• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Çözüm süreci- normalleşme ve Moro örneği

Nevzat ÇİÇEK

Türkiye’de çözüm sürecinin geldiği aşamada olması gereken Normalleşme ve güven probleminin hala gerçekleşmemesi ve bu noktada güvenin şuan en dibe vurması ister istemez tekrar silah kullanılır mı sorusunu beraberinde getiriyor. Aslında bu sorunun hala soruluyor oluşu bile Türkiye’de ihtiyaç duyduğumuz “Normalleşme” sürecinin başlamadığını ve korkuların da azaltılamadığını gösteriyor.

Aslında dünyanın farklı bölgelerinde kontak ve gözlem grubunda bulunan Türkiye’nin kendi ülkesinde neden zorlandığını anlamak için bu işin aslında nasıl yapıldığına bir tekrar bakmak gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın uluslar arası güçlerle birlikte Moro’da kalıcı bir ateşkesin zemininde çok büyük rol oynadığını görüyoruz. Bu nedenle taraflardan biri olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri El Haj Murad İbrahim, düne kadar Türkiye’deydi ve sayın Davutoğlu başta olmak üzere bir çok kesimle görüştü. Filipinler’de ziyaret ettiğim Bangsamoro Müslümanlarını o dönemde esas zorluğun bundan sonra başladığını, esas savaşlarının bu olduğunu ifade ediyorlardı. Dün görüştüğümüz Murad İbrahim esas zorluğu tarif ederken, “Taraflar bu işe inanmalı ve sürecin onlara faydalı olduğunu gösterebilmelidir. Bizim içerimizde de Filipinler Hükümetine çok taviz verdiğimizi ifade edenler oldu. Biz bu anlaşmadan sadece bizim değil tüm Filipinlilerin yarar sağladığı noktasında onları da ikna etti.” Esas olarak belki bugün bize yol gösteren cümlesi ise şu oldu; “Örgütlerin şunu anlaması lazım, özgürlük tam olarak elde edilemiyor. Özgürlüğün nesini istiyorlar buna karar vermeleri lazım. Her şey şartlara bağlı istediğiniz gibi olmuyor.” 

1972 yılından beri Filipinler Hükümeti'ne karşı silahlı mücadele veriliyordu. Bu silahlı mücadele neticesinde 40 yılda 120 bin insan öldü. Bunlardan % 40'ı Filipinler askeri % 40 masum % 20 ise Moro mücahitleriydi.Moro’da ön çerçeve anlaşması maddeleri arasında Normalleşme süreci ayrı bir şekilde değerlendirilmiş ve bu süreç şöyle tarif edilmişti:

"NORMALLEŞME
1. Taraflar, normalleşmenin barış süreci için hayati/elzem olduğunda mutabıktır. Toplumların sürdürülebilir geçim arayışı ve barışçıl tedbirli/ihtiyatlı/düşünüp tartışan bir toplum içinde siyasi katılımı içeren arzuladıkları hayat kalitesine ulaşabileceği şartlara dönüşü normalleşme yoluyladır. 

2. Normalleşmenin amacı, Bangsamoro’daki insan güvenliğini garanti altına almaktır. Normalleşme temel insan haklarına bağlı ve bireylerin şiddet ya da suç korkusundan özgür olduğu ve uzun-zamandır-korunan gelenekler ile değerlerin saygı görmeye devam ettiği bir toplum kurulmasına/oluşturulmasına yardımcı olur. İnsani güvende olmama/güvensizlik/tehlikede olma, insani ve sivil hakların ihlali, sosyal ve politik adaletsizliği ve cezasız kalmanın dahil olduğu geniş bir meseleler dizisini kapsar. 

3. Prensip meselesi olarak, polislik yapısı ve düzenlemesinin profesyonel olması ve partizan siyasi kontrolden özgür olması elzemdir/hayatidir. Yasa altında eylemleri için hesap verebilirliği ile Merkezi Hükümet ve Bangsamoro Hükümeti’yle hizmet ettiği topluma sorumluğunun yanında kanuni yaptırımda/uygulanmasında etkin ve verimli, adil ve tarafsız olabilmesi için polis sistemi sivil karakterli olacaktır. 

4. Taraflarca bölge içinde uygun polisliği önermek için bağımsız bir komisyon organize edilecektir. Komisyon, tarafların temsilcilerinden oluşacaktır ve komisyonun çalışmasına yardımcı olacak kanun uygulanmasında yerli ve yabancı uzmanları davet edebilecektir. 

5. MILF, güçlerinin devreden çıkarılması için dereceli bir program üstlenecektir ki böylece kullanımın ötesinde olsunlar. 

6. Seviyeli ve dereceli bir şekilde, tüm kanun uygulanması işlevleri Filipin Silahlı Kuvvetleri’nden (AFP) Bangsamoro’nun polis gücüne transfer edilecektir. 
Taraflar, 4’ncü paragrafta bahsedilen bağımsız değerlendirme sürecinin sonuçlarını göz önüne alarak Bangsamoro polis gücünün ilişkisi, fonksiyonları ve şekli konusunda görüşmelere devam etme konusunda mutabıktır. 

7. Özel Amaçlı Karma/Ortak Eylem Grubu(AHJAG) ile Uluslararası İzleme Ekibi (IMT) yanında Düşmanlıkların Durdurulması için Ortak/Karma Koordinasyon Komitesi (JCCCH), MILF kuvvetlerinin tamamı devreden çıkarılana dek ateşkes anlaşmasını izlemeye devam edecektir. Bu mevcut koordinasyon komiteleri, Hükümet ile kalan MILF güçleri arasında koordinasyonu garanti altına alacak/temin edecek ve sayesinde devreden çıkarılma tamamen bitirilene kadar Bangsamoro bölgesinde MILF’in barışın ve düzenin korunmasına yardımcı olacağı Karma/Ortak Normalleşme Komitesi (JNC) oluşturulmasının temelini oluşturacaktır. 

8. Her iki Taraf da bölgede silahların azaltılması ve kontrolü, özel ordular ile diğer silahlı grupların dağıtılması için beraber/ortak çalışmayı taahhüt eder. 

9. Normalleşme süreci ve devreden çıkarmanın çizelgesi/süresinin detayları Normalleşme Eki’nde yer alacaktır ve Anlaşma’nın parçası olacaktır. 

10. Taraflar, Bangsamoro’nun rehabilitasyon, rekonstrüksiyon ve kalkınması ile MILF savaşçılarının, dahilde yer değiştirmiş olanların ve fakirlikten-mustarip toplumların ihtiyaçlarını karşılayacak programların uygulanması çabalarının yoğunlaştırılmasında mutabıktır. 

11. Taraflar, normalleşe sürecine çoklu-bağışçı ülke desteği, yardımı ve taahhütlerini/bağışlarını çekme ihtiyacını tanır. Bu amaçla, acil destek, yinelenen ve yatırım bütçe maliyetini verimli, şeffaf ve hesap verilebilirlikle yayınlayacak Emanet/Tröst Fonu tesis edilecektir. Taraflar, kapasite artırımı/beceri kazandırmanın öncelikli alanları, kurumsal güçlendirme, kalkınma ile altyapıdaki dengesizlikleri ve MILF’in savaşan ve savaşmayan unsurları, yerli halk ve dahilde yer değiştirmişleri etkileyecek normal hayata dönüş için ekonomik kolaylaştırma/basitleştirmeyi ele alacak etki programları gibi şartlara uygun/yeterli nitelikte mali şemalar için kriterler/ölçütler benimsenmesinde mutabıktır.”

Moro’da bu süreç yaşanırken, Türkiye’de en büyük eksik olan normalleşme sürecinin hala tam olarak yaşanmadığını görüyoruz. Bunun yaşanmadığının en önemli tespitlerinden bir tanesi bir çekilmenin PKK tarafından gerçekleşmemesi ve bunun karşılığında da hükümetin gerekli yasal adımları atmaması meselesi

Şimdi geldiğimiz noktada sevindirici olan hala gerek AK Parti gerekse de HDP-BDP çizgisi ve bu iki partiden önemlisi de PKK’nın hala sürece olan inancı. Şimdi burada Türkiye’nin yapması gereken normalleşme sürecini tamamlamasıdır. Bu aşamada özellikle son dönemde bölgede özellikle “Amed” komutanlığı olarak adlandırılan komutanlığın etki, sahasındaki kimi gelişmeler ve özellikle de HÜDA-PAR’a yapılan saldırılar işin başka bir boyutunu gözler önüne seriyor. Çocuk militan meselesinden, Hasta PKK’lıların Salı verilmesine, Terörle mücadele kanunundan, izleme kurullarına kadar bir çok yapısal değişiklik bir an önce normalleşmenin gereği olarak hayatımızdaki yerini almalıdır. PKK’nın Lice ve benzeri yol kemelerle hükümeti zorlaması doğru değildir, doğru olan demokratik kanalları kullanmak ve özellikle BDP-HDP çizgisinin aktifleşmesini sağlamaktır.

Geldiğimiz noktada çok ciddi bie güven bunalımı yaşıyoruz ama bu atlatılmayacak bir durum değildir. Özellikle Suriye’de yaşanan gelişmeler ve İŞİD meselesi bu olayın ne derece hızlı çözülmesi gereğini ortaya koyuyor. Bu bakımdan herkes iki adım ilerlemek için bir adım geri atmayı yol haritasına koyarak Türkiye’nin demokratikleşmesini tekrar sağlamalıdır. Bu süreç biterse hepimiz bu sürecin altında kalırız bunu artık tekrar şiddetle öğrenmemizin bir anlamı yoktur

MORO DENEYİMİNİ OKUMAK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYINIZ

İSLAMİ HAREKET MORO'DA BAŞARIYA NASIL ULAŞTI

MORO'DA NORMALLEŞME  SÜRECİ NASIL SAĞLANDI


MORO'DA GELEN BARIŞIN BİLİNMEYEN ÖYKÜSÜ
 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim