• BIST 79.433
 • Altın 125,714
 • Dolar 3,0724
 • Euro 3,3451
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Şanlıurfa 23 °C

Ekranik düşünme ve karakediler

Ekranik düşünme ve karakediler
Mustafa İjaz Çakıroğlu – twitter.com/cokbasitVoltaire’den Candide’i okuduğumda Finike’nin denize bakan bir tepesinde kurulmuş bir öğrenci evindeydim.

Yaş 16. Kıştı ve soğuktu. Soba kullanmadığımız gibi soğuk suyla duş alıyor, günde bir öğün yiyorduk. Sebze-meyve kasalarının üst üste konulmasıyla oluşturulmuş bir kütüphaneden dünya klasiklerini okuyordum. Candide’i hiç unutmam. Fıçıdan Hikayeler’i de. Yer Altından Notlar’ı ve elbette ‘İnsan Ne İle Yaşar?’ı da (sahi, insan ne ile yaşar?). Bunları zihnime kazıyan öncelikle biraz önce zikrettiğim şartlar. Her kitap okunduğu yer, coğrafya, hava durumu, sosyal ve ekonomik koşullar, mevsim, koku, sıcaklık gibi şeylerle birlikte belleğimize kazınır. Ne okuduğun kadar ‘nerede’ okuduğun da okuduğundan ‘ne anlayacağını’ belirleyen bir şey olur böylece. 
İlim sahibi olmanın şartlarını Nişaburlu Cüveynî (ö. 1085) şöyle sıralamıştır: “Keskin bir zekâ, şevk, ihtiyaç, gurbet/ Bir hocanın telkinleri ve uzun bir zaman.” 
Chartesli Bernard (ö. yak. 1130) ise bu konuda şöyle demiştir; 
“Haddini bilen bir zekâ, öğrenme şevki, sakin bir hayat/ Sükûnet içinde yapılan araştırma, ihtiyaç ve gurbet.” 
Her ikisinde de ortak bir nokta olarak “sükûnet, gurbet ve uzun bir zaman”ı tespit etmekteyiz. İlim sahibi olmak isteyenler kendilerine ait sükûnetlerini ve zamanlarını kurgulayabilmeliler. Aksi takdirde ‘büyük veri’ (big data) rüzgarı önünde toza dumana karışmak ve her şeyi birbirine karıştırmak kaçınılmaz. 
Facebook, Twitter, Amazon, Google gibi yeni ve yenilikçi teknolojiler ortadan kaybolmayacağı gibi bunlarda gerileme de olmayacak ve hatta tesir kesitlerini daha da artıracaklar. 
Gözlemim odur ki; dijital ortamlar düşünme, okuma ve anlama gibi insanı insan yapan vasıfları dönüştürüyor, değiştiriyor. Kötü yönde. ‘Bilgisayarda oyun oynamaktan kitap okumaya vakit bulamayan çocuk’ eleştirisi değil bu yazının konusu. Bilgisayarda oyun oynadığı için ‘soyut harflerle yazılmış tekdüze-sade bir metni’ okuyamaz hale gelen bir beyin evrimine dikkat çekmek istiyorum.
Rasyonel fikir üretme deneyiminden günümüz gençleri mahrum. Çünkü okumuyorlar. Okumak kişiye ne sağlar? Çok kısaca, sakin düşünme süreçleri sağlar. Bu süreçler sonunda kişi beyin kıvrımları arasında ‘stand’ durumundan “under-stand” durumuna geçer. Bugün insanlar Google, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda hız’a odaklı bir hiper-metin örgüsü içinde ‘gerçekliği ve hayatı’ kuşattıkları varsayımıyla yaşıyorlar. Aktif Twitter kullanıcıları uzun metinleri okuyamıyorlar. 140 karakterlik kısa ani fikir(imsi) patlamalarla yazılan text’ler, kişinin okuma ve düşünme reflekslerini de değiştiriyor. Değiştirdi. Köşe yazıları günden güne kısalıyor. Sık sık ara başlıklar atılıyor.
Dijital kuşak hızla dahil olup, hızla uzaklaşan bir kuşak. Sebebi hiper-metinler. Ekran çağı, sürekli yenisi açılan sayfalar ve linklerle sörf yaparken aslında okuma-anlama disiplinini, epistemolojisini değiştiriyor, kısırlaştırıyor. Blog yazarlarının, Twitter kullanıcılarının genel özelliği ani fikir patlamalarıyla yazılmış, bütünlüğü olmayan, dağınık, derinliksiz, sığ yazılar. Hızlı okuma isteği ve daha az okuyarak daha çok ‘malumat’ sahibi olmak isteği. Kanaatimce bu durum çocuk ve gençlerimizin (üniversiteliler dahil), neden ‘böyle’ keyfiyetsiz olduklarını ve ‘kemmiyete’ boğulduklarını özetlemektedir.
Dijital okumalar için yaptığım bu eleştiriye bir örnek olsun diye Woody Allen’den bir alıntı yapmak istiyorum: “Ben hızlı okuma kursuna devam ettim ve Savaş ve Barış’ı yirmi dakikada okumayı başardım. Anladım ki kitap Rusya’yla ilgiliymiş.”
Hiper okuma, yani dijital okuma. Resimli, bol linkli, gerektiğinde videolu, aralarda Google search’leri, Twitter tweet’leri, Instagram photo’ları, ‘status update’leri… Artık bu tarz bir ‘okuma-anlama’ pratiği içindeyiz. Parça parça yerlerden kesik kesik okumaların oluşturduğu bir bilgili olduğunu zannetme yanılsaması. Hikmetsiz ve derinliksiz. 
Kadim medeniyetimizde ‘aramakla bulunmaz ama bulanlar ancak arayanlardır’ denilerek ‘arama’nın kendisi yüceltilmiştir. Aramak bir eğitim sürecinin bizzat kendisi olmuştur. Bugün kullanıcıların daha çok ‘tık’ladıları (like’ladıkları) sayfaları, arama motorlarında üst sıralarda görüyoruz. Algoritma böyle çalışıyor. Bizim aramalarımız sonucunda ilk sayfalarda çıkan sonuçların çoğu bu kısır döngüden oluşuyor. Ve gelinen noktada aranılan ve bulunan şeyler sürekli Google aramaların ilk sayfalarına hapsedilerek diğer bilgiler ve veriler kendiliğinden öldürülüyor. Google bize sunduğu kolaylık (facility) hizmetleri ile bizleri aptallaştırmakla kalmıyor nasıl yaşayacağımızı, hangi bilgiye (sınırlı sayıda) ulaşabileceğimizi belirleyerek dijital manipülasyonlar da üretiyor.
Görsellik arttıkça, hiper (zengin) metinler, dijital okumalar da okumanın merkezi haline geliyor. Peki bunun bize faydası ne? Bizi daha bilge, daha vicdanlı, daha anlayışlı ve hikmetli insanlar yapıyor mu? Ya da bu hiper-metinler entelektüel dünyamızda bir sıçramaya neden oluyor mu?
Soyut düşünce harflerin tipografisine yerleştirilen seslerde gelişir. Kendini böyle var edebilir ancak. Basılı bir metinde yazılar kağıt üzerinde sabittir, hareketsizdir ve kesindir. Bu da bilginin içselleştirilmesini, kodlanmasını ve hatırlanmasını kolaylaştırmaktadır. Dijital ekranlarda ise bu neredeyse imkansızdır. Dijital ekranlarda cümleler ve sayfalar sanal bir biçimde ekranda kayarken zihnimizde de sanal bir kayıtsızlık durumu hakim olur. Bilhassa ilk ve orta öğretimde mümkün olduğunca basılı/hard-copy kaynakların kullanılmasında fayda var. Fatih Projesi gibi gerçekte neye hizmet ettiğini kimsenin bilmediği “dostlar bizi alışverişte görsün” niyetiyle yapılan projeler çocuklarımızın bilgiyle ve okumayla arasına kara kedi sokmaktadır (tablet, akıllı tahta, projeksiyon-powerpoint). Zaten OECD’nin daimi üyesi olan eğitim karnemiz hepimizin mâlumu. Küçücük çocukların ellerinde tabletler, güya akıllı telefonlar (bu akıllı teknoloji denilen cihazlar o kadar basit bir mantıkla hazırlanıyor ki, çocuklarınız bu cihazları kullandıklarında onlara Einstein muamelesi yapmanıza gerek yok) ve nihayetinde de gün boyu bir ekrana takılı kalmış çocukluklar. Fıtrî olan o kadar açık ve seçik ki yeniden keşfe gerek yok. Bu sözlerimi desteklemek için yüzlerce makale ve araştırmaya atıf vermeme de gerek yok (ki bu tür araştırmalar gerçekten çok var). 
Çocuklarımız, gençlerimiz kitap okumayı sevmiyorlar çünkü ekranik düşünüyorlar, beyinleri evrimleşti. Bununla birlikte bir konu hakkında da tafsilatlı düşünemiyor, üç adet mantıklı cümleyi arka arkaya getirip bir çıkarsama ve özetleme yapamıyorlar. Çocuklarımızın kontrolsüz internet ve elektronik cihaz kullanımları onları sadece uygunsuz içeriklerin ifsad edici etkilerine maruz bırakmıyor; bununla birlikte adeta onları bambaşka düşünen, refleksleri azaltılmış, edilgen, ekranların sonsuz karadeliklerinde kaybolmuş bireyler hâline getiriyor; onları gerçek bir sağaltıcı ve eğitici olan doğadan da koparıyor. Acilen bir şeylerin yapılması gerektiği çok açık.
Bilgiyi iman, etik ve aktiviteden ayrıştıramayız. Öyleyse ‘bilgiyi ve değeri’ kitlelerin onayına bağlayan bu yeni dijital epistemolojik evrim ve ekranik düşünme sürecinde, okuma alışkanlık ve kaynaklarımızı, eğitim-öğretim materyallerimizi kritik-analitik bir bakışla yeniden ele almak zorundayız. Fert fert hem bizler hem de devletimiz (MEB). 
Ezcümle; anlam çıkarmak, metin yazmak, düşünmek ve bir ‘yere varmak’ için ‘hiralarımız’, inzivalarımız olmalıdır.
Çünkü ancak Hira’sı olanlar ‘okuyabilir’.
Okuma bilmese de…

data_icon1

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Bu Video İzlenme Rekorları Kırıyor - Tıkla İzle ve Paylaş06 Aralık 2015 Pazar 13:54
 • Şuursuzluk salgını06 Aralık 2015 Pazar 10:32
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Destur Ya Hz. Pir, (33)20 Ekim 2015 Salı 12:43
 • Destur Ya Hz. Pir, (32)12 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim