• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

Bayılmak ve sarhoşluk abdesti bozar mı?

Mehmet Ali AYTEKİN

Önceki yazımızda abdesti bozan hususlara başlamış, bunun birincisini ifade etmiştik.

2. Ön ve arkanın (mahrecin) dışında vücudun herhangi bir yerinden (mesela burundan veya bir yaradan) kan, irin ya da sarı su gibi necis bir sıvının akması. Bu durumda abdestin bozulması içinsıvının akıcı olması ve mahallinden, yıkanması vacip olan yüzeye taşması gerekir.

Akıcı olmayan yani yaranın dışına taşmayan ya da yaranın başında toplanıp silindiğinde tekrar gelmeyen necis sıvıdan dolayı abdest bozulmaz (İbn Âbidîn, I/286). Yine ağlamaktan veya gülmekten dolayı gelen gözyaşı, soğuk ve nezle sebebiyle burundan gelen akıntı ile abdest bozulmadığı gibi kabarcık vs. sebebiyle oluşan saf beyaz su ile de abdest bozulmaz (Nimet-i İslâm, 103-104).

3.Ağız dolusu kusmak. Bunun ölçüsü kusmuğun ağızda zorlanarak tutulabilmesidir (Merğınânî, el-Hidâye, I/32). Ağız dolusundan az olan kusmuk ve balgam abdesti bozmaz.

4. Uyumak. Sırtüstü veya yan tarafa uzanarak yatmak ya da bir şeye dayanarak -ki bu şey çekildiğinde uyuyan kişi düşecek durumda ise- uyumak (vücut mafsalları tamamen gevşeyeceği ve makattan (arka taraftan) yelin gelmesinden emin olunamayacağı için yellenme ihtimaline binaen) abdesti bozar (Merğınânî, el-Hidâye, I/34).

Uyku, haddi zatında abdesti bozan bir husus değildir (İbn Âbidîn, I/294). Bunun içindir ki ayakta, rükû veya secde halinde uyumak abdesti bozmaz. Bu hususta genel geçer bir ölçü olmamakla birlikte zihinlerdeki karışıklığı gidermek için şunu söylemek mümkündür: Uykunun hafif veya ağır olmasına bakılır. Şayet yanında yapılan konuşmaları işitemeyecek derecede kendinden geçmiş ve derin bir uykuya dalmış ise buuykuda abdest bozulur; ama yanındaki konuşmaları işitebilecek (veya vücudundaki hareketliliklerin farkına varabilecek) şekilde hafif olan, derin olmayan, uyku ve uyanıklık arası bir hal (nüâs) ise abdest bozulmaz(Nimet-i İslâm, 106-107).

5. Rükûlu ve secdeli bir namazda yanındaki kişinin işitebileceği şekilde gülmek. Bu durumda namaz bozulduğu gibi abdestte bozulur. Namaz dışında gülmenin abdeste bir zararı olmadığı gibi cenaze namazında veya tilavet secdesini yaparken gülmenin de abdeste herhangi bir zararı olmaz. Tebessüm, gülmekten farklı olduğu için bu namaza da abdeste de zarar vermez.

6. Bayılmak, delirmek, sarhoş olmak gibi bir sebeple şuurun, aklın kontrolden çıkması.

7. Su bulamadığı/suyu kullanamadığı için teyemmüm yapan kişinin bu mazeretinin sona ermesi ya da mestler üzerine meshin süresinin bitmesi.

Kabuk bağlamış bir yaranın kan akmaksızın kabuğun düşmesi, tükürükle birlikte az miktarda kan gelmesi, diş fırçası veya misvak üzerinde akıcılığı olmayan az miktarda kanın olması, tırnak kesme, tıraş olma gibi durumlarda abdest bozulmaz (Diyanet, İ. İlmihali, I/200).

Abdesti olmayan kişinin yapamayacağı ameller:

Abdesti olmayan kişi; 1.Namaz kılamaz 2. Kâbe-i Muazzama’yı tavaf edemez 3. Kur’an-ı Kerim’e el süremez.

Abdesti olmayan kişinin Kur’an-ı Kerim’e dokunamayacağına dair 4 mezhep ittifak etmiştir. Ancak Kur’ân-ı Kerim’in yüzüne bakmak ya da onu ezberden okumak için abdestli olmak şart değildir. Büluğ çağına ermemiş bir çocuğun da öğrenmek maksadıyla Kur’ân-ı Kerim’i eline alması caiz olmakla birlikte abdestli olması daha faziletlidir  (Vehbe Zühayli, İslam Fıkıh Ansiklopedisi, I/212-213).

Sonraki yazımızda buluşmak üzere Allah’a emanet olun…

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim