• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 15 °C
  • Şanlıurfa 11 °C

Eğitim sistemimiz seküler tehdit altında

Eğitim sistemimiz seküler tehdit altında
Son dönemde yaşanan kimi gelişmeler bize bir kere daha ispatladı ki, dünya genelinde hakimiyet mücadelesi veren; bilhassa İslam’ın uhrevi değerlerine karşı stratejiler geliştirip uygulayan küresel bir seküler cephe ile karşı karşıyayız.

Oğuz Düzgün'ün Yazısı

 

Dünya çapında Dawkins gibi etkili ideologları bulunan bu cephe, kendi seküler görüşlerini, medyanın desteğiyle ya da eğitim sistemleri yoluyla dünya halklarına dayatmakta oldukça kararlı görünüyor. 

Aslında sekülerizm, kabul gördüğü ilk günden bugüne oldukça mesafe kaydetti Avrupa’da. Fakat her türlü yolu denemesine rağmen İslam karşısında fikri galibiyeti bir türlü elde edemedi. 

Sekülerizm fikren yenildikçe, gücün gölgesine sığınmayı tercih etti. Ekonominin, silahların, hilenin, darbelerin gölgesine sığındı can havliyle. Müslüman ülkelerde halen yaşanan bir trajedi değil midir bu?

Yıllardır bu konulara değiniyorum. Tesadüfçü ve maddeci anlayışların eğitim sistemimizde ve sosyal hayatımızda açtığı yaralardan örnekleriyle bahsediyorum. Bu saniyeden sonra, geçmişte yazdığım o yazılarımdan örneklerle sesleneceğim sizlere. 

Sultan İkinci Mahmud Han döneminde başlayan Avrupa’ya öğrenci gönderme hareketi, Osmanlı’ya bilimde ve teknolojide çok şeyler katmasa da, ahlak, kültür, inanç gibi alanlarda ciddi değişikliklere sebep oldu. Avrupa’ya giden öğrenciler yeni karşılaştıkları felsefi fikirlerin tesirinde kalmaktan kurtulamadılar.

Avrupa hükümetleri de gönderilen bu öğrencileri Osmanlı’yı batılılaştırmak adına bir imkan olarak gördüler ve bu Osmanlı gençlerini pek çok farklı yöntemleri kullanarak fikren kendilerine benzetmeyi başardılar.

Mehmed Âkif Ersoy gibi İslam dünyasını bu geri kalmışlıkan kurtarmak için çırpınan hürriyet kahramanı samimi bir münevver dahi, İslam dünyasına örnek gösterdiği Âsım adlı ideal genci Berlin’deki bir üniversiteye gönderir.

Âsım, Avrupa’ya gider gitmesine ama Mehmed Âkif’in eserlerinde onun geri döndüğüne dair bir işareti bulamayız. Muhtemelen o şiirde yarım kalmış bu dönüş süreci, Bediüzzaman, Necip Fazıl gibi mütefekkirlerce fiiliyata sokulmuş, Âsım’ın nesli Anadolu’nun bağrından yeniden filizlenmiştir.

Bildiğimiz gibi Tevfik Fikret de oğlu Haluk’u o dönemde Avrupa’da tahsile göndermiş ancak Haluk, Hıristiyan bir zangoç olarak geri dönmüştür.

Aslında Osmanlı Hükümetlerinin de, Âkif’in de ve hatta Tevfik Fikret’in de niyeti, Avrupa bilimini Osmanlı’ya transfer edebilmektir. Avrupa’daki okullarda masum bir şekilde sadece “bilim ve fen” öğretildiği düşünülmüş olmalıydı.

Halbuki bu bu okullardaki öğretiler, inancı tehdit edecek derecede tesadüfçü, tabiatçı, kendi kendineci, sebepçi felsefi anlatımlara sarmalanarak sunuluyordu. Haliyle bu durum öğrencilerde şüpheler oluşturuyor, onların inançlarında derin yaralar açıyordu.

Ayrıca daha sonraları Avrupa okulları müfredatına uygun bir şekilde Osmanlı’da açılan mektepler de iman, ahlak ve kültür tahribine yol açmıştır ki, bu da irdelenmesi gereken ayrı bir konudur.

Osmanlı topraklarında kurulan yabancı okullar da Avrupa’da doğan pozitivist, materyalist felsefeleri Osmanlı’nın genç dimağlarına zerk etmiştir.

19. yüzyılda Osmanlı topraklarında 500’e yakın Amerikan, yüzlerce İngiliz, Fransız, İtalyan, Alman okulununvarolduğunu düşünürseniz, bu okullardaki materyalist eğitim müfredatının gençliğimizin inanç ve kültürünü ne derece olumsuz etkilediğini anlarsınız.

Bediüzzaman, bu dehşetli gidişin farkına varmış, din ve fen bilimlerinin ayrı ayrı okutulmasının ne büyük imani, ahlaki, milli ve kültürel tehditleri içerdiğini 1900’lü yıllarda görmüştür.

Materyalizm, ırkçılık, terör ve ahlak anarşisi gibi batı eğitim sistemine dayanan tehditlerin yayılmasını önlemek için Medreset’üz Zehra projesini geliştirmiştir.

Ona göre kainatta fenni ve dini bilim diye iki ayrı bilim dalı yoktur. Bilim/ilim Kur’ân-ı Kerim’in öğrettiği gibi tektir. Fen bilimi dediği bilgi alanları da Allah’ın varlığını ve onun yaratmalarını öğreten alanlardır aslında. 

Bugün ders kitaplarımızdaki fenni konularla ilgili materyalist anlatımlar, Jön Türkleri doğuran o zamanın Avrupa müfredatından daha tehlikeli durumdadır. Bugünün eğitim sistemi Jön Türkleri değil ama Yönsüz Türkleri-Kürtleri vd. doğurmaktadır ki, bu durum o dönemden daha büyük bir tehlike içinde olduğumuzu gösterir.

 

DEVAMI >>>

 

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim