• BIST 78.854
  • Altın 125,396
  • Dolar 3,0831
  • Euro 3,3540
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?
Haber Burada

Uzm. Dr. Timur HARZADIN
Aile Danışmanı/Psikoterapist

Borderline kişilik bozukluğu ülkemizde ve dünyada sıklığı giderek artan bir rahatsızlıktır. En temel özelliklerinden birisi duygularda yoğun iniş ve çıkışların olmasıdır. Sevdiği ve yakın ilişki içinde olduğu insanlar tarafından terk edilme kaygısı da bir başka önemli özelliğidir.

Sevdiği kişi çok yakın davrandı ğında işgal, boğulma duyguları hissederken, uzak ve mesafeli olduğunda yalnızlık, boşluk, anlamsızlık duyguları hisseder. İnsanlara çok çabuk ısınıp güler yüzlü davranırken, kısa sürede onlardan soğuyup uzaklaşabilir.

Bu rahatsızlığa sahip bireylerin hayata bakışı siyah beyaz şeklindedir. Kendisini ve dünyayı çok güzel, mükemmel görürken, birkaç saat sonra çok kötü ve anlamsız görmeye başlar. Aslında çevresinde önemli bir değişiklik olmamasına rağmen dünyayı ve kendisini algılaması sık sık değişmektedir. Sanki iç dünyasında bir bölünmüşlük ve parçalanma mevcuttur. Bu yüzden kendisini
tanımlamada zorluk yaşar. ‘Nasıl bir kişisiniz’ sorusuna mutluyum derken biraz sonra yok aslında
mutsuzum diyebilir.

Günlük hayatta sürekli kararsızlık yaşar. Bir konuda karar verdikten sonra ama kelimesi ile başlayan aksi bir durumu iddia eden başka bir cümle söyler.

Sürekli bir git gel hâlinde olması tutarsızlık içinde bulunması dikkat çekicidir. Özellikle terk edildiği veya sevdiği insanın küsmesi karşısında hissettiği yalnızlık ve boşluk duygusu dayanılmaz acı vericidir.

Borderline kişilik bozukluğu kadınlarda daha fazla görülür. Bu çok yoğun rahatsız edici duygular
arttığı zamanlarda karşı cinse olan ilgisi artar, teşhircilik boyutuna varabilir. Özellikle dini inançları yüksek bir ailede bir kadının veya genç kızın böylesi davranışlarda bulunması ailede birçok olumsuz duyguyu ateşler.

Tüm aile bireylerinde önemli bir ruhsal çöküntüye sebep olabilir. Bunun dışında aşırı alışveriş yapma, hızlı araba sürme, kendi vücuduna zarar verme, intihar düşüncesi gelişebilir. Bazen kişi çok yoğun öfke nöbetleri hisseder ve bu öfkeyi karşıdakine iğneleyici konuşmalarla yükler.

Oluşma sebepleri

Borderline kişiliğin oluşumunda özellikle 0-7 yaş dönemi anne ve babanın çocukla kurduğu ilişki önemlidir. Ebeveynlerin çocuğa tutarsız davranışları önemli bir etkendir. Bardağı kırdığı için kızılan çocuğa, bir hafta sonra benzer bir bardağı kırdığı zaman “olsun yavrum canın sağ olsun” gibi bir tepki verilir. Ebeveynlerin duyguları değişkendir, duygusal iniş çıkışlar belirgindir.
Bunun dışında çocuğun kendi tercihlerini yapmasına izin verilmez. Zorla yemek yedirilir, zorla uyutulur, zorla tuvalete götürülür. Babaya öfkeli bir anne çocuğu da babaya öfkelensin diye zorlayabilir. Ebeveyn sevindiğinde çocuk sevinmeli, üzüldüğünde ise üzülmelidir. Tüm bunların sonucunda kendi benliği olmayan, sürekli ötekinin beynini okumaya çalışan, sürekli koşuşturma içinde olan bir insan yetişir. Bu tarz davranışları olan ebeveynlerin çocuk yetiştirmede nelere dikkat etmeleri gerektiği ile ilgili bir uzmandan destek alması önerilir.

İntihar düşüncesi sıktır

Bu kişilik bozukluğunda intihar düşüncesi ve girişimlerine sık rastlanır. Bazen manüplatif ve karşıdakinin gözünü korkutmak için de bu eylemi yapabilir. Yine de bu manüplasyon kısa sürede gerçeğe dönüşebilir. Özellikle yakın çevresinin umursamaz tavırları intihar düşüncesini yoğunlaştırabilir.

Dini değerleri yüksek ailelerde bile bu duygulara rastlanabilir. Eyleme dökmese bile “ölsem de kurtulsam” gibi söylemlere sık rastlanmaktadır. İntihar düşüncesi olan böyle birisi her zaman için ciddiye alınmalı, mümkün olduğunca bu gibi durumlarda bir uzmandan destek istenmelidir.

Tedavide ne yapılır?

Borderline kişilik bozukluğu, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu problemin kendiliğinden zamanla
düzelmesi mümkün değildir. Tedavisi psikoterapi ile yapılmaktadır, ilaç tedavisi yoktur. Tedaviye uyumları değişkendir. Psikoterapistler için genellikle çetin danışanlardır. Tedavi süresi ortalama 2-5 yıl arasında değişmektedir. Duygularında sürekli iniş çıkışlarla kişilik bozukluğu yaşayan bir genç kızı aile içerisinde aşağılamak, kötü davranmak, nasihat etmek yerine bunun ruhsal bir problem olabileceği akla getirilmelidir.

Terapi sırasında devamlı deği şen duygulara, aşırı ilgi ihtiyacına ve sürekli tekrarlanan öfke duygusuna terapistin dayanabiliyor olması gerekir. Borderline kişilik olan birisi bir süre sonra terapiyi ve terapisti aşağılamaya başlayacak ve bazen de kızgınlıkla aniden tedaviyi sonlandıracaktır.

Çoğunlukla daha sonra tedaviye geri döner ve terapi bu şekilde devam eder. Yoğun intihar duyguları
varsa hastaneye yatması da gerekebilir.

Kaynak: Diyanet Aile Dergisi / Ekim 2016

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim