• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 16 °C
 • Şanlıurfa 11 °C

Din görevlileri Lojman kiralarından rahatsız!

Din görevlileri Lojman kiralarından rahatsız!
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Camii lojmanlarından kira talep edilmesiyle ilgili olarak ilgili bir basın açıklaması yaptı

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında;

“5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununda değişiklik yapılmasıyla birlikte köy ve kasaba durumunda olan yerleşim yerlerinin mahalle statüsüne geçmesiyle birlikte 6360 sayılı Kanun uyarınca Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunca devredilen taşınmazlar üzerinde bulunan cami lojmanlarında oturan camii görevlilerden kira talep edilmesinin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır.

Mülkiyeti Hazineye ait taşınmazlar üzerinde dernek veya vakıflarca yaptırılan cami lojmanı olarak kullanılan ve lojmanlardan kira alınamayacağı yönünde görüş bulunmaktadır” dedi.

Lojmanı bulunmayan camilerin din görevlilerince tercih edilmediğini belirten Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; hayırsever vatandaşlar tarafından veya kurdukları vakıf ve dernekler tarafından cami yaptırılır iken caminin altına veya hemen bitişiğine, cami ile birlikte veya cami inşaatı bittikten sonra ve doğrudan vatandaş bağışları ile inşa edilen cami lojmanları, münhasıran cami görevlilerinin ikamet etmesi  için yaptırıldığını ifade etti.

Mevzuatta bu tür binaların kullananlarla ilgili açık hüküm bulunmamasından dolayı bazı belediyeler cami görevlilerinden kira talep edildiğini anlatan Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;camilerin müştemilatında olsun veya olmasın, bu çerçevede inşa edilen Camii lojmanları sırf cami görevlilerinin hizmetine tahsis edilmesi amacıyla yapıldıkları için, bu lojmanlarda oturan imam-hatip ve müezzin-kayyımlardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği yönünde de Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinin mütalaası da bulunmaktadır. Lojmanlar, Devlet veya belediyelerin değil, doğrudan camiilere aittit. Bu nedenle kira talepleri hukuka aykırıdır.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasını şöyle tamamladı;

Bağımsız Diyanet-Sen olarak, cami lojmanlarının kamu konutları kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını vurgulamak istiyoruz. Kamu Konutları Kanununa 2. maddesine göre resmi kurum veya kuruluşlar tarafından yurt içinde ve yurt dışında inşa ettirme, satın alma, kiralama suretiyle temin olunan ve bu kurum ve kuruluşlar personelinin yararlanması için ayrılan kamu konutlar kamu konutu olarak tanımlanmaktadır.

İlgili kanun maddesinden de anlaşılacağı gibi bir konutun kamu konutu kapsamında değerlendirilebilmesi için o yerin, kanununda belirtilen kurum veya kuruluşlar tarafından yaptırılması, satın alınması veya kiralanması gerekmektedir. Cami lojmanları ise tamamı hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan ve cami görevlisine tahsis edilen lojmanlardır. Vatandaşlar tarafından yaptırıldıktan sonra herhangi bir kamu tüzel kişiliğine devredilmiş olması da bu durumu değiştirmemektedir. Çünkü bu tür yapılar cami görevlisinin buradan istifade etmesi amacıyla, devredilmektedir.

Aynı şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğüne veya Türkiye Diyanet Vakfına devredildikten sonra söz konusu vakıf tarafından buralarda oturan camii görevlilerinden hala kira alınmaya devam edilmesi de haksız bir uygulamadır.

Bizim geleneğimizde vakıflar din, dil, ırk farkı düşünmeden, hiçbir canlı ayrımı yapmadan, fertler arasında onurlu bir yardımlaşma ve dayanışma yoluyla hayrattan hayata köprü olarak hizmet gayesiyle kurulmuş olan müesseselerdir.

  

Diyanet İşleri Başkanlığını bu konuda göreve çağırıyoruz.

Başkanlığın kuruluş ve görevleriyle ilgili kanunla ilgili mevzuat çalışmaları yapılırken, cami lojmanlarından kira alınamayacağı hususunda acilen düzenleme yapılmalıdır.

Vatandaşların yardımıyla daha etkili ve verimli din hizmeti almak amacıyla yardım ve bağışlarla veya farklı şekilde o camiye kazandırılan camii lojmanlarına camii görevlilerinin kira ödemesi hukuka aykırıdır.

Herhangi bir hukuki olumsuzlukla karşılaşacak din görevlilerine Bağımsız Diyanet Sen olarak Din görevlilerinin yanında olmaya ve gerekli hukuki desteği sunmaya hazırız.

faruk-cetin.jpg

Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
ahmet
21 Şubat 2016 Pazar 12:18
12:18
Diyanet İşleri Başkanlığını bu konuda göreve çağırıyoruz.

Başkanlığın kuruluş ve görevleriyle ilgili kanunla ilgili mevzuat çalışmaları yapılırken, cami lojmanlarından kira alınamayacağı hususunda acilen düzenleme yapılmalıdır. hocam işte işin tam burasında ipler kopuyor. Alınmaması hususunda hukuki bir yazı -mevzuat ,bir bilgi var mı .Dayanağımız ne olmalı.selam ve dua ile.
78.185.20.85
Diğer Haberler
 • Fetö Artık Kumpas Kuramayacak21 Ekim 2016 Cuma 09:38
 • FETÖ'cüler İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Yalanlamaya Kalkıştı21 Ekim 2016 Cuma 09:30
 • Kamuya 60 bin taze kan21 Ekim 2016 Cuma 09:26
 • PKK'ya hava operasyonu: 18 Eşkiya Geberdi21 Ekim 2016 Cuma 09:20
 • Büyükkara'dan Flaş Twit! "Gözlerimle Gördüm"20 Ekim 2016 Perşembe 15:56
 • Diyanet Ayasofya'ya İmam Atadı20 Ekim 2016 Perşembe 14:54
 • 3. Ana Jet Üs'tüne 3. dalga operasyonu20 Ekim 2016 Perşembe 14:35
 • Koltukla Peygamber İstismarı20 Ekim 2016 Perşembe 14:28
 • PYD'yi, TSK Çarptı20 Ekim 2016 Perşembe 13:49
 • Hain Planın Kodları Deşifre Oluyor20 Ekim 2016 Perşembe 10:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim