgusu görülemedi. Ya da olması gereken netlikle görülemedi diyelim. Biraz flu bir alan olarak kaldı.

“Dinlerarası Diyalog”

İşin bu yönü Cübbeli Ahmet Hoca’nın vaazlarında anlattığı kadarıyla, -o da maalesef kumpas kendisine dönünce çelişkili ve ilim adamı haysiyetinden uzak sonraki beyanlarıyla meseleyi hepten sulandırdı- ya da birkaç aklı başında hocaefendinin uyarılarıyla sınırlı kaldı. Devlet şimdi kendisine yönelik tehditleri bertaraf etme adına canhıraş bir çaba gösteriyor. Ya işin dini ve itikadi boyutuyla alakalı neler yapılıyor diye sorduğumuzda ise önümüzde cevap olarak kocaman bir “hiç” duruyor. Olana değil olması gerekene nisbetle “hiç”. 

Gücünün zirvesinde olduğu dönemlerde bu yapıya karşı din âlimi sıfatıyla toplum önünde yazan konuşan insanların sayıları iki elin parmakalarını geçmez ve sesleri çok cılız çıkardı. Önemli bir kısmı ise millet onların ağzına bakar ve kendilerinden bir tavır, bir duruş beklerken onlar maalesef örgütün büyük, ışıklı salonlarına, stüdyolarına ve kamera flaşlarına tav olmuşlardı.

İsterseniz biraz geriye giderek somut bir örnek üzerinden iğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım. Prof. Mehmet AYDIN adında bir adam vardı. Şimdi nerededir bilmeyiz. Kendisi  bu “paralel İslâm’ dediğimiz tehlikenin akademide ve siyasetteki en önemli mimarlarından biriydi. 2002’den 2011 yılına kadar üç hükümette devlet bakanı ve Medeniyetler İttifakı’ndan sorumlu başbakan yardımcısı olarak ödüllendirilmişti. Bakalım bu profesör neler demiş vaktiyle:

 “Avrupa Birliği ile ilişkilerde bazı esneklikler göstermemiz lazım. Avrupa Birliği’ne gireceksek, ona göre düzenlemeler yapmamız şart (...) Kur’an’da Mümtehine Suresi 10. Ayette diyor ki; “Bu kadınlar, o inkârcılara helâl değildir.” Avrupa Birliği’ne girecekseniz bu ayeti batılılara izah edemezsiniz. Mü’min kadının, Hıristiyan erkekle evlenemeyeceğini söyleyen bir ayet, Batı’da sıkıntı doğurur. Bunu gidermek lazım” (23 Nisan 2000, Samanyolu Televizyonu)

“Kitap ehli ile diyaloğa giderken onlara: “sizin dininiz yanlış, muharref” demeyeceksiniz. “bizim dinimiz en doğru” demeyeceksiniz. Ben batıya gittiğimde onların mabetlerine giderim. Çok da haz duyarım” 

Bu sözlerin yoruma açık tarafı yoktur sanıyoruz. Bunda da ittifak halinde olduğumuzu ümid ederim. Açıkça küfür barındıran bir yığın sözden bu kadarla iktifa edelim. Bu örneği neden verdik? Ekilen bu zehir tohumlarının yüzeye çıkmaması için bu gün âlim sıfatıyla ortalıkta arz-ı endam eden hocaefendilerimiz neler yapıyor? Bu bataklığın oluşumunda devletin maalesef ki çok büyük dahli olsa da, biz bu saatten sonra her şeyi devletten mi bekleyeceğiz? Sivil inisiyatifler bozulan itikatların yeniden ihyası adına neler yapıyor? Diyanet İşleri’nin açıklamaları ya da bir takım faaliyetleri yeterli midir?

Bize göre bu soruların cevapları Fetö ile mücadelenin fay hatlarını oluşturmaktadır. Ve bu konuda sivil toplum örgütleri ve diğer gayr-i resmi eğitim ve hizmet oluşumlarının bütün vakıf ve dernekleriyle yapabilecekleri devletin yapabileceklerinden daha fazladır.

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim