• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C
  • Şanlıurfa 15 °C

Dindarlık Nedir?

Mustafa SOYKÖK

Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

Dindarlık; mübarek gecelerde kandil-sahur-iftar özel programlarıyla ekrana kilitlenmekten, sabaha kadar camide oyalanıp mevlit/kaside dinlemekten, afili cümlelerle şekilli, güzel tebrik mesajları yollamaktan, cennete sokup çıkarıp tekrar cennete sokan bol beğenili vaazlarla cûş u hurûş eylemekten ibaret değildir Kardeşim!

1- Dindarlık; kaliteli secdelerle Allah’a yaklaşmaktır. Cehennem ve kabir azabını düşündükçe korkudan tir tir titremektir.

2- Dindarlık; faizden ve her türlü haram kazançtan uzak durmak, sömürmeye ve sömürülmeye karşı çıkmaktır. Ümmeti dert edinmek, İslam Birliği’nin hayalini kurmaktır.

3- Dindarlık; bir yetimin başını okşamak, bir çocuğu sevindirmek, bir hastayı ziyaret etmektir.

4- Dindarlık; mal/mülk/makam/mevki sahibi olmakla gönül sahibi olmak arasında tercih yapması gerektiğinde gönlü tercih etmektir. Ensar olmak, muhacir olmak, mücahit olmak, bir iyilik hareketinde aktif olarak görev almaktır. Hayatı Mevla’nın hakkı ve hatırı için yaşamak, son nefesine kadar esas duruşunu bozmamaktır. 

5- "Din nasihattir." Dindarlık nasihat dinlemeye müsait olmaktır. Dindarlık; gerçeklerin kendisinde yankı bulmasına izin vermeyen kibri büyük insanlardan olmamaktır. Allah tevazu sahibi söz dinleyen ve en güzele tabi olan kullarını sever. Dindarlık sözü dinlemek ve en güzeline en güzel şekilde tabi olmaktır.

6- İslam dinini Allahımızın "yap" dediklerinden ibaret sanıyoruz. Halbuki "yapma" dedikleri yap dediklerinden kat kat fazladır. Her iki cihetle bakıldığında hayatın bütününü kuşatan bir dindarlık ile karşılaşacağız. Bir şeyin parçası o şeyin bütününü temsil edemez. Dindarlık; ekonomiden, siyasete, ticaretten aileye hayatın her alanına İslam'ın müdahalesini kabul etmektir.

7- Sen seni mutlu edecek birisini/birilerini arıyorsun. Ama insanlar "birbirlerini" mutlu edebilirler. Mutluluk; mutlu etmektir. "Sen yedikçe ben doydum" diyebilmektir. Dindarlık; mutluluğun peşinde koşmak, cennette beraberlik için dünyada beraberliğe tahammül etmektir.

8- Dünya hayatı bir sınamadır. Pek çok ayet-i kerime ile Rabbimiz bu gerçeği bize hatırlatmıştır: “Sizi boş yere yarattığımızı ve hesaba çekilmek üzere bize döndürülmeyeceğinizi mi zannettiniz?”(Müminun Suresi, 115. Ayet) “Yoksa insanlar imtihandan geçirilmeden sadece ‘iman ettik’ demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?” (Ankebut Suresi, 2. Ayet.) Kuran’ımızın bir başka ayet-i kerimesinde “Allah’ın sana verdikleriyle Ahiret yurdunu iste ama dünyadan da nasibini unutma!”[1] (Kasas Suresi, 77. Ayet) buyurulur. Dünyamız imtihanımızdır, imtihanımız hayat iledir. Hayattan kopuk bir dindarlık, dini darlıktır. İşte bu yüzden ‘çalışmak’ da bir ibadettir. Helal ve haram çizgilerine, namaz, oruç, cihat gibi ibadetlere dikkat edilerek yaşanılan ömrün tamamı bir ibadettir. Dindarlık hayatın tamamını ibadet haline getirebilmektir.

 
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim