• BIST 78.333
  • Altın 126,723
  • Dolar 3,1069
  • Euro 3,3962
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 16 °C

Bir neslin üstadı Necip Fazıl

Bir neslin üstadı Necip Fazıl
24’de Necip Fazıl ödüllerini uzaklarda bir yerde oturup izlerken kendimi tutamadım, sustum kaldım. Üstadı dışarıda bırakanlar geçmiş 80 yılı nasıl yaşamışlardı? Onu hep hatırlayanlar onunla ne yapmışlardı?
Dr. Necdet Subaşı - Sosyolog
Çocukluk zamanlarımda Necip Fazıl’ı duyduğumu hatırlamıyorum. Evde dinî atmosfer hep vardı ama ben onu tanınması gereken biri olarak ilk kez Konya’da evimize gelen giden misafirlerden duydum. 
 
Onlu yaşlardaydım. Ailecek tanıdığımız ilk rol model olduğunu vurgulamak isterim. Yer yer adıyla yer yer de “üstat” şeklinde anılsa da üzerine basıla basıla zikredilmesi için benim İmam Hatip’e gitmem hatta MTTB’ye, Akıncılara takılmam gerekecekti. Ağırdan ağıra eve giren kitaplar var mıydı? Evet. Ama hatırladığım kadarıyla ailecek bilinen kitapları arasında Çile, Son Devrin Din Mazlumları ve Çöle İnen Nur vardı. Sonraki zamanlarda kütüphanemizde bir üstat köşesi olacak, hatta formalarından fırlamış tek set onunkiler olacaktı. 
 
Onun şiirleri ev ortamında sık sık okunur, televizyonun ve başka modern aygıtların henüz ortalığı rehin almadığı günlerde babam bize üstadı getirir ben de sonraları bu yeni dizilmeye başlayan halkaya Sezai Karakoç’u ve Nuri Pakdil’i eklerdim. 
 
Bu akşam ödül törenini izlerken zihnime doluştu bunlar; yaklaşık 30 yıl önce bir sabi dikkatiyle ezberlediğimiz Sakarya Türküsü’nü kardeşimle mırıldanırken mısralara eşlik eden babamdan çok ve bizden önde giden anneme şaşmış kalmıştım. Meğer hepimiz Sakarya Türküsü’nü ezberlemişiz, hepimiz Zindandan Mehmed’e Mektup’u yutmuşuz. Şimdi düşününce başka şeyler de aklıma geliyor. Evden kimsenin dikkatini çekmeyen şiirleri öğrenmek de bana düşmüştü. Mesela Kaldırımlar, kendi melankolik ve romantik dönemlerime müthiş denk gelmişti. Ya onun şiirleriyle yaşadıklarım çekilmez olmuştu, ya da benim hissettiklerimi benden önce sadece o kavramış ve ümmeti Muhammed için yazıp bağışlamıştı.
 
Sözünün üstüne söz gelmezdi 
 
İşin şakası bir yana, kardeşim Mümtaz henüz ilkokula gitmiyordu ama Sakarya Türküsü’nü kesintisiz, kirlenmemiş hançeresiyle okuyordu. Misafirlerimiz geldiğinde ondan şiir dinlemek artık âdettendi. O kadar başarılıydı ki rahmetli Erbakan’ın beylik mitinglerinde nasıl olmuştu bilmem, biraderi kürsüde görmek artık sıradan bir şeydi. Esmer ve ufacık bir çocuk kesinlikle tap tatlı bir sesle avazı çıktığı kadar bağırıyordu. O, “Ayağa kalk Sakarya!” dediğinde kim ne anlıyordu bilmiyorum ama sanki memleket yerinden depreniyordu.
 
Ben üstadı ilk kez Cıvıloğlu çarşısındaki konferans salonunda dinlemiştim. Umreye gider gibi hoş bir hazırlıkla bütün aile babam ve kardeşlerim konu komşuyla salona gitmiş, her gün adı etrafında sayısız iltifatlar duyduğumuz bir adamı dinlemeye hazırlanmıştık. Beni ilk şaşırtan yüzündeki buruşukluktu. 70’lerde kaç yaşındaydı bilemem ama yüzüyle kuru toprak arasında kurduğum bağlantı, ilerleyen zamanlarda benim için ilginç bir eşleştirme olacaktı. O gece elini öpmüş, başka zamanlarda da pek çok sefer dibine kadar yaklaşmaya ve elini öpmeye nail olmuştum. MTTB’nin davetlerine katılırdı.
 
Herkesin bildiği şey ama harika sigara içerdi. Cıvıloğlu’nda da Spor Salonu’nda da dinleyicilerden sigara paketi istediğine şahidim. Millet, Bahar mıydı Yenice miydi, tabaka gibi karton kapaklı sigaralarını kürsüye fırlatırdı. Ben bu benzer coşkuyu Kıbrıs Harekâtı için yola çıkan askerler Larende Caddesi’nden geçerken hemen herkesi cemselerde bizlere veda eden askerlere verirken hatırlıyorum.
 
Yaş ilerledikçe kendi kişiliğimin şekillenmesinde Necip Fazıl’ın payı bir hayli artacak, onun seçkinci, otoriter, estetik, söz ustası, polemikçi yanlarını daha yakından tanıyacak, ömrünün esaslı bölümünü içerlerde geçirmesine yol açacak hikâyeleriyle doğrudan ünsiyet kuracaktım. Zaten o zamanlar hep böyleydi. Onlarla beraber yaşardık, beraber büyürdük. Arada kaynayan kimliğimizi hatırladığımızda bir hayli geç olduğunu da fark etmiş olacaktık. 
 
Üstad’ın İslamcılığı
 
Şimdi aklıma gelince nasıl gülüyorum. Güya şehirde büyüyorduk. Üstadın tanıdıklardan birinin evinde değil de otelde kaldığını, eşi Neslihan Hanım’ın sadece “açık” değil aynı zamanda “Kürk mantolu” olduğunu öğrendiğimizde sanki herkesten saklanması gereken bir sırra, bir ayıba sahip olmuştuk.
 
Şimdi gülüp geçsem de o zamanlar artık kendisiyle aynı hizada yaşamaya başlamış bir mürit olarak Büyük Doğu’nun sadece yeni sayılarına değil eski koleksiyonlarına da sahip olmam gerektiğini düşünmeye başlamamla, kendi dar çevremizde üstatlar üzerinden genişleyen yeni bir statü grubu da oluşmaya başlamıştı. Raporların tamamını hemen ilk çıktığı gün okumakta ısrarcı olur, dünyaya onun zaviyesinden bakabilmenin keyfini çıkarırdık. Hayatımıza daha fazla girmeye başladıkça onun sevdiklerimiz hakkındaki yargılarını değerlendirmekte güçlük çeker, ya görmezden gelmeye ya da kendimizi kenarda tutmaya özen gösterirdik. Başka bir ilgiyle sevip saydığımız isimlerle üstadın arası yoktu. Hamidullah, Mevdudi yoldan çıkmıştı. Seyyid Kutub belki kabul edilebilirdi. O günlerin muhataralı siyasi tartışma ve çekişmelerinde ucu Erbakan’a kadar dokunabilecek analizleri kendisini ülkücülere yaklaştırırken ne gariptir Milli Görüşçülerden uzaklaştırmamıştı. Bu paradoksal gibi görünen hikâyenin seyri bizi aşıyordu. Sonra kendisi hakkında birkaç makale yazdım. Çalışmalarını bu gözle yeniden okudum. Artık kendisi hakkında vefayla karışık bir saygı, dediklerinin çoğunun bugün haklı çıkmasından kaynaklanan bir utangaçlıkla dolu olsam da bu konulara ilgi duyan arkadaşlara özellikle önermek isterim ki, eğer Türkiye’de İslam’ın entelektüel kodları ve siyasi asaleti üzerine bir şey söylenecekse bunun için üstadın çekinmeden konuşulması, arsızlık edilmeden tartışılması gerekir.
 
Artık sadece bir kaç şiirin adamı olmadığını bilmek gerekir. Bütün külliyatı nesnel bir ilgiyle çözümlenmeyi beklemektedir. Raporları kritik okumalara açıktır. İman atlası ileri düzeyde bir ilmihaldir ve “üstatçı” olmayanların henüz keşfetmedikleri bir deryadır. Hele kendi ütopyasının ana duraklarını ortaya koyduğu “İdeolocya Örgüsü” modern ikonların, popüler ideolojilerin, ortaya çıkardığı problematikler ihmal edilmeden deşilmeyi beklemektedir.
Rahmeti bol olsun, üstadı demirbaş lider olarak gören bir grup hep var oldu. Onun peşinden giden ve yazdıklarını ortodoks birer metin olarak algılayan bir kitle hiç eksik olmadı. Genel Müslüman kitle sağcısıyla/İslamcısıyla ona dokunmadan onunla olmanın garip bir yolunu bulmayı başardılar.
 
Bugün, Allah kendisine bol bol rahmet eylesin, Hz. Peygamber’in hayatını ilk kez Çöle İnen Nur’undan öğrendiğim bu Allah dostunun, belki siyasi ve dinî münderecatını daha sağlıklı koşullarda kendimizi yeniden inşa etmek için öğrenmeye ihtiyaç duyuyoruz.
 
24’de Necip Fazıl ödüllerini uzaklarda bir yerde oturup izlerken kendimi tutamadım, sustum kaldım. Üstadı dışarıda bırakanlar geçmiş 80 yılı nasıl yaşamışlardı? Onu hep hatırlayanlar onunla ne yapmışlardı? Ben şimdiden bu sorulardan kaçmaya çalışanların ayak seslerini duyuyorum. Gittikçe kaybolan seslerini...
 
parafe@hotmail.com.tr
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim