• BIST 79.933
 • Altın 124,975
 • Dolar 3,0788
 • Euro 3,3512
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Şanlıurfa 24 °C

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI UMUT OLMUŞTUR"

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI UMUT OLMUŞTUR"
Haber Burada

Mehmet Görmez, 11 Kasım'da yeniden Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) görevine getirilmesi dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Hedefimiz, ayrıştırıcı ve ayrılıkçı düşüncelerden uzak bir şekilde toplumun her kesimine ulaşmaktır. Farklılıklarımızın çatışma nedeni değil, zenginleşme fırsatı olarak görülmesi için çalışmalar yapmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından 11 Kasım'da yeniden Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) görevine getirilmesi dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı.

TÜM ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Besmele ile başladığı mesajında Görmez, "Bizlere dini mübini İslam'a, aziz milletimize, gönül coğrafyamıza, alemi İslam'a ve bütün insanlığa hizmet etme şerefini bir dönem daha bahşeden Yüce Rabbimize nihayetsiz hamd-ü senalar olsun" ifadesine yer verdi.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının ağır mesuliyetinin bulunduğunu, aynı zamanda şerefli bir görev olduğunu vurgulayarak, bu vazifeyi kendisine layık görerek güvenenlere şükranlarını iletti ve başkanlığındaki tüm çalışanlarına teşekkür etti.

DİYANET İŞLERİ DÜNYAYA AÇILDI

DİB'in son yıllarda, ülke sınırlarını aşarak küresel ölçekte hizmet sunan uluslararası bir kurum haline geldiğine dikkati çeken Görmez, Avrupa'dan Amerika'ya, Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Afrika'dan Latin Amerika ve Karayip Adaları'na, Uzak Doğu'dan Pasifik-Asya ve Avustralya'ya kadar, dünyadaki bütün Müslümanlarla temasa geçildiğini, din hizmetleri, din eğitimi ve dini yayınlar başta olmak üzere birçok alanda iş birliği imkanlarının geliştirildiğini, başkanlıklarının Türkiye ve uluslararası alanda görünürlüğünün, itibarı ve öneminin arttığını bildirdi.

Mehmet Görmez, DİB'in, günümüzde sadece Türkiye ve milletini değil, İslam dünyasını, hatta insanlığı ilgilendiren temel sorunlarla ilgilenmeye başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI UMUT OLMUŞTUR"

"Milletçe birlik, beraberlik ve kardeşliği tesis etme yolunda pek çok hizmet ve proje gerçekleştirmiş, toplumsal sorunları din hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak görmüştür. İki asırdır devam eden ve belki de tarihin en zorlu süreçlerinden birini son yıllarda yaşayan İslam coğrafyasında yeniden barış, huzur ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi için inisiyatif almış, sorumluluk ve rol üstlenmiştir. Ayrıca günümüzde tüm insanlığı kuşatan şiddet ve terör, nefret ve düşmanlık, ırkçılık ve ayrımcılık, işgal ve sömürgecilik ve bunlara bağlı zorunlu göç, açlık ve yoksulluk, haksızlık ve adaletsizlik, çevre ve tabiatı hoyratça kullanmak gibi sorunlarla mücadele etmiş, bir farkındalık ve bilinç oluşturabilmek için gayret sarf etmiştir. Bütün bunlar başkanlıktan yeni talep ve beklentilerin oluşmasına zemin hazırlamış, başkanlığın umut olarak görülmesine neden olmuştur."

"GAYRET GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ"

"Bu perspektiften hareketle diyanet camiası olarak gerek ülkemiz gerek bölgemiz ve gerekse dünyada cereyan eden hadiseler sebebiyle, bugün bizlere dünden daha büyük sorumluluklar düşmektedir" ifadesini kullanan Görmez, mesajında şu değerlendirmelere yer verdi:

"Unutmayalım ki bizler, mihrap ve minberde Sevgili Peygamberimizin (sas) emanetini yüklenmiş bulunmaktayız. Diyanet İşleri Başkanı olarak kendi nefsim başta olmak üzere Diyanet teşkilatında görev yapan herkesin, artan mesuliyetleri daha derinden hissetmesi ve değişen görev tanımlarını idrak etmesi, aşkını, heyecanını, bilgisini, görgüsünü, ilmini, irfanını sürekli yenilemesi, ilişkilerini, itibarını ve örnekliğini yeniden gözden geçirmesi bir zorunluluktur. Zira İslam dünyası belki de tarihin hiçbir döneminde bugün olduğu kadar ülkemize ve başkanlığımızın sınırları aşan hizmetlerine ihtiyaç duymamıştır.

"İSLAMOFOBİNİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ"

Bugün İslam, dünya ölçeğinde çok ağır tazyik ve saldırılara muhatap olarak varlığını sürdürmektedir. İslam karşıtı söylemlerin dünya çapında ürettiği algılar ve bütün Müslümanları muhasara altına almaya çalışan haksız müdahaleleri kadar, İslam dünyasında ortaya çıkan, nevzuhur hareketlerin hepimizi içeriden yaralayan cebir ve şiddetleri üzerinde önemle durmamız gerekmektedir. Farklı dünyaların ürettiği algıların kaynaklarına odaklanmak, varlığımızdan huzursuzluk duyan İslamofobinin sadece nedenlerini öğrenmekle yetinmemek, endişe ve kaygılarını gidermek, haddi aşan eleştiri ve saldırılarıyla usulünce mücadele etmek, aynı zamanda kendi bünyemizde var olan manevi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan kimi sorunlu dini anlayış ve yapıları da cesaretle masaya yatırmak, bütün bu problemleri çözmek için de samimiyetle gayret göstermek zorundayız."

Görmez, en önemli vazifelerinin, hem bu dünyada hem de ahirette ebedi kurtuluş ve saadete erebilmek için dini mübini İslam'ın rahmet çağrısıyla günümüz insanını buluşturma yolunda var güçleriyle çalışmak olduğunu kaydetti.

- "Hedefimiz, toplumun her kesimine ulaşmaktır"

Niyet ve gayretlerine yön veren, duygu ve düşüncelerinin beslendiği en temel kaynağın hiç şüphesiz yüce kitap Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberin sünneti seniyyesi olduğuna işaret eden Görmez, şu ifadeleri kaydetti:

"Din hizmetlerinde metodumuz, Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberin (sas) rehberliği ve çağlar üstü örnekliği ışığında, İslam kültür ve medeniyetinin zengin bilgi mirası ve engin tecrübesi eşliğinde, insanlığın kazanımlarını, çağımızın gelişen ve değişen şartlarını dikkate almaktır. Tarih boyunca Müslümanların çoğunluğunun benimsediği İslam'ın, ana yolunu takip etmektir. İslam'ın doğru anlaşılması ve doğru yorumlanması için çaba göstermektir. Sahih dini bilgiye ulaşma ve sahip çıkma çabasını hiç elden bırakmadan 'İslam, Allah'ın emirlerine saygı ve tazim göstermek, Allah'ın tüm mahlukatına karşı da şefkat ve merhametle muamele etmektir' anlayışını hayatımızda yaşayarak göstermektir. Hedefimiz, ayrıştırıcı ve ayrılıkçı düşüncelerden uzak bir şekilde toplumun her kesimine ulaşmaktır. Farklılıklarımızın çatışma nedeni değil, zenginleşme fırsatı olarak görülmesi için çalışmalar yapmaktır. Ülkemizin her köşesinde, mabetlerinde, mihraplarında, minberlerinde, kürsülerinde, şerefelerinde asırlarca ilahi rahmet çağrısının yankılandığı bu topraklarda, dinin rahmet iklimini ulaştıramadığımız hiç kimse bırakmamaktır. Dinin diriltici nefesini ve mesajını hayatla buluşturmaktır."Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • FETÖ'cüler İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Yalanlamaya Kalkıştı21 Ekim 2016 Cuma 09:30
 • Kamuya 60 bin taze kan21 Ekim 2016 Cuma 09:26
 • PKK'ya hava operasyonu: 18 Eşkiya Geberdi21 Ekim 2016 Cuma 09:20
 • Büyükkara'dan Flaş Twit! "Gözlerimle Gördüm"20 Ekim 2016 Perşembe 15:56
 • Diyanet Ayasofya'ya İmam Atadı20 Ekim 2016 Perşembe 14:54
 • 3. Ana Jet Üs'tüne 3. dalga operasyonu20 Ekim 2016 Perşembe 14:35
 • Koltukla Peygamber İstismarı20 Ekim 2016 Perşembe 14:28
 • PYD'yi, TSK Çarptı20 Ekim 2016 Perşembe 13:49
 • Hain Planın Kodları Deşifre Oluyor20 Ekim 2016 Perşembe 10:50
 • Erdoğan Fetö’yle Tek Başına Mücadele Verdi20 Ekim 2016 Perşembe 10:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim