• BIST 79.252
  • Altın 124,595
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

DİYANET'E ATILAN ÇAMUR ARTIK TUTMUYOR!

DİYANET'E ATILAN ÇAMUR ARTIK TUTMUYOR!
Bazı yayın organlarında Diyanet’in 23 milyon tl yolsuzluk yaptığına dair haberler servis edilerek 1 Kasım seçimleri öncesi yeni bir saldırıya geçildi.

Haber Burada ÖZEL

Her fırsatta Diyanet’e saldırmayı maharet edinen odaklar yeni bir algı operasyonuna soyunarak Sayıştay’ın Mali Raporunu çarpıttılar. Küçük hesaplarla siyaset yapmaya kalkışan bu çevreler ve onlara çanak tutan örgütler aslında yaptıkları asılsız ve iftira haberleriyle İslam’a zarar vermeye çalışıyorlar.

7 Haziran seçimlerinden önce makam aracı fitnesini ortalığa atan gazete 150 bin tl tazminatla yargılanırken şimdi de Sayıştay Raporu skandalı gündeme getirilerek 1 Kasım seçimleri öncesi milletin kafası bulandırılmaya çalışılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak ilgili haberin asılsız olduğunu gözler önüne serdi.

-----------------------------------------------------------------

BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bir gazete tarafından “Diyanet’teki Vurgun Sayıştay Raporlarında” başlığıyla verilen ve bazı medya kuruluşlarında yer alan haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Sayıştay Denetim Raporu dayanak gösterilerek Diyanet İşleri Başkanlığının 23 milyon TL harcama hakkında bilgi vermediğinin öne sürüldüğü haber, gerçekle bağdaşmayan, tamamen asılsız ve kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir.

Sayıştay raporunda yer alan bilgiler, Döner Sermaye İşletmesi muhasebesinin raporda yer almadığı ile ilgilidir. Dinî Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi tarafından elde edilen kârlar doğrudan genel bütçeye gelir kaydedildiğinden Başkanlığımızın söz konusu kaynak üzerinde bir tasarrufu bulunmamaktadır.

Bu nedenle de Başkanlığımızca hazırlanan raporlarda bu güne kadar söz konusu kaynak ile ilgili bir bölüm yer almamıştır. Ancak 2014 yılı İdare Faaliyet Raporunun incelenmesi neticesinde Sayıştay denetçileri tarafından, Genel Bütçeye gelir olarak kaydedilen döner sermaye kaynaklarının da rapora eklenmesi gerektiği belirtilmiş, 2015 yılında bu bölümün ekleneceği bildirilmiştir. Denetim raporunda yer verilen husus budur.

633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un Dinî Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi başlıklı 14. Maddesinde Dinî Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi tarafından elde edilen kârların izleyen mali yılın şubat ayı sonuna kadar genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere ilgili muhasebe birimine yatırılması hükmü yer almaktadır.

Özetle, 23 milyonluk bir kaynağın Başkanlıkça kullanıldığına dair yer alan haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. 2014 yılı içerisinde Dini Yayınlar Döner Sermayesi tarafından elde edilen kârın tamamı genel bütçeye gelir olmak üzere yatırılmış, Diyanet İşleri Başkanlığınca kullanılmamıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim