Beştepe Millet Camii’nde Kur’an Ziyafeti

Beştepe Millet Camii'nde Kur'an Ziyafeti

Beştepe Millet Camii'nde Kur'an Ziyafeti verildi..

14 Nisan 2018 - 01:41 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 12:47

Üç ayların ikinci kandili Miraç Gecesi 90 bin camiide vatandaşların yoğun katılımıyla idrak edildi. 

Ankara Beştepe Millet Camii'nde yapılan programa dünyaca ünlü karilerin verdiği Kur'an Ziyafeti damgasını vurdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca organize edilen programın ev sahipliğini Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yaptı.

Diyanet Tv'den de canlı olarak verilen kandil programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Programda kürsüye çıkan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş miraç hadisesinin nasıl meydana geldiğini ve miraç hediyeleri hakkında sohbet etti.

“Miraç bir erdem yolculuğudur”

Programda bir konuşma yapan Başkan Erbaş, “Miraç bir erdem yolculuğudur. Miraç bir bereket yolculuğudur. Miraç bir ümit ve diriliş yolculuğudur.  Müminin miracı namazdır. Peygamber efendimizin getirdiği en büyük hediyedir namaz” dedi.

Miraç öncesi Mekke’de Müslümanların zor zamanlar yaşadığını, Hz. Hatice ile Peygamber efendimizin amcası Ebu Talib’in vefat etmeleri nedeniyle ­o yıla hüzün yılı adının verildiğini belirten Başkan Erbaş, “Tam da onun ardından rabbimiz sevgili peygamberimizin gönlüne İsra ve Miraç ile ferahlık verdi. Onu sevindirdi” diye konuştu.

Miracın bize hatırlattığı değerlerin en önemlisinin Mescid-i Aksa olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, şunları söyledi: “İsra Suresi’nin ilk ayeti bunu bize hatırlatıyor. Mescid Aksa bizim için çok önemli. Mescid-i Aksa etrafı Cenab-ı Hak tarafından bereketlendirilmiş bir mabeddir. Peygamber efendimiz tarafından ziyaret edilmeye değer 3 mabed arasında gösterilmiştir, Birincisi Beytullah Mekke’deki Kabe-i Muazzama, ikincisi Medine-i Münevvere’deki Ravza-i Mutahhara Mescidi Nebevi, üçüncüsü de Kudüs’teki Mescidi Aksa.”

“Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için dua”

Mescidi Aksa’nın özgür olması için dua çağrısında bulunan Başkan Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onun için diyoruz ki mescidi aksanın özgür olması için dua etmemiz lazım. Özellikle Miraç gecesinde. Mescidi Aksa özgür değilse, Müslümanların ruh ve gönül özgürlüğü de yok demektir. Bu mukaddes gecenin, Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak, Miracın mabedinin selametine, işgal ve zulmün bertaraf edilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesi dileği ile aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..