• BIST 78.844
 • Altın 125,575
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Şanlıurfa 20 °C

ETYEN MAHÇUPYAN'A... (Burnunu sürtme sırası)

ETYEN MAHÇUPYAN'A... (Burnunu sürtme sırası)
Müslümanlar güya ahlak elden gittiği için savunan adam konumundaydılar... (Çeşni)

ETYEN MAHÇUPYAN 
etyen.mahcupyan@aksam.com.tr

İslami kesimin içine itildiği dar kalıplardan çıkarak siyaset sahnesine damgasını vurmasıyla birlikte, Batılı Türkiye epeyce yadırgayacağı bir kamusal alan manzarasıyla karşılaştı. Çağdaşlığın simgesi olan, modern hayat tarzının yaşanmasına olanak sağlayan mekânlar (kafeler, güzellik merkezleri vs., avm ler) adım adım ortak alanlara dönüştü. İslami duyarlılığa ve kimliğe sahip kişiler, özellikle gençler bu alanda fütursuzca (destursuz girilmeyeceğini bilmiyorlardı belki!) boy göstermeye başladılar ve talebin patlamasıyla birlikte arz da şekil değiştirdi. Geçmişte belirli ve dar bir elit kitlenin (halkın) doğal olarak kullandığı imkânlar, şimdi paylaşılmakla kalmadı, sunulan ve tüketilen ürünün niteliğinde de görünür farklılıklar oluştu. (vatandaş denize indi halk denize giremiyor.) Böylece daha önce birbirini dikkate almadan yaşayabilen, cemaatinin korunaklı kültürel ortamında kendisine hiç değişmeyecek sandığı bir yaşam alanı açan insanlar, ötekilerden etkilenmemenin mümkün olmadığı bir yeni gündelik hayata geçiş yaptılar. (yılbaşı etkinlikleri, doğum günü tebrikleri, önce sünnet sonra sünnet düğünü vs.) Söz konusu karşılaşma özellikle laik kesim için çarpıcı ve öğretici oldu. İslami kesim laikleri ne de olsa medyadan, eğitim sisteminden ve siyasete yansıyan klişelerinden ötürü epeyce tanıyordu. Ama laik kesim dindarlar hakkında, onları daha geride konumlandıran bir kuramsal tahayyülden fazlasına sahip değildi. İşin ilginç yanı bu karşılaşma laik kesimin dindar algısını kendi dünyası içinde doğruladı. Eldeki malzeme iletişimden ziyade mesafeli gözlemlere dayanıyordu ve zaten bildik bir gerçeği kanıtlamaktaydı: İslami kesim görgüsüzdü 

Bu tespiti tümüyle oryantalist bularak kenara atamayız. En azından şunu biliyoruz. Bugünün kentli Müslümanları gerçekten de yüz yıl öncesinin Müslümanlarına göre daha görgüsüzler. Çünkü hem eskiden kopartıldılar, hem de yeninin parçası yapılmadılar. Estetik algı bu dönemeçte tümüyle avamlaştı. Âdâb bir kamusal alan kodu olmaktan çıkıp ailenin dar kalıplarına hapsolduğu ölçüde, yenilenemedi ve muhafazakârlaştı. Ahlak kişiyi çevresiyle birlikte anlamlı ve mümkün kılan bir normlar manzumesi olmaktan çıkarak, İslami kimliğin savunma mekanizması olarak kurgulandı. (müslümanlar güya ahlak elden gittiği için savunan adam konumundaydılar) Adaptasyonun önündeki engeller dindarları içe kapattı ve yeni olan her şey yanlış, zararlı ve ahlaksız nitelemesi ile adlandırmaya yatkın bir kültürel süzgeçle sınandı. (Bu ifâde sorgulanmaya değer; her yeni değil, aslı inkâra zorlayan her yeni.) Giderek modernliğin ima ettikleri (dayatmaları; takım elbise, kıravat vs.)hem zorunlu olarak bir miktar uyulan, hem de kimlik ve hayat tarzı üzerinde tehdit oluşturan bir kuşatmaya dönüştü. Böylece İslami kesim ideolojik reddiye ile sosyolojik kendini koruma dürtüleri arasında, bu davranış kalıplarına sığındı(kafede soluklanma vs. mi?)

Dışarıdan bakıldığında görgüsüzlük denebilecek bu tutumla birlikte, İslami kesim entelektüel alanda da sığlaştı. (cumhuriyet yazarlarını okumakla) Yüz yıl öncesinin zihinsel cevvaliyeti Kemalist rejim sayesinde buharlaştı. Tek kaynak din olurken, bizzat dinin yüzeyselleşmesi engellenemedi(bu ifâde tevile muhtactır: müslümanlar hayatlarında vahyi tek kaynak alabilme imkânını hilâfet ve medarisinin lağvından beridir kaybettiler ve hala ellerine alamadılar.) Bilginin ne olduğu, neye bilgi denebileceği, bilginin sınanması gibi nüanslar kalmadı. (bunda dindarların dahli ne kadardır sorulmalıdır. Medârisin lağvinden sonra, dindârlar kendi öğretilerine ne aracısız vasıl olabildilir ne de tedrisi mümkin oldu. Bu meyanda dindârlar üniversitelerin ve medyanın, resmi öğretilerim tevhid-i tedrisâtın emrine uymaktan başka ne yapabildiler ki, bilgiden mesul olsunlar)Dindarlar klişelere, şablonlara ve kalıplara mahkûm olmakla kalmadılar, bunlara psikolojik nedenlerle tutunma ihtiyacı duydular. Zamanın ve değişimin konu dışı olduğu, geçmişteki doğru örnek (asr-ı saâdet) dışında başka bir referansa ihtiyaç duyulmayan bu âlemde, dünya ve hayat artık durağan bir geniş mekân olarak tasavvur edilmekteydi. Bu atmosfer günümüze Darwin takıntısı ve sosyal bilim korkusu olarak yansıdı. (Hâriçten gazel okumak bu olsa gerek, böyle sığ bir yaklaşıma başka ne denilir.)


Görgüsüzlükle sığlığın birleşimi, algıda, davranışta, tepkide, toplu tutum almada, velhasıl siyasette bir çiğlik olarak ortaya çıktı. Refleksler kolaylıkla düşüncenin, serinkanlılığın ve sağduyunun önüne geçebiliyor. Başkalarıyla birlikte yaşama ve karar üretme sistematiğinin talep ettiği olgunluk, henüz sindirilmemiş ama hafızada hayal meyal yeşeren bir norm olarak yeniden keşfediliyor. (Ehl-i zimmet ile olan alakamız tanzîmât fermanı ile bozulmuştu. Gavura gavur demek memnu idi. Kelle vergisi mulğa idi, hep beraber vatandaş olmuştuk! Lâkin hâlâ birileri kendilerini halk kamuyu vatandaş görüyordu. Ermeni müşkili ile kürd eşkiyalığı vatandaşı tefekküre sevketmiş idi. Demek ki ehl-i zimmet, ehl-i zimmet olarak kalmalıymış.)


Kısacası laik kesimin bakışı önemli değil Gerçekten de İslami kesimin sırf kendi geleneği ve mirası açısından bile gideceği daha çok yol var. Ancak gelecek tek ayaklı ’olmayacak. Laik kesimin de kendisine yeni bir gözle bakması gerekiyor ve o zaman göreceklerimize şaşırmamaya hazır olmamız lazım. Çünkü bugünün laik kesimi İslami kesime karşı davranışında ve kendi kimliğini taşıma biçiminde son derece görgüsüz davranıyor, her yerin sahibi olduğu duygusuyla duyarsız, kaba ve aşağılayıcı bir tavır sergileyebiliyor. (Türkiye’de, Osmanlı bâkiyesi, laik ile laik olmayan farkı faraziyeden ibâret olup ayrıştırma vasıtasıdır. Kendine has davranış örüntüleri olan kendi içinde tanımlı bir toplum yoktur. Türkiye’de alt bölüklere taksim edilmeye çalışılan müslümanlar vardır. Müslümanlardan bazıları gönülllü bazıları bilmeden şerîat muhalifi görünümündedir. Muhammed SAV’e düşman mısın diye sorsak kaç kişiden sağlıklı cevab alacağız? Cevabı olanların varlığnı yadsımış değilim. On yılda on milyon yaratıldığından dem vuranlar kuru laf ediyor değiller. Bu mahlukâtın bile bu suale vereceği cevâb merakı calibdir. Bu mahlukâtın toplu sayısı, pek bir azınlık dışında, her içki içenle namaz kılanı da içine alır. Hepsi aynı sıralarda eğitilerek büyümüşlerdir.) Paralel olarak laik kesimin entelektüelleri de fevri bir cemaatçiliğe hapsolmuş durumda, normatif önermelerden aktivizm üreterek psikolojik tatmin peşindeler. (saygı duruşu, nasyonalist şenlikler vs.) Anlama derdi olmayan bir sığlığın salt paylaşılmakla anlamlı olacağını sanıyor gibiler. Sonuç ise sosyal medyaya yansıyan ve bir tür sosyal intiharı akla getiren bir çiğlikten öteye geçemiyor Hayat kendi ironisini üretiyor ve herkesin burnunu sürtme sırası geliyor. 

(Laik denilen güruhun Ekmeleddîn’e sarılışı, AKP’nin ertuğrul Günay’ı bakan yapması, al gülüm ver gülümden ziyâde ayrışmanın gayr-ı kâbil olduğunun ilânıdır.)

Fülan nasıldır?

Ermenidir.

Ne yapalım? Okumayalım mı?

Okuyun…

Mahzuru nedir?

Bir yazıda kendimizce bir iki beylik ifâde bulup cüceyi devleştirmedir.

Cüce üzerinden mahallesinde yangın çığlığı atıp verip veriştirmedir. Kendinde nakısa hiisetmededir.

Adamın söylediğini biz söyleyemiyoruz!

Söyleriz, söyleriz endişeniz olmasın.

Eee?

Eeesi sağlık gerisi bağlık. Kendi hakikatimizi, özümüz dillendirmek zamanı gelmiştir. El elin eşeğini bu yazıda mükerrreren tezahür ettiği şekliyle boru öttürerek arar.

 

Haber Burada Net - Çeşni

(Didikleyen Alferabi)

 

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Bu Video İzlenme Rekorları Kırıyor - Tıkla İzle ve Paylaş06 Aralık 2015 Pazar 13:54
 • Şuursuzluk salgını06 Aralık 2015 Pazar 10:32
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Destur Ya Hz. Pir, (33)20 Ekim 2015 Salı 12:43
 • Destur Ya Hz. Pir, (32)12 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim