• BIST 80.148
  • Altın 125,554
  • Dolar 3,0764
  • Euro 3,3485
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 25 °C

EKPSS kura başvuruları başladı!

EKPSS kura başvuruları başladı!
Haber Burada

Gelişmiş, yada diğer bir tabirle muasır medeniyet seviyesine ulaşmış bir ulus devlet olmanın emaresi, devletin tüm kurumlarının her kesimden vatandaşlarının elinden tutması, onların yaşam stantdarlarını yükseltmesi ve onlara iyi bir gelecek vaad etmesi en büyük ölçütdür.İşte bu noktada devletin engelli vatandaşlarına daha pozitif ayrımla bakıp ona göre bu insanlarımıza iş olanağı sunması, daha iş olanakları geliştirmesi ve yaşam kalitesine artırmasına destek olması gerekir.EKPSS kura başvuruları başladı mı, AİS ile EKPSS başvurusu nasıl yapılır? EKPSS kura başvuruları son başvuru tarihi ne zaman? haber7.com'da tüm bu soruların cevabı haberimizde yer verip adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

KURA İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ NEDİR?

Kuraya katılmak isteyen adaylar başvurularını 3 Mayıs - 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

ÖSYM'nin internet sitesindeki duyuruya göre, "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" kapsamında kura usulü yapılacak yerleştirmeler için bugün başlayan başvurular, 16 Mayıs'ta sona erecek.

Yönetmelik uyarınca kuraya, ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu ya da bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumdaki engelli adaylar müracaat edebilecek.
 
2016-EKPSS'ye başvurarak sınava giren adaylar, 2016-Kuraya başvuramayacak ve başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılamayacak.
 
Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değişik 48'inci maddesi 7'nci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecek.
 
EKPSS/kuraya, "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun en az yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar müracaatta bulunabilecek.
 
Sağlık kurulu raporlarında yüzde 40'tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramayacak, kura için başvuru süresi bittikten sonra ayrıca başvuru alınmayacak.
 
EKPSS/kuraya başvuru işlemini yapan adaylar (internet aracılığıyla bireysel başvuru yapanlar, cezaevinden başvuran tutuklu/hükümlü adaylar, yurt dışından başvuranlar dahil), kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine ya da ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde kura başvuru ücretini yatırabilecek.
 
Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların, banka görevlisine başvuruda bildirdikleri TC Kimlik Numarasını ve sınav/kura başvuru ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki TC Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekiyor.
 
Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilecek.
 
KURAYA İLİŞKİN İŞLEMLER KLAVUZDA

Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşleri doğrultusunda, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi bulunanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2016-EKPSS'ye başvurabilecek.
 
"Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi" olan adaylar da sınava başvurabilecek olup, adaylar başvurularını internet aracılığıyla bireysel veya herhangi bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilecek.
 
Başvurusunu bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacak adayların bunu gerçekleştirmek için ÖSYM başvuru merkezine gitmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı "Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesini" başvuru süresi içinde alması gerekiyor.
 
Duyuruya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden alınmış imzalı "Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi" bulunmayan ya da belgede imzası olmayan adayların, "Aday Başvuru Formları" işleme alınmayacak.
 
Kuraya başvuracak adaylar için düzenlenen "Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı" belgesinde adayın sadece engel grubu yazılacak, engeline ilişkin diğer bilgiler boş bırakılacak.
 
Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesindeki engel durumu bilgilerinin, ÖSYM sistemine kaydedilmesinde sınırlamalar bulunmakla birlikte bu sınırlamalar kılavuzda yer alacak.
 
Bilgilerinde tutarsızlık olan, engel grubu ile diğer engelli bilgilerinde uyumsuzluk ve aynı bilgi alanlarında aynı türde birden fazla farklı bilgi bulunan adayların başvuru merkezince başvuruları yapılmayacak.
 
Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacak.
 
Başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, "Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde" yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan, onay kodunu görevliye bildirecek ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak.

EKPSS kura başvuruları başladı! EKPSS son başvuru tarihi
 
BAŞVURUDA 3 LİRALIK BAŞVURU ÜCRETİ ADAYLARCA ÖDENCEK
 
Kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2016-EKPSS Kılavuzunda yer alıyor. Kuraya başvuracaklar için ayrı bir kılavuz bulunmuyor. 2016-EKPSS Kılavuzuna, ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden erişilebilecek.

EKPSS KURA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pek çok sınavda olduğu gibi ÖSYM, EKPSS Kura başvurularını da AİS yani Aday İşlemleri Sistemi üzerinden alıyor. Aşağıdaki başantı ile direkt olarak erişebileceğiniz AİS’te yer alan 2016 EKPSS KURA başlığına tıklayıp ardından açılan pencerede “BAŞVURU YAP”a tıklayıp sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. İşte EKPSS Kura başvuru için AİS bağlantısı ve ÖSYM’nin ilgili duyurusu…

EKPSS kura başvuruları başladı! EKPSS son başvuru tarihi

ÖSYM’DEN EKPSS KURA DUYURUSU

7 Şubat 2014  tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alınması işlemleri, İlgili Yönetmelik kapsamında kura usulü yapılacak yerleştirmeler için başvurular, 3 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

Belirtilen Yönetmelik uyarınca Kuraya;  ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. 2016-EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar, 2016-Kuraya başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, kuraya alınmış olsalar bile kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi 7’inci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecektir. EKPSS/kuraya; “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir. Sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramazlar.

Kura için başvuru süresi bittikten sonra kura için ayrıca başvuru alınmayacaktır.

EKPSS/kuraya başvuru işlemini yapan adaylar (internet aracılığıyla bireysel başvuru yapanlar, cezaevinden başvuran tutuklu/hükümlü adaylar, yurt dışından başvuranlar dâhil), kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde sınav/kura başvuru ücretini yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri TC kimlik numarasını ve sınav/kura başvuru ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

Başvuru ücreti, 3-17 Mayıs 2016 tarihlerinde başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacaktır. Ücret yatırma işlemleri, 17 Mayıs 2016 tarihlerinde; bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

v  Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda;Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2016-EKPSS’ye başvurabileceklerdir. “Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi”ne sahip olanlar, 2016- Kura’ya başvurabileceklerdir.

Adaylar başvurularını İnternet aracılığıyla bireysel olarak veya herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapacak adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden alınmış imzalı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi olmayan veya belgede imzası bulunmayan adayların Aday Başvuru Formları kesinlikle işleme alınmayacaktır. Kuraya başvuracak adaylar için düzenlenen Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesinde adayın sadece engel grubu yazılacak, engeline ilişkin diğer bilgiler boş bırakılacaktır.

EKPSS kura başvuruları başladı! EKPSS son başvuru tarihi

Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesindeki engel durumu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydedilmesinde sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalar, kılavuzda belirtilmiştir. Bilgilerinde tutarsızlık olan, engel grubu ile diğer engelli bilgilerinde uyumsuzluk ve aynı bilgi alanlarında aynı türde birden fazla farklı bilgi bulunan adayların Başvuru Merkezince başvuruları yapılmayacaktır.

Başvuru Merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır. Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Başvuruda; 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti adaylar tarafından ödenecektir.

Kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır.Kuraya başvuracaklar için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır.   Kuraya başvuracak adayların 2016-EKPSS Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. 2016-EKPSS Kılavuzuna, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişilebilmektedir. 

Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim