• BIST 78.333
 • Altın 127,738
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Şanlıurfa 16 °C

Eğer Bu Mazeretler Sizde Varsa Oruç TUTMAYABİLİRSİNİZ!

Eğer Bu Mazeretler Sizde Varsa Oruç TUTMAYABİLİRSİNİZ!
Haber Burada, Fıkıh Köşesi - Mehmet Ali Aytekin

Ramazan-ı Şerif ayı, oruç ibadeti ile temayüz eden mübarek bir aydır. Dinimizin beş şartından biri olan oruç ibadeti, takriben hicretten bir buçuk yıl sonra Şaban-ı Şerif ayında “Ey iman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi size de oruç farz kılındı; bu sayede takvayı elde edecek/kendinizi koruyacaksınız” (el-Bakara, 183) ayet-i kerimesi ile farz kılındı.

Oruç; buluğ/ergenlik çağına eren, sağlığı yerinde olan ve yolculuk halinde bulunmayan erkek ve kadın tüm Müslümana farzdır. Farziyeti kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Bunun için oruç ibadetini kabul etmeyen kişi İslam’dan çıkar; mükellef olduğu halde tutmayan da büyük günah işlemiş olur.

Orucun farz olduğunu bildiren ayet-i kerimenim devamında Rabbimiz; “Oruç sayılı günlerdir. Sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca güç yetiremeyenler ise bir fakir doyumluğu fidye verir. Daha fazlasını veren, kendine daha fazla iyilik yapmış olur. Fakat yine de eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır” (el-Bakara, 184) buyurmaktadır.  Buna göre; oruç tutamayacak kadar hasta olanlara veya oruç tuttuğu takdirde hastalığının artması ya da iyileşmesinde gecikmesi söz konusu olanlara, bir de yolculuk halinde bulunanlara oruç tutmamaları konusunda izin verilmiştir. Gebelik ve çocuk emzirme durumunda kadının, kendisine veya çocuğuna bir zarar geleceği endişesi varsa bunlar da hasta hükmünde kabul edilmiştir. Ağır işte çalışmak zorunda olanlar, açlık ve susuzluktan dolayı helak olma endişesi taşıyorlarsa, kendilerine oruç tutmama ruhsatı tanınmıştır (Hidaye, I/319-321; İbn Abidin, III/461-464). Âlimlerimiz; bu durumun, kişilerin bulunduğu ortama, işine, bünyesine göre değişeceği için sübjektif bir keyfiyet arz etmekte olduğunu, dolayısıyla bu konuda genel geçer bir hükmün verilemeyeceğini ifade etmişler ve inisiyatifi, ağır işlerde çalışmak mecburiyetinde kalan kişilere bırakmışlardır (Diyanet İslam İlmihali, I/397).  

Yukarda zikrettiğimiz ayet-i kerimenin “Fakat yine de eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır” şeklinde bitmesi çok dikkat çekicidir. Evet, Rabbimiz bu durumda olanlara ruhsat vermiş; ama halleri, oruç tutmalarına engel değilse, bunları oruç tutmaya teşvik etmiştir. Şüphesiz ki Rabbimizin teşviki, ruhsatına mukaddemdir. Bununla birlikte oruç tutmalarında ciddi anlamda risk bulunan hastaların, oruç tutmak için ısrarcı olmaları da doğru değildir. Bunların önceliği, Rabbimize daha iyi ibadet yapabilmek için, bir an önce sağlığına kavuşmak olmalıdır.

Oruç tutmamaya izin verilenler, Ramazan ayından sonra, mazeretleri de sona ermiş ise, tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Kaza ederken oruçlarını peş peşe tutabilecekleri gibi ayrı ayrı günlerde de tutabilirler.

Hastalığı sürekli olanlar veya yaşlılığından dolayı oruç tutmaya güç yetiremeyenler, her bir gün karşılığında fakire/fakirlere fidye verirler. Ancak fidye verdikten sonra; hastalığı sürekli olan kişi hastalığından şifa bulur ya da yaşlılığından dolayı oruca güç yetiremeyen, oruç tutabilecek güce kavuşursa, verilen fidye geçersiz olur ve oruçlarını kaza etmeleri gerekir (Hidaye, 321). Bundan hareketle, günler uzun ve sıcak olduğu için oruç tutamayan hasta ve yaşlılar, kısa ve serin kış günlerinde oruç tutabilecekler ve bundan dolayı da sağlıkları bozulmayacaksa, ihtiyaten, fidye vermeyi değil, bu günlerde oruçlarını kaza etmeyi tercih etmelidirler

Hayız ve nifas halinde olan kadınlar da Ramazan ayında oruç tutmazlar, tutsalar dahi oruçları geçerli olmaz. Bunlar, oruçlarını sonra kaza ederler. Hz. Aişe validemiz, “Hayızlı günlerimizde kılamadığımız namazlarımızı, sonra kaza edelim mi?” diye soran bir kadına “Sen Haricilerden misin? Allah Rasülü, bu halimizde bize namazlarımızı kaza etmememizi, oruçlarımızı kaza etmemizi emrederdi” şeklinde cevap vermiştir (Buhâri, Müslim, Ebu Davut, İbn Mâce ve Diğerleri). Bu rivayette, soru soran kadının, hayız halinde namaz kılabileceğine dair değil de bu halde kılamadığı namazları sonradan kaza edebileceği hususunu sorması ve Hz. Aişe’nin de ona verdiği cevap çok dikkat çekicidir.  Çünkü hayız ve nifas hallerinde namaz, oruç gibi ibadetlerin yapılamayacağı, o zaman, her kes tarafından bilinen bir husustur. Günümüze kadar da bu böyle bilinmiş ve böyle uygulanmıştır. Bu konu, âlimlerimizin hakkında ihtilafa düşmediği, her hangi bir müçtehidin farklı bir görüş beyan etmediği fıkhi konulardandır (Rahmetü’l-Ümme fi’htilafi’l-Eimme, s. 66). Onun için bu gibi hususlarda, asırlardır oluşan icma/görüş birliği karşısında yeni yetme kişilerin ileri sürdükleri görüşlerin hiçbir değeri yoktur. Tıpkı imsakın başlangıcı ve teravih gibi konularda 15 asırdır yerleşik hale gelen uygulamalara aykırı olarak ortaya koydukları iddiaların zerre kadar değerinin olmadığı gibi…

Oruçlarımızın, ibadet ve dualarımızın kabul olmasını Rabbimizden niyaz eder; hayırlı, huzurlu Ramazanlar dilerim. Selam ve dua ile… 

 

Mehmet Ali Aytekin'in Diğer Yazıları

 

İlginizi Çekebilir

ramazanda-bir-kisinin-esiyle-cinsel-iliskiye-girmesi-câiz-midir.png

agir-ve-zor-iste-calisanlar.png

hamile-veya-emziren-anneler.png

 
 

 

 

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kıyamet Nasıl Kopacak? Dehşete düşeceksiniz!13 Haziran 2016 Pazartesi 12:26
 • Bunları Mutlaka Bilmelisiniz! İşte Orucun Yasakları10 Haziran 2016 Cuma 12:47
 • Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 14:24
 • Namaz Kılmayanın Orucu Kabul Olur mu?09 Haziran 2016 Perşembe 13:32
 • Hanımlar Dikkat! Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 10:01
 • Diş çektirmek orucu bozar mı?08 Haziran 2016 Çarşamba 17:36
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 09:43
 • Orucun Ruhu08 Haziran 2016 Çarşamba 03:29
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 00:14
 • Ramazan'da bir kişinin eşiyle cinsel ilişkiye girmesi câiz midir?07 Haziran 2016 Salı 16:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim