Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ’a Kimler neden saldırıyor?...

Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ'a Kimler neden saldırıyor? İşte Cevabı

Diyanet İşleri Yeni Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ Kimdir? Neler Yapmıştır? Neden Saldırıyorlar?

17 Eylül 2017 - 20:20 - Güncelleme: 03 Kasım 2017 - 15:40

Diyanet İşleri Yeni Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın atanacağı haberi gündeme düşer düşmez bazı haber sitlerinde ve sosyal medyada karalama kampanyası başlatıldı.

Peki Prof. Dr. Ali Erbaş neden hedef oldu?

2011 Yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine atanan Prof. Dr. Ali Erbaş, 28 Şubat döneminde uygulanan baskı ve politikalar sonucu kapanma noktasına gelen Kur'an Kursları'nın canlandırılmasına yönelik ciddi adımlar attı. 

İlk önce elde mevcut olan ancak can çekişen yatılı hafızlık kurslarına eğilen Erbaş ve ekibi, Türkiye'nin her yerinden hafız yetiştiren hocalarla toplantı ve çalıştaylar düzenleyerek 28 Şubat'ta ağır darbe alan Kur'an Kurslarının yarasının nasıl sarılacağına çareler aradı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da politika olarak benimsediği "din görevlisi atamalarında hafızlık avantajını" önceleyerek, 28 Şubat döneminde muhtelif iş kollarında kaybolan binlerce hafızın kuruma kazandırılmasında önemli rol oynadı.

Daha sonra hiçbir Kur'an Kursu bulunmayan ilçelerden başlayarak köy, bucak ve kasabalara kadar "İhtiyaç Odaklı Kur'an Kursları"nın açılmasına yönelik çalışmalar yürüttü. Bu manada 2012 yılı 30 Mart 1 Nisan tarihleri arasında 45 Bilim İnsanının tebliği ve 45 Bilim İnsanının müzakere ettiği yüzlerce katılımcın davetli olduğu "Yaygın Din Eğitimi Sempozyumu"nu koordine ederek bu alandaki sıkıntıların giderilmesini ve Milletin malı olan Kur'an Kurslarının tekrar açılmasını hızlandırdı. Bugün İhtiyaç Odaklı Kur'an öğretimi programından istifade eden yetişkin öğrenci sayısı 1 milyon'u geçti.

Küçük yaşta din öğretimini çocukların rusal, zihinsel gelişim dünyasına zarar olarak gören ancak her türlü ahlaksızlığı öğrenmesini bir hak telakki eden zihniyetin karşında durarak, okul öncesi din öğretimi bağlamında 4-6 yaş Kur'an Kurslarının açılması projesini benimseyerek toplumun dini öğrenme ihityacını devlet eliyle tesis etti. 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında ilk yıl 5000 olan öğrenci sayısı 2017'de 87 bini geçti.

Her türlü maddi haklardan yoksun, milletimizin hayır ve bağışlarıyla hayatını idame ettiren Yatılı Hafızlık Kur'an Kurslarında Hafızlık yapan öğrencilere, devlet tarafından aylık iaşe ve burs desteği yine Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Genel Müdürlüğü döneminde hayata geçti. 2017 itibarıyla ülkemizde hafız sayısı 130 bin'i geçti.

Memleketin en ücra köşesinde, hiçbir memurun bulunmadığı mezra ve köylerde 365 gün 24 saat esesına göre görev yapan Din Görevliler, hatırlarının sorulması, kaynaşmanın ve kurum aidiyetinin güçlenmesi noktasında 50 bine yakın diyanet personeli yine Prof. Dr. Ali Erbaş Hoca'nın Genel Müdürlüğü döneminde hizmet içi eğitim seminerlerine alındı.

Bir 28 Şubat uygulaması olan ve tarihe kara leke olarak not düşülen  5. sınıfı bitirmemiş öğrencilerin Yaz Kur'an Kurslarına alın-ma-ma-sına yönelik prangalar yine Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü döneminde kırıldı ve "Camiler Çocuk Açtı".

Hafızlık yaşının, hafızlığa çalışan öğrenci üzerinde önemli rol oynadığı ancak 8 yıllık eğitimin dayatılması nedeniyle Kur'an Kurslarına gelen öğrenci profilinin yaş ortalamasının yüksek olmasından kaynaklanan öğrenme zorluklarının aşılması için, orta öğretim döneminde kayıt dondurma yönetemiyle hafızlık yapılabilmesinin önü yine Prof. Dr. Ali Erbaş döneminde gerçekleşti.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik "Dini Kavramlar Sözlüğü" projesi tamamlanarak 2013 yılından bugüne 12 bine yakın engelli vatandaşımızın Kur'an'la buluşması sağlandı. Engelli vatandaşların Kur'anı Kerimi öğrenebilmeleri için 200 civarında öğretici atandı. 

Esnaf, memur ve işçilere yönelik Camilerde serbet zamanlı Kur'an Kursu programları hazırlanarak 2016 yılı itibarıyla 180 bin vatandaşın Kur'an öğrenmesi sağlandı.

Bu çalışmaların yanısıra Prof. Dr.  Ali Erbaş'ın yayınlanmış 12 kitabı ve onlarca makalesi bulunmaktadır. Eselerinde kafası karışık batının tahrif edip din diya yaşamaya çalıştığı batıl inançlarının içerdiği tutarsızlıkları ve akla ziyan uygulamalarını deşifre ediyor. 

Tüm yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde saldırıların neden ve kimler tarafından yapıldığı anlaşılıyor.

Kaynak: Haber Burada

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Melle sah
  8 ay önce
  Mehmet Görmez hocamiz hic birşey yapmamış onunu denete getiriyorsunuz
 • M.Şevket Gençtürk
  8 ay önce
  Selamun aleyküm ihsan hoca ile ne proplem olduğu konusunda bir açıklama rica ediyorum
 • H. Hoca
  8 ay önce
  Bilgi edinme kanununu bi zahmet okursanız hangi bilgilerin kimlere ne zaman ve nasıl verilebileceğini ya da hangi usül ve esaslara göre kamuoyuna açık***anilecegini görebilir ya da anlayabilirsiniz. Bu güne kadar yüzlerce binlerce tahkikatlar soruştur***ar yapıldı. Haberiniz oldu mu? Ya da bir açıklama talebiniz oldu mu? İhsan Şenocak sizin umurunuzda bile değil. Sizin derdinizi de gayenizi de biliyoruz ama bu millet sizin bir Sıffin bir Cemel hortlatmanıza izin vermeyecektir.
 • Hakan taşınma
  8 ay önce
  Sevgili başkan gadanı alıyım hurafecilerden temizleyin bizi i.ş.
 • Zehra ustsoglu
  10 ay önce
  Hakikati ört bas edemeyecekler,it ürür kervan yürür.Allahın izni ile. Dualarımız sizinle baskanım..Hayırlı olsun,Rbbim gücünüzü erttırsın inş....
 • H.Yusuf GÜL
  9 ay önce
  Ne derlerse desinler, bu kervan yüruyecektir. Yazı***ları bire bir yaşayanlardanız. Ali ERBAŞ hocamıza başarılar diliyoruz.
 • Yasin Imel
  10 ay önce
  Meyve veren ağaç taş***ır. Demiş atalarımız. Hizmetler yapıldıkça bu gibi şer odakları saldırılarına devam edecektir tabi ki. Ama durmak yok yola ve hizmete devam inşallah.