• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 13 °C
  • Şanlıurfa 12 °C

Beyaz Adam Çatal Dille Konuşur

Mehmet CÖMERT

Türk-ABD ilişkileri,  tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. Gün geçmiyor ki Batı basınında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumsuz bir haber çıkmasın. Batı'da basının bir konuyu gündeme taşımasının arkasındaki sâikler tamamen siyasidir. Batı dünyasında basın sanıldığı gibi özgür ve objektif değildir. Basın,  devletin dış politikalarını destekler ve bu istikamette algılar oluşturur. Bu, basının ilan edilmeyen asli görevlerinin başında gelir. Irak işgali öncesi Saddam Hüseyin ve yönetimi ile ilgili oluşturulan algının benzeri, çizgiyi aşan herkes için de oluşturulur. Hani kuzuyu yemek isteyen kurt, 'suyumu neden bulandırıyorsun?' dermiş ya;  işte ABD ve onun itaat çemberinden çıkmak isteyen müttefik ve dostlarının durumu da aynı hikâye.

Biraz geriye dönüp bakınca, Türkiye-ABD ilişkilerinin Irak işgali döneminden beri peyder pey bozulmaya başladığını görürüz. O tarihte Türk Parlamentosunun ABD askerlerinin Türkiye üzerinden Irak'ı işgal etmesine onay vermemesi,  ABD'yi hayal kırıklığına uğratmış ve öfkelendirmişti. Yarım asrı aşkın uzun bir süreden beri ABD'nin bir dediğini iki yapmayan Türkiye'ye ne olmuştu böyle? Bu cüret ve cesaret cezasız kalmamalıydı. İşte asıl amaç; kendi başına buyruk hareket etmeyi öğrenmiş Türkiye'yi tekrar itaat çizgisine döndürmek; şayet pişman olup tövbe etmezse cezalandırmaktır. 

Irak konusundaki tezkere krizinden sonra meydana gelen en önemli ikinci sorun İsrail ile ilişkilerin bozulması oldu. Erdoğan'ın İsrail ile ilgili sözleri yenilir yutulur cinsten değildi. İsrail'e karşı çekilen 'One minüt'  karşılıksız kalmamalıydı. Filistin sorunu ve özellikle Hamas'a duyulan yakın ilgi, Arap baharı sürecinde İhvan'ın desteklenmesi ve en son olarak Suriye meselesinde Erdoğan'ın kendi başına bağımsız hareket etme politikası, ABD' yi iyiden iyiye sinirlendirdi.

İşi evirip çevirmeden söylemek gerekirse, ABD artık Türkiye ve Erdoğan'a 'çok oluyorsun' mesajı veriyor. ABD yönetiminin diplomatik dille kimi özgürlükler konusunda Türkiye'yi uyarması ise,  'çok oluyorsun, yeter artık' demenin dolaylı ve kibarca bir ifadesidir. Doğrusu Türkiye'de basın özgürlüğünün olup olmaması Obama'yı neden ilgilendirsin? Basın veya başka bir konudaki özgürlük sorunu Obama'nın derdi olsaydı, Suudi Arabistan ve Mısır'a çok şeyler söylemesi gerekmez miydi?

Soykırım ile nesilleri tüketilmiş olan Kızılderili'lerin, 'Beyaz adam çatal dille konuşur.' diye bir atasözleri var. Bu anlamlı söz Batı'nın başka milletlerle olan ilişkisini çok güzel özetliyor. Peki, çatal dille konuşmanın anlamı nedir? 

Bunun en belirgin iki anlamı var: İlki; çatal dilli yaratık yılandır. Bu mahlûka asla güven olmaz. Fırsatını bulunca hemen sokar ve adamı öldürür. Diğer anlamı ise, çatal dilin bir tarafı bir şey söylerken, diğer tarafı başka bir şey söyler. Dün söylenen şeyin bugün tam tersi dillendirilir. Doğruluk, tutarlılık, ilkeli olmak, tüm bunlar boş şeylerdir. Bizde meşhur bir siyasetçinin  'dün dündür, bugün bugündür.' şeklindeki meşhur ifadesi bu mantığın Türkçe ifadesidir.

ABD ve Avrupalı devletlerin vazgeçilmez temel politikası bu ikiyüzlülüktür. 'Sokmak' ve 'zehirlemek' yılanın tabiatı olduğu gibi, aldatarak, uyutarak sömürmek de Batı'nın tabiatıdır. Bunun için elde sopa olmadan bu yılanlara yaklaşmak çok tehlikelidir. Aslında bunlara yılan deyip yılanın günahına da girmemek lazım. Zira yılan saldığı zehirle en kötü ihtimalle bir kişiyi öldürebilir. Oysa teknolojiyi eline geçiren 'beyaz adam' şimdiye kadar iki yüz milyondan fazla insanın canına kıymış.

Bu iki ayaklı yılanlar, 1. ve 2.  dünya savaşında toplam 60 milyon insanın kanına girdiler. Sömürge döneminde enva-i türlü katliamlar yaptılar. Cezayir'de, Kore'de Angola'da Vietnam'da ve en son Afganistan ve Irak'ta milyonlarca masum katlettiler. Hiroşima ve Nagazaki'yi atomla haritadan sildiler. Bunların en büyük marifeti, öldüren silah teknolojileri üretmek, silah satmak ve daha çok kazanmak için dünyanın muhtelif bölgelerinde ihtilafları körükleyerek savaşlar çıkarmaktır. Çatal dillerinin diğer yanıyla da insanlara özgürlük ve insan hakları dersi vermeyi de asla ihmal etmezler.

Şimdi diyeceksiniz ki, Batı'nın Türkiye'yi eleştirmesi hepten mi haksız, hiç haklılık payı yok mu? Elbette var. Türkiye'nin her alanda birçok eksiği mevcut. En gelişmiş demokrasilerle yönetilen devletlerde bile bu türden eksikler vardır elbette. Ancak Batı’nın bu doğruyu söyleme nedenine dikkat etmek gerekir.

Batı'lı kafa, başkasının yanlışını, onu düzeltmek maksadıyla değil, kendi habis amacına ulaşmak için kullanır sadece. Yoksa insanların özgür olup olmamaları onları asla ilgilendirmez. İnsan hakları, özgürlükler, hak- hukuk meselesinde Batı'nın ne kadar gerçekçi olduğunu anlamak isteyen tarihe bir baksın. Hayır, hayır, tarihe gitmeye de gerek yok; şu Suriye meselesi ve Suriye’li mülteciler konusundaki tavırlarına baksın yeter.

Şayet gerçekten Obama diktatörlükten hoşlanmıyor, özgürlüklerden yana biri ise, neden gerçek diktatörlere ses çıkarmaz peki? Beş yıldır halkını kesen Beşşar Esed'i neden devirmek istemez. Eski bir CIA ajanı Obama'nın Beşar'ın devrilmesi ile ilgili 50' ye yakın plana karşı çıktığı ve bunları geri çevirdiğini söylüyor. Hem Beşar gitsin diye söylenip dur, hem de gitmesine onay verme! 'Baas rejiminin kimyasal silah kullanması kırmızıçizgimdir'  dememiş miydi hazret? Demişti; ama bunu da çatal dilinin bir yanıyla demişti.

Hatırlayalım, Arap baharı sürecinde ABD eski diktatör dostlarını yüzüstü bıraktı. Sonra döndü Mısır halkının özgür iradesiyle seçtiği Mursi'ye sırt çevirdi. Halkın seçtiği lidere karşı darbe hazırlattı. Katliamlara imza atan katil Sisi'yi iktidara taşıdı. Ve son olarak, İhvan-ı Müslümin'i de terör listesine aldı. Peki, kılıcı eline alıp muhalif kesen Suudi dostlarına Obama bir şey dedi mi? Demedi; demez de. Niye desin yahu? Bunlar çatal dille konuşur dedik. Öyle propaganda ettikleri gibi insani değerler filan yok bunlarda.

Batı'nın taptığı tek tanrısı çıkarıdır. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler vs, başkalarını uyutmak için çatal dille söylenen tatlı hikâyelerdir. Bu tatlı hikâyelere olan imanını bozan her devlet, terör destekçisi, her lider de 'despot' ve 'diktatör' olarak ilan edilir. Daha kötüsü, çatal dillilerin şeriatına göre recm cezasına da çarptırılabilir. Başına kötü bir iş gelmesini istemeyenler hikâye dinlemeye devam eder. Direnenler ise bedel ödemeyi göze alırlar.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim