• BIST 78.739
  • Altın 126,866
  • Dolar 3,1113
  • Euro 3,3879
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 21 °C

Bir kadın nasıl mutlu olur?

Bir kadın nasıl mutlu olur?
Çünkü Kadının mutluluğu, çocuğunun, eşinin, ve cemiyetin mutluluğu anlamına gelmektedir.

Hepimizin ilgi duyduğu, imzasını attığı ve etkisini bıraktığı alanlar vardır. Bazen insan farkına varmadan endazeyi kaçırarak ilgi duyduğu alanlara daha çok enerjisini harcar ve oradan aldığı anlık hazlarla mutlu olur veya mutlu olduğunu sanır. Fakat hep kendine neden bir türlü mutluluğu tam anlamıyla yakalıyamadığını sorar. Aslında gerçek mutluluğu yakalaması; ilahi irade ile kendisine tevdi edilen rollerin hakkını vermesiyle veya o alana potansiyelini yansıtmasıyla mümkündür. İlgi duyduğu her ne ise onlar, asli görevlerinin yanında ve onları besleyen, renkler, lahzalar ve anlamlardır.

Bir kadını, bir anneyi düşünelim; Hz. Ademin yaratıldığı özden yaratılan, Allahın sıfatlarının temsilinin ruhunda tezahür ettiği, o naif varlığın kimyasında var olan “vermek, verebilmek ” gb. ahlaki bir değer, ancak onun ruhuna yakışır bir şekilde gerçekleşirse mutlu olabilir.

Günümüzün tıp dünyasının verilerine göre; çocuğun doğumu ile beden ve fiziksel yapısında yenilenme yaşayan kadın, ruhen de yenilenir ve donatılır. En küçük bir sıkıntının dahi günahların affına vesile olduğuna inanılan dinimizde, doğumun zahmeti, ma’siyetlerin bağışlanması ile rahmete dönüşür.  Kendisine beyaz bir sayfa açılan, sevgi, özveri, fedakarlık, şefkat ve merhamet duygularıyla kuşatılan kadın, hem kendisinin, hemde yavrusunun sayfalarını yazarken; sabır ve sebatla toğrağı işleyen bir çiftci, mihrabın motiflerini oluşturan bir nakkaş gibidir. Can parçasının gönül gergefine Allahın zikrini hiç çıkmayacak şekilde ince ince işleyerek Nakşibendîsi olur onun. Bir anne; evladına sevgiyi ve aşkı, ab-ı hayatı içirir gibi, damlasını bile ziyan etmeden bütün hücrelerine ulaşacak şekilde verir.

Bir kadını ne/neyi vermek mutlu eder? sorusunun yanıtlarından sadece birkaç tanesidir, kanını, canını, sütünü, sevgisini, ilgisini, şevkatini, merhametini vermek. Hayat arkadaşının gözlerine bakması, bütün imtihanlara karşı, önünde ve arkanda değilim, senin yanındayım diyerek, ellerinden tutmasıdır onun en mutlu olduğu an. Çünkü muhabbetle birleşen bu parmakların arasından günahlar akar, akar, akar…

Huzur evlerinde değil, huzur ve saadet yuvasında özveriyle hizmet ettiği büyüklerinin şahsı için yaptığı dualardır onu mutlu eden. Cennet bahçesi timsali yuvasından cennete gülümseyerek bakar.

Vermek kabiliyetini; miskinin fukaranın ekmeği, kalabalıkların arasında kimsesizlerin kimsesi, gurbetteki akrabasının sılası, komşusunun tuzu, dostunun kapalı kutusu, variyetin içinde fakirin hızırı, mağduru, hakiri güldüren yüz ve yetimi öksüzü okşayan bir el olarak biteviye büyütür, geliştirir kadın. Bilir ki hakkında yapılacak dualar külliyet kesbederse karine daha yakın olur.

Bir kadını, kader istikametinde kendisine takdir edilen her ne ise; evlat olmak, eş olmak, anne olmak, akraba olmak, komşu olmak, arkadaş olmak, üreten olmak vb. rollerini ifa ederken kendini gerçekleştirmesi, aşması kadar ne mutlu edebilir ki?

Toplumsal baskı ve tacizler boşunadır, kendine bırakıldığı takdirde aslında kadının yapıp, etmeleri, vericiliği öz davranışlarıdır.

Kadın diğergamdır, sevinçlerinin de kaygılarının da kaynağı hep bir başkasıdır, sevdiklerinin yüzündeki gülücükler, onun gönlünde güller açtırır. Onların acıları hüzünleri, ona yeni kapılar aralatır. Onların gamlarını alır ama, onlarsız kâm alamaz hayattan.

Vermek, onun var oluş sebebidir, hayatında kendisi için yaşayacağı, insanlar olmadığı zaman boşlukta ve eksik hisseder. Çünkü vermekle mutlu olduğu, ruhunu aydınlattığı ve onda neşvü nema bulan insan yoksa ışığı söner, çareler çaresiz kalır, büyük üzüntü yaşar kadın.

Kadının çıkarı, menfaati yoktur, al gülüm ve hep gülüm kal vardır hesaplarında. Onun saadeti, ne kazanacağı para-pulda, ne mevkide, ne şöhrette, ne de bunlar sebebiyle gördüğü hürmette ve sahte gülücüklerdedir.

Onun sadeti, çevresindeki bütün canlıları mutluluğa kavuşturmaktadır. Dokunmak ister, dokunduğu herşeyi yeşertmek. Bakmak ister, baktığı her şeyin konuştuğunu, onun ilgisini çağırdığını görmek. Yüreğiyle konuşur, gönül diliyle mesaj verir kadın. Çepeçevre kuşatır ve sıcaklığıyla ısıtır dudaklardan dökülemeyen üşümüş kelimeleri.

Kadın sevdikleri için siper alırken, kutsi bir emeldir peşinden gittiği.  Kendisine yaratılışında verilmiş olan öz kabiliyetlerini, kutsal vazifesini yerine getirmek için kullanır. Allah yolunda gözünü kırpmadan ölüme yürüyen mücahit gibi, düşünür tıpkı. O yok olacaktır ama yokluğuyla dini, vatanı ve milleti geride bıraktığı yavrularıyla selamette kalacaktır. Kadın da emaneti korur yeri geldiğinde, onun varlığının devamlılığı için gözünü kıpmadan Hz. Yusuf gb. kuyuya, Hz İbrahim gb. ateşe bırakır kendini, akıbetini Allaha emanet ederek. O da bir gün yok olacaktır ama büyüttüğü çiçekler salındıkça güzel kokular yayacak, rayihası ebedi istirahatta ona kadar ulaşacaktır. Bir dua gibidir kadın görünmez ama dokunur her daim. Duyulmasa da bırakmaz sevdiklerini.

Hayatla mücadele için donatılan kadın, bu mücadele ve savaş kabiliyetini eşiyle, çocuğuyla ve sorumlu olduğu kişiler ile savaşarak kullanabilirmi hiç? hayatın zorlukları imtihanları ve nefsini dizginleme gibi önünde yükselen dağlar varken.

Bir kadının kimyasını ruhunu bilmeden onu dünyevi ve uhrevi mutluluğa eriştirmek mümkün olabilir mi? Bunun için kadının arzularını, duygularını anlamaya çalışmak, değer vermek, hatta ona çok değerli olduğunu hissettirmek ve onu erkekle yaşadığı faydasız anlaşmazlıklardan kurtarmak gerekir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Etiketler: ,
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim