• BIST 78.739
  • Altın 127,059
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Fena ...

Fena ...
Haber Burada

 

Fena

Beni artık kimseler arayıp da bulmasın
beyaz harmanilerin göklere açık sofrasında
yıktığım saltanatın dizinde inlediğim
aşkın en tabanında yattığım anlaşılmasın
çünkü ben çok gizli bir yanlışın
dehşetengiz yeteneğini ölçmek için
yepyeni bir hata için iniyorum Akdeniz'e ...

İsmet Özel

 

 

 

Gün uzun belki ancak zaman kısa. Birçok şey elimin altından kayıp gidiyor gün içinde. Herkes ile bir selam bir haberleşme imkânım oluyor ya da olmuyor ne fark eder birbirimizden haberlice yaşayıp gidiyoruz. Ama bazı saatler kendime farkında olmadan eşsiz fırsatlar ihsan ettiğimi sonradan fark ettim. Nadir de olsa bazen kendimle baş başa oturuyoruz: bir çay bahçesinde, bir cami avlusunda ya da bir vapurun ücra koltuklarının birinde. Bazen beraber yürüyoruz, daha doğrusu daha fazla yürüyoruz. Yürürken vuku bulan retorik bereketli oluyor bereketli olmasına ama fark ettim ki iki kişi oturup konuştuğumuzda bereket kat be kat artıyor.

Böyle oturup karşılıklı ne mi konuşuyoruz? Birçok şeyi aslında. Mesela bazı konularda mutabıkız. Mesela onlardan bazıları: istiyoruz ki sabah akşam yapılagelen ve bir değişime kapı aralayamayan eleştiriye bir dur diyelim zira dedikodudan ve lafü güzaftan ileri gitmiyor. Bazen içinde bulunduğumuz dünyanın tiksinçliğinden konuşuyoruz ve ibret almaya gayret etmeliyiz kanısına varıyoruz. Bazen dünyanın ve benzeri alt ve üst kümelerin böyle gitmeyeceği, bir değişimin şart olduğu, çürümenin had safhaya ulaşmasının korkunçluğu düşünceleri sarıyor kızgın bir alev topu beynimizi; işte o zaman bir inşa hareketine girmekten, toprağa tohum atmaktan bahsediyoruz. Ama sonra fark ediyoruz ki, attığımız tohumun toprakta yeşermesi için toprağın doğaya mahsus kışkırtıcı bir kabarma ile kabarmış olması gerekiyormuş yani uygun ortam olmadan dünyanın hiçbir hububatının en gözde tohumları bile filizlenmez. Çürüme takılıyor aklımıza ve medeniyet inşası diye tarif ettiğimiz kendi fantazyamız… Kokuşmuşluğun bu raddeye vardığı bu zamanda kime ne söyleyebilirsiniz ve kimden ne dönüt alabilirsiniz ki diye sert çıkıyor içimizdeki seslerden biri. Haklı. Bakıyorum ki herkes haklıymış. Bu içimdeki sesin mephistofeles olmadığına eminim. Kanıtlar her yanımızda; evlerimizin kapılarında, oturma odalarımızda posterleri asılı çürümenin ve kokuşmuşluğun.

Şapkamızı da dâhil ederek sürdürdüğümüz konuşmamız devam ediyoruz. Çay bahçesindeysek çayımızı tazeliyoruz, cami avlusunda isek saate bakıyoruz, vapurda isek kıyılara bakıyoruz. Devam ediyoruz. Karşımdaki bir medeniyet sözü tutturdu gidiyor. Bir iki üç… Diyorum dilimin ucuna gelen her ne ise onu. “Bu şartlar altında bir şeyler inşa etmenin mümkünatı bulunmuyor. Bir şey inşa edilebilecek bütün alanlar açgözlü müteahhitler tarafından iğfale uğrayalı çok oldu. Eğer nihai hedefimiz harekete geçmekse ben yıkmaktan yanayım, hatta ben direk yani hiçbir ön şart koymadan yıkmaktan yanayım. Bu ortamda bir şeyler yıkılmadan, paramparça edilmeden bir şeyler kurulamaz kanısındayım.”

Sorular bitmiyor. Nasıl kurulacak? Niçin kurulacak? Hangi şartlar ile kurulacak? Acaba bunları belirlemeye ve konuşmaya kudretimiz var mıdır? Şapka atılıyor ve “Bizim asıl sıkıntımızın kaynaklardan uzaklaşmamız olduğunu düşünüyorum” diyor. Bir müddet de bu konu hakkında konuşup tartışıyoruz. Konu en baştaki yere doğru eviriliyor kendiliğinden. Bir kısır döngünün içinde olabileceğim düşüncesi bir kez daha bütün vücudumu ve benliğimi ezmeye başlıyor. Şaşalı olmasa da göz kamaştırıcı, yapmacık bir romantizm ürünü “günah çıkarma” işlemi başlıyor. Oysa İslam’da günah çıkarma yoktur. Peki, neden her döngünün tekrarında aynı sırlar açığa çıkmaya başlıyor, aynı kabahatler itiraf edilmek suretiyle gün yüzüne çıkıyor. Ama kural basit: her döngüde biraz daha dramatik, biraz daha yapmacık ve riyakar olmalıdır itirafında bulunduğumuz ahvalimiz ki, günah tam çıkabilsin, içimiz tam teskine ulaşsın.

İnsanın bu halden, bu merhaleden sonra yani nice halden hale girdikten sonra ve bütün tezlerini antitezler ile kendiliğinden çürüttüğünü gördükten sonra yeis’e düşmemesi gibi bir şey söz konusu bile değildir. Tam bu noktada insanın, kendisine “Acaba yok muyum yoksa?” sorusunu sorması kaçınılmaz oluyor. Ve diyor ki: “ Bazen hiçbir şeye dair ümidin yeşertilemeyeceği düşüncesiyle içimden bir kenarda insanlardan bir insan olarak yaşamayı ve insanlardan bir insan olarak ölüp gitmeyi, dünyadan yok olup yitmeyi dinmez bir iştiha ile arzuluyorum.

Yitip gitmek; ne garip bir kelime. Bulunduğumuz halden çıkıp başka hallere doğru harekete geçmiş bulunuyoruz bu sırada. Yanımdaki dostum “ahitleşmekten bahsediyor. İlk maddesi yeis’e kapılmamak olan bir ahitleşme bu. Ben ilk maddesini ağır bulduğum için başta sıcak bakmıyorum, daha sonra biraz biraz ısındım bu fikre. Arkadaşım: “ kaldı ki biz bir ahitleşmeden yanaysak bile, insan hükmünden kaçılmaz bir ahitleşmenin sonucu olarak Dünya’dadır.  Yürüyüş devam ediyor ve biz gerektiğinde dünyayı ve haritaları ikiye bölerek, gerektiğinde gerekenleri yaparak, çemberi daraltmak suretiyle kurtuluşu arıyoruz. Hikâyemizin bir bela ile bir fena arasına sıkışmış bir kâğıttan farklı olmadığını anlıyoruz ve tamamen yok olmaya gitmeye karar veriyoruz. Çemberi daralta daralta fenaya gidiyoruz, ama bir yandan da aklımızda soru işaretleri: “Eğer yoksak bir daha nasıl yok olabiliriz ki?” “Ya yok olma ümidiyle çıktığımız yolda olduğumuzdan da fazla var olarak dönersek nasıl olacak?” 

Fena nerededir? Doğuda mı batıda mı? Aranarak bulunur mu? Kendi sönük ışığımızla karanlık ve dolambaçlı yollarda hak yolu bulmak için kaç ömür daha sayü gayret ile didinmemiz gerekiyor? Biz bir medeniyetin öksüz çocuklarıyız, yol göstericimiz, teskin edicimiz, heyecana getiricimiz yok. En kesif sorular altında sıkletimizin dayanmaya yetersiz kaldığı bir zamanda yaşıyoruz. Bir mürşidimiz yok. Ne bekayı isteyebiliyoruz ve fenayı bulabiliyoruz. Sıkıştık kaldık. Vesselam.

 

Muhammed Tarık

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim