Bunu acilen dünyaya duyurmamız lazım!

Bunu acilen dünyaya duyurmamız lazım!

Diyanet Vakfı gönüllülerinden haber sitemize ulaşan Şükrü ÇETİN, bölgede yaşanan olaylar hakkında “acil” kodlu bilgiler verdi.

01 Ekim 2017 - 12:34 - Güncelleme: 01 Ekim 2017 - 13:22

Myanmar askeri ve budistler tarafından sistematik olarak soykırım, sürgün ve tecavüze uğrayan Arakanlı Müslümanların yaşadıkları durum insanlığı incitiyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ve birçok sivil toplum örgütü tarafından yürütülen yardım çalışmaları hızla devam ediyor.

Diyanet Vakfı gönüllülerinden haber sitemize ulaşan Şükrü Çetin, bölgede yaşanan olaylar hakkında “acil” kodlu bilgiler verdi.

Çetin, Arakan’da tam bir insanlık dramı yaşandığını, özellikle kadın ve çocukların durumunun çok ağır olduğunu söyledi. Acil koduyla verdiği bilgide Çetin, Budistler tarafından tecavüze uğrayan kadınların, hamile olanlarının birçoğunun erken doğum yaptığını (yüzlerce) ve erken doğan bebeklerin ciddi sağlık sorunlarının olduğunu, hayati tehlikelerinin olduğunu ifade etti. Çetin, “bunu acilen dünyaya duyurmamız lazım” başlığıyla Budistler tarafından tecavüze uğrayan kadınların hamile kaldıklarını, eşlerinin ve gençlerin yakılarak öldürüldüğünü ve bu durumun halen devam etmekte olduğunu bildirdi.

Sürgün ve katliamlardan en çok kadın, çocuk ve yaşlıların etkilendiğini bildiren Çetin, çocukların hastalandığını ve tedavi edilemediğini söyledi.

Çetin, Arakan meselesinin geçici gündeme kurban edilmemesi gerektiğini, sorumluluk hisseden müslümanların bu meseleyi canlı ve gündemde tutması gerektiğini ifade ederek katliam, sürgün ve tecavüzlerin şuanda bile devam ettiğini söyledi.

Çetin, vatandaşlarımızın gerek TDV gerekse diğer yardım kuruluşları (Cansuyu, İHH, Sadakataşı, yeryüzü Doktorları, TİKA, Deniz Feneri) vasıtasıyla yaptıkları yardımların bölge Müslümanlarına ulaştırıldığını, kendisin de TDV aracılığı ile bu yardımların dağıtım organizasyonunda bizzat bulunduğunu ifade etti.

Bilgi ve Foto: Şükrü ÇETİN
Haber: Adil ELZEREY
Kaynak: Haber Burada

Erken Doğan Bir Bebek

Hastalanmış Tedavi Bekleyen Çocuklar

Kaynak: Haber Burada

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Karakuş
  9 ay önce
  Müslüman olduğunu bildiğimiz ülkeler nerelerde.Türklerden başka samimi davranan Müslüman ülkeler var mı?
 • Karakuş
  9 ay önce
  Müslüman olduğunu bildiğimiz ülkeler nerelerde.Türklerden başka samimi davranan Müslüman ülkeler var mı?