• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 22 °C
  • Şanlıurfa 27 °C

Farkları Farkedebilen Başarır

Ömer AYDIN

Yaşadığımız dünyada aynı bölgede, aynı köyde,  aynı mahallede çocukluklarını aynı şartlarda yaşayan insanlar arasında kimi insanlar çok başarılı olup iyi konumlara gelirken kimi insanlar aynı başarıyı yakalayamazlar. Acaba başarılı olmak sadece imkânlarla mı ilgilidir? Yoksa imkânları az olduğu halde, var olan imkânları en iyi şekilde değerlendirerek başarılı olmak mümkün müdür? 

Öncelikle var olan imkânları görebilmek, değerlendirebilmek hatta dezavantajlı durumları lehine çevirebilmek kişinin bakış açısı, yorumlama, değerlendirme ve davranış geliştirmesi ile ilgilidir.

 Bu bağlamda anahtar kavram “FARKINDALIK” tır.

Farkındalık: Kişinin kendisini sürekli olarak geliştirmesi; yeteneklerinin, potansiyelinin farkına varmak ve aktif hale getirmek için çalışmalar yapması, ihtiyacı olabilecek eğitimleri alarak kendisini donanımlı hale getirmesi gibi anlamlara gelir. Kişi potansiyelini aktif hale getirdikçe başarıya ulaşmasının kolaylaşması, kapasitesini kullanma becerilerini geliştirdikçe problem ve sorunlar karşısında sıkıntı yaşamadan ve kolay çözümler üreterek başarıya yakınlaşması demektir.

İsterseniz bir hikâye ile daha anlaşılır hale getirelim: Meşhur gazetecilerden biri büyük bir holdingin genel müdürü ile röportaj yapmaya karar verir ve kendisinden randevu alır. Röportaj hazırlıklarını yaparken aklına ailesini de araştırmak gelir, araştırma esnasında babasının ve bir kardeşinin hayatta olduğu bilgisine ulaşır ancak her ikisi de cezaevindedir. Bu duruma şaşırır ve uzun uğraşlar sonucu görüşme izinlerini alarak erkek kardeşinin yanına gider, neden cezaevinde olduğunu sorar? Kardeşi “babasının da cezaevinde olduğunu, kendisine hiçbir ilgi alaka göstermediğini, hiçbir eğitim vermediğini dolayısı ile de kötü arkadaş ve kötü alışkanlıklara bulaşıp cezaevine düştüğünü” söyler.

Gazeteci daha sonra baba ile görüşür ve bir oğlunun genel müdür bir oğlunun ise cezaevinde olduğunu ve bu durumu şaşırtıcı bulduğunu söyler. Baba ise “her ikisi ile de ilgilenemediğini ve ikisine de hiçbir faydasının olamadığını üzüntü içerisinde olduğunu” söyler

Gazeteci randevu günü geldiğinde genel müdürün yanına gider ve yaşadıklarını anlatarak hayretler içinde kaldığını belirtir.

Genel müdür gayet sakin bir şekilde “niye şaşırıyorsunuz ki, önümde iki seçenek vardı ya babamı örnek alıp onun gibi hatalar yaparak onun gibi olacaktım ki kardeşim böyle yaptı ya da gittiği yolun yanlış olduğunu fark edip doğruları yaparak hayatıma farklı bir yön verecektim. Ben doğruları yapmaya karar verdim, azim ve gayret ederek zorlukları aştım sonunda bu noktalara ulaştım.     

Örnekte de görüldüğü gibi yaşadığımız hayatta farkındalık düzeyimiz ne kadar yüksek olursa durum tespiti yapabilmemiz, ihtiyaçlarımızı fark edebilmemiz ve sonrasında bunları gidermemiz için çözümlere ulaşmamız o kadar kolay hale gelecektir.

Yüce Allah herkese başarılı olma kapasitesini ihsan etmiştir ancak farkındalığı yüksek olan, başarılı olabilmek için yapması gerekenleri fark edebilen, neyi nasıl yapması gerektiğinin farkında olan kısaca farkındalığını yükseltebilen kişi başarılı olmaya yakın olacaktır.

Farkındalığı artırabilmenin önemli yollarından biri algıda seçicilik çeşitliliğini artırmaktır. Örneğin bir binaya herkes bakar ancak herkes farkındalık algısına göre farklı farklı değerlendirmelerde bulunur. Mimar binanın şekline bakarken, pencere işi yapan pencerelerine, sıvacı sıvasına, boyacı boyasına, çatıcı çatısına bakar, her meslek erbabı kendi mesleği açısından değerlendirmelerde bulunur.

Her insan ilgi, bilgi, ihtiyaçlarına göre farkındalığını geliştirebilirse başarılı olabilecektir. Eğitim hayatında verilen her bir farklı dersin amacı kişiye o alandaki herşeyi öğretmek değil o alanda bir farkındalığın oluşmasını sağlamaktır.

Bir alanda uzmanlaşmış kimseler incelendiğinde farkındalığının başarısında çok önemli bir etken olduğu görülecektir. Farkındalığın oluşum aşamalarına bakıldığında ise genelde başarılı olduğu alandaki dersi ilk defa veren eğitimcinin çok önemli etkisinin olduğu görülecektir. Eğitimcinin dersi verirken farkındalık ilkesini aktif hale getirdiği, uzman kişinin ilgi, merak ve dikkatini diğer derslerden daha fazla çektiği, aynı zamanda de eğitimcinin, öğrencisi ile arasında ortak ilgi, muhabbet kurarak o alana yönlenmesinde çok büyük bir pay sahibi olduğunu herkes kabul edecektir.

Kişinin ne kadar çok alanda farkındalığı olursa hayatta başarılı olma becerisi de o kadar fazla olacaktır. Her bir farklı alanda kazanılan farkındalık; kişiye alanlar arasındaki ortak noktaları fark etmeyi kazandıracak, daha geniş fikir, yorum üretme ve doğru karar verme imkânı sağlayacaktır. Her bir alandaki kazanılan farkındalık aynı zamanda kişiyi o alanlarda hata yapmaktan koruyacak, zarar görmesini önleyecektir.

Her insanın her alanda farkındalık kazanması çok kolay değildir. Oldukça emek ve gayret isteyen bir süreçtir. Ama herkesin “Her alandan bir şeyler, bir alanda herşey” i öğrenmesi de çok ta zor değildir.

Sonraki yazımızda hedef belirlemenin farkındalık üzerinde ki etkilerini değerlendireceğiz.

Siz değerli okuyucularıma hayatın gereklerini fark edecek farkındalık  dileklerimle …

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim