• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 17 °C

"Durun, herkes bi dursun. Asıl düşman İsrail'dir" (Başlarken)

Mustafa SOYKÖK

Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlarız. Allah’ın adıyla başlamamız hiç bitirmeyeceğimiz anlamına gelecektir. Bu ümmet kelimeler var oldukça konuşmaya devam edecek O’na kavuşuncaya kadar O’na kavuşmaya hazır olmak için çalışacaktır. (Al-i İmran 110. Ayet) Hayat; süre dolmadıkça, ecel gelmedikçe bitmez tükenmez bir imtihan, bitmez tükenmez bir nimet, bitmez tükenmez bir mücadeledir.

Küresel sömürü sistemlerinin devamını İslam’ı etkisiz ve yetkisiz hale getirmekte gören egemenler; ondan bir türlü kurtulamayacaklarını, yeni bir dünyanın mutlaka kurulacağını artık anlamalıdırlar. İslam yücedir, onun önüne geçilemez, tarih sahnesinden izi ve etkisi silinemez. (Dârekutnî, Mehr, 8.) İslam’ın siyasete, ekonomiye, coğrafyaya, dünyanın gidişatına, hayatın tamamına dair söyleyecekleri vardır ve modern insanın içerisinde bulunduğu buhrandan tek çıkış yolu İslam’dır. 

Bizlere Hakkı hak olarak gösterip Hakka uymayı nasip etmesini dilediğimiz Allah’a, Mülkün yegâne sahibine, kendisinden gelip kendisine dönecek olduğumuza hamdu senalar, Hak yolda yaşamayı ve hak için çalışmayı öğreten Hz. Peygamber’e salât ve selamlar olsun.

Bu yazı dizisi; modern çağda Müslümanların yaşadığı yürek ve zihin kirlenmesine bir tepki ortaya koyma; bir nevi okçular tepesini terk etmeme çağrısıdır. Yüreklerimizin ve zihinlerimizin değerlerimizden arındırılmasına, muhafaza-kârlaşmaya itiraz etmektedir. Dindarlık anlayışlarımızı sorgulamakta, sahih dindarlığın imkân ve iddiasını ortaya koymaya çalışmaktadır. Ümmet sızısı, Kudüs sevdası ve İslam Birliği ideali taşımadan sahih bir dindarlık ortaya konulamayacağını konuşmaktadır.

İslam’ın yeryüzünü sömüren egemenlerin kirli çarklarını bertaraf edecek yegâne güç olduğunu, İslam’ın önünü almak için işgale uğrayan coğrafyalardan daha vahim olanının; işgal edilmiş yürekler ve işgal edilmiş zihinler olduğunu savunmaktadır. Yüreklerimize sahip çıkmalı, kendi zihniyetimiz ve değerlerimiz üzerinde yeniden medeniyet inşa etmeliyiz. İçerisinde bulunulan zor şartlar, asla ümitleri kırmamalı, heyecanı söndürmemelidir. Zira “Kış mevsimi, müminin ilkbaharıdır.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 11716.)

Bu yazı dizisi bir şuur arayışında, kardeşlik ve barış köprüleri inşa etme telaşında olacaktır. Nefret ve intikam temalı söylemlerin gergin havayı daha da pusladığı, dil yarasının kuyruk acısına dönüşmeye başladığı, Dünyayı sömürenlerden temin edilen ve edilecek olan tahrip gücü yüksek bomba, silah ve bilimum vahşi şeylerin karşılıklı olarak birbirine çekildiği bir coğrafyada; bize düşen görev "Durun, herkes bi dursun. Asıl düşman İsraildir" diyerek insanları şuurlandırmaktır. İzzet ve şeref ne Amerikada ne de Rusyadadır. Siyonizmi, küresel sömürü düzenini tanımadan, ümmet üzerinde kurulan tuzaklarının farkına varmadan şuurlu Müslümanlar olamayız.

Elbette, mutlaka ALLAHU EKBER!!!

 

2. Yazı 08.01.2016 Cuma'ya...

 

1979 yılında Manisa’da dünyaya geldi. Manisa İmam Hatip Lisesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gördü. Sivil medreselerde Arapça okudu. Öğrencilik yıllarında sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulundu. Arkadaşlarıyla birlikte “18 Mart’ın Sesi Diyalog” ve “Kule” dergilerini çıkarttı. Fakülte mezuniyetinden sonra bir süre ticaretle meşgul oldu. Milli Gençlik Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve Ensar Vakfında idari görevler aldı. Arkadaşları ile “Söyleyecek sözümüz, yürüyecek yolumuz var” sloganıyla MANADER’i (Manisa Araştırma Derneği) kurdu ve bir süre başkanlığını yürüttü. Farklı konularda konferanslar, seminerler ve eğitimler verdi.

2003 yılında Denizli Buldan Kaşıkçı Köyü’ne imam hatip olarak atandı. Aynı yıl Elazığ Kovancılar Özel Harekât Tabur Komutanlığında jandarma komando çavuş olarak vatani görevini tamamladı. Askerlik dönüşü Burdur’da vaizlik yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 ay süreli haseki yüksek ihtisas eğitimini 2008 yılında İstanbul’da tamamladı. Manisa Gölmarmara ve Manisa İl vaizliği yaptı. Altı ay süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Din Hizmetleri Ataşeliği emrinde görevlendirildi.

2010 yılında hadis alanında yüksek lisansını tamamladı. Doktora çalışmaları tefsir alanında devam etmektedir. Halen Ankara’da ikamet etmekte olup Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde Diyanet İşleri Uzmanı olarak çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

    Mustafa Soykök

www.mustafasoykok.com

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Gıffaroğlu
06 Ocak 2016 Çarşamba 20:38
20:38
Bu yazı bana Ebu Zerr'i hatırlattı. Kalemin Rabbine hamdolsun... Selamlar.
88.224.4.202
Abdullah Harun
05 Ocak 2016 Salı 07:24
07:24
Kaleminize sağlık Mustafa Hocam.
176.41.24.232
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim