• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 24 °C
  • Şanlıurfa 28 °C

“Devletler nezdinde akredite olmayan müesseselerle ilişki kurmuyoruz”

“Devletler nezdinde akredite olmayan müesseselerle ilişki kurmuyoruz”
Başkan Görmez: Türkiye’de daha çok Etiyopyalı öğrencinin eğitim görmesini istiyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye’de sadece 9 Etiyopyalı öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek daha çok Etiyopyalı öğrenciyi misafir etmek istediklerini söyledi.

Başkan Görmez, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Ahmed Khiyar Mohammed Aman'ı makamında kabul etti.  Görmez, burada yaptığı konuşmada, Etiyopya'daki dini kurumlarla çok önemli ve özel ilişkilerinin olduğunu belirterek yakın zamanda büyük bir heyetle Etiyopya'yı ziyaret etmeyi düşündüklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının yaklaşık 80-90 yıl Afrika'daki din kardeşleriyle ilişkilerinin olamadığını belirten Başkan Görmez, 2006'dan itibaren Afrika'daki Müslümanlarla doğru ve güzel ilişkiler kurmaya başladıklarını vurguladı.

“Beş yılda bir, Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi'ni düzenliyoruz”

Başkan Görmez, beş yılda bir  Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplamaya başladıklarını dile getirerek, bu ilişkilerin ürünü olarak da yüzlerce Afrikalı öğrencinin Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Türkiye'de okutulduğunu kaydetti.

Okutulan öğrencilerin sadece 9'unun Etiyopyalı olduğunu belirten Başkan Görmez, bu sayının az olduğunu, daha çok Etiyopyalı öğrenciyi misafir etmek istediklerini söyledi.

“Devletler nezdinde akredite olmayan müesseselerle ilişki kurmuyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığının ülkelerin yetkili kurumlarıyla ilişki kurmaya özen gösterdiğine dikkati çeken Başkan Görmez, "Ülkelerin, devletleri nezdinde akredite olmayan müesseseleriyle her hangi bir ilişki kurmayı uygun bulmuyoruz. Yani söz konusu ülkelerin devletleri tarafından kurulan dini müesseslerle bu ilişkileri sürdürüyoruz. Ülkelerde farklı inançların birlikte yaşama kültürü, hukuku ve ahlakına destek veriyoruz. İnsani yardım götürürken de din ayrımı yapmıyoruz. Orada kimin ihtiyacı varsa o insani yardımı ona götürmek esastır. Dinimiz bize böyle emreder” dedi.

Etiyopya'nın hem bütün Afrika hem de İslam dünyası için çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Görmez, TİKA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde Habeşistan'a hicret eden Müslümanlara sahip çıkan Habeş Kralı Necaşi ve oraya hicret eden sahabe kabirlerinin restore edilmesi için hazırlanan projeden memnun olduklarını ve projeyi desteklediklerini bildirdi.

“Afrika’da 3 ortak düşmanımız var: Fakirlik, cehalet ve tefrika”

Öğrenci ve eğitim alanındaki taleplere başkanlık olarak karşılık vereceklerini vurgulayan Başkan Görmez, Müslümanlar olarak Afrika’da mücadele edilmesi gereken 3 ortak düşman olduğunu belirterek bunları, fakirlik, cehalet ve tefrika olarak sıraladı.

Başkan Görmez, şöyle devam etti: ”Afrika'da üç ortak düşmanımız var. Bunlarla Müslümanlar olarak birlikte mücadele etmeliyiz. Birincisi cehalettir. Cehaletle Müslümanlık birlikte yürümez. Hala Afrika’da milyonlarca çocuğun eğitimsiz kalması hepimiz için büyük bir mesuliyettir. Çocuklar okul ortamında eğitim alamıyor, elinde defter kalem ve kitapları yok. Buldukları beyaz taşlar ve tahta parçaları üzerine yazılar yazarak eğitim gören hala milyonlarca çocuk olduğunu biliyoruz. İkinci büyük düşmanlık ise fakirliktir. Hala milyonlarca insanın su ve gıda kaynaklarından mahrum kalması bütün Müslümanlar için utanç vesilesidir. Üçüncü düşmanlıkta tefrikadır, ayrılıktır. İşin en üzücü tarafı ise insanlık dışı cinayetlerin İslam adına yapılmış olmasıdır. Onun için bu üç düşmanla mücadeleyi artırmalıyız”

“Dünyanın belli bir kesiminin obeziteyi önlemek için sarf ettiği parayı, açlığı ve kıtlığı önlemek için sarf etse dünyada hiçbir sıkıntı olmaz.” Diyen Başkan Görmez,  Müslümanların petrol paralarını Avrupa bankalarında biriktirmek yerine sadece petrolün zekâtını vermeleri durumunda, Afrika'da kimsenin aç kalmayacağını kaydetti.

“Çocuklarımızın Türkiye tarafından eğitilmesini istiyoruz”

Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Aman da Türkiye ile Etiyopya arasındaki dostluğun köklü olduğunu ifade ederek, Etiyopyalı çocukların Türkiye tarafından eğitilmesi talebinde bulundu.

Aman, “Osmanlı Devleti ve Türkiye, İslam’la ilgili meselelerle her zaman ilgilenmiştir. Eğer tarihe gidecek olursak Türkiye ve Etiyopya öz kardeş devletlerdir. Habeşistan’da dini konularda aşırılık söz konusu değildir.  Bizim de öğretimiz İslam’ın orta yoludur ve bizim için övünç kaynağıdır.  Etiyopya, iktisadi olarak gelişime konusunda geride kalmıştır. Türkiye bu konuda Elhamdülillah çok ilerledi” diye konuştu.

Aman, Diyanet işleri Başkanı Görmez’den Etiyopyalı çocukların Türkiye tarafından eğitilmesi konusunda talepte bulundu.

Konuşmaların ardından Mehmet Görmez,  Ahmed Khiyar Mohammed Aman'a günün anısına Kur’an’ı Kerim hediye etti.

Ziyarette Addis Ababa Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Acar da hazır bulundu.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim