Dikkat! Bu hastalık erken teşhis edilemiyor

Dikkat! Bu hastalık erken teşhis edilemiyor

Kemik veremi erken evrede belirti göstermiyor!

15 Ekim 2017 - 00:29 - Güncelleme: 15 Ekim 2017 - 00:50

Koch adı verilen mikrobun kemiklere yerleşmesi ve burada çoğalması ile oluşan bir hastalıktır. Yaşam koşulları kötü olan bölgelerde daha çok rastlanır. 

Akciğerlerde oluşan veremden sonra bilinen en tehlikeli verem türüdür. Kemik veremi vücutta ilk olarak eklemleri hedef alır ve daha sonra kemik uçlarına kadar ilerler. Yaş sınırlaması olmayan bu hastalık; özellikle bel bölgesinde oluşmakla birlikte omurga, diz, ayak, eller ve dirsek eklemlerinde de görülür.

Hastalık ilk başlarda herhangi bir belirti vermezken ilerleyen dönemlerde kemik sızlamaları, yüksek ateş, iştahsızlık ve aşırı yorgunluk bulguları ile kendini gösterir. Eklemlerde şişme görülür ve hareket etme zorlaşır. Kemik aşınmalarının fazla olduğu kemik veremi tedavi edilmezse kalıcı kemik hastalıklarına dönüşebilir.

Eskiden tedavisi zor olan bu hastalık tıptaki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte kolay tedavi edilebilir duruma gelmiştir. İlaç tedavisiyle ile birlikte beslenme düzenine dikkat edilmesi ve özellikle kalsiyum yönünden zengin olan peynir, süt, yoğurt gibi besinler yenmesi gerekir. Hasta olan eklemin hareket ettirilmemesi gerekir.  Cerrahi yöntem ile de hasta tedavi edilebilir. Temizlenen mikroptan sonra eklemler yeniden kaynaşır ve yeni oluşum meydana gelir.

DoktorTV

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..