• BIST 79.252
  • Altın 124,595
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

Başbakan 81 projenin toplu açılış töreninde neler söyledi?

Başbakan 81 projenin toplu açılış töreninde neler söyledi?
“Kimse siyasetin koruması altında teröre destek veremez”

“Kimse siyasetin koruması altında teröre destek veremez”

Başbakan Davutoğlu yaklaşık 600 milyon lira değerindeki 81 projenin Düzce Anıtpark Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, "1 Kasım zaferi sonrası söz verdiği gibi teşekkür ziyaretlerini sürdürdüğünü" belirten Davutoğlu, "Birçok ilimize gittim, doğuda, batıda, Mardin, Diyarbakır, Erzincan, Bingöl, Manisa'ya, İzmir'e, İstanbul'a, Konya'ya... Bugün sabah da Kocaeli'deydim. Şimdi de Düzce'ye geldim teşekkür etmeye, sizlere minnetimi ifade etmeye geldim." diye konuştu.

Milletin, ülkenin bugünlere gelmesinden Düzcelilerin emeğinin ve desteğinin büyük önemi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Siz destek vermeseydiniz, siz emek vermeseydiniz biz sizlerin huzurunuza böyle gururla, vakarla gelemezdik." ifadesini kullandı.

"BU ÜLKENİN HER SANTİMETREKARESİNDE AL BAYRAĞI DALGALANDIRACAĞIZ"

Bir ayağının doğuda, bir ayağının batıda olacağı sözünü verdiğini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Pazartesi Şanlıurfa'daydık. Bugün Kocaeli'de, Düzce'de. Şanlıurfa'nın kurtuluş gününde on bin insanla İstiklal Madalyasını Şanlıurfa'ya götürdük. Oradan da sizlere selam getirdik. Şanlıurfa'dan Düzce'ye selam getirdik. Türkiye'nin doğusunu, batısını adım adım gezeceğiz ve Allah'ın izniyle 'bu ülke bölünmez, bu millet ayrılmaz' diye haykıracağız her yerde. Her santimetrekaresinde bu ülkenin bu al bayrağını dalgalandıracağız."

Başbakan Davutoğlu, hastane, okul, spor salonu, yol, kentsel dönüşüm, Kur'an kursu gibi 591 milyon 371 milyon değerindeki 81 tesisin Düzce'ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Birilerinin başbakan olma icazetini başka yerlerde aradığını, kendilerinin ise milletten icazet aldığını belirten Davutoğlu, alandaki gençlere, "Bu memleket yürüyecek yiğit aradığında 'biz buradayız' demeye var mısınız?" diye seslendi ve son nefeslerine kadar da millet için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Davutoğlu, asla Ankara'ya sıkışan, millete yabancılaşan bir parti olmadıklarını ve olmayacaklarını vurgulayarak, 7 Haziran'da bir anda Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyenlere en güzel dersi milletin verdiğini, bugün artık eski Türkiye'den eser kalmadığını, milletiyle kucaklaşan, milleti için üreten bir hükümetin bulunduğunu kaydetti.

Küresel ekonominin henüz toparlanamadığı bir ortamda bile Türkiye olarak kalkınmanın sürdürüleceğini bildiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, ülkenin geçen yıl iki seçime rağmen, yüzde 4 büyüdüğünü vurguladı.

“KADINLARIN İSTİHDAMINI ARTIRDIK”

Davutoğlu, 2015'te yaklaşık 700 bin, krizden bu yana da 6 buçuk milyon kişiye ilave istihdam sağladıklarını anımsatarak, özellikle kadınların istihdamını artırdıklarını, AK Parti hükümetlerinin mali disiplini çok önemli bulduğunu, 2016'nın ilk üç ayında bütçenin fazla verdiğini aktardı.

Bankacılık sektörünü sağlam bir zemine oturttuklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerine giderken, bütün vatandaşların doğumdan emekliye kadar ki ihtiyaçlarını hesaba katan vaatlerde bulunduğunu hatırlatarak, üç ayda söz verdikleri bütün vaatlerin yüzde 100'ünü yerine getirdiklerini belirtti.

“MAZERETLERİN ARKASINA SAKLANMADIK”

Hiçbir zaman mazeretlerin arkasına saklanmadıklarını kaydeden Davutoğlu, "Biz mazeretlerin, bahanelerin arkasına saklanacak bir hareket değiliz, söz verdik ve yaptık." dedi.

Davutoğlu, birilerinin Türkiye'nin içine kapanmasını, kardeş kavgası içine girmesini, küçülmesini ve istikrarsızlaşmasını istediğini söyledi. "Birileri Türkiye kendi dertleriyle meşgul olsun, etraftaki dizaynlara müdahil olmasın istiyor." diyen Davutoğlu, bu planların, mühendisliklerin ve oyunların farkında olduklarını kaydetti.

Hain odaklarla sonuna kadar mücadele edeceklerinin altını çizen Davutoğlu, "Bu aziz ülkenin her bir şehri, her bir ilçesi, her bir beldesi, her bir mezrası, her bir ovası, her bir dağı hain teröristlerden temizleninceye kadar gece gündüz mücadeleye kararlıyız. Türkiye'yi yeniden içe kapanık, sorunlar üreten, sorunlarını çözemeyen bir ülke haline dönüştürme çabalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Hiç şüpheniz olmasın." ifadelerini kullandı.

"DERSLERİNİ ALDILAR"

Alandaki vatandaşların "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklindeki sloganlarının ardından Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İşte aşkla söylediğiniz bu sözü, bütün doğu, batı illerimizde duydum. 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', herkes bunu böyle bilecek. Teröre, teröriste destek verenlere asla taviz vermeyeceğiz. Kardeşliğimize, şehirlerimize, tarihi mirasımıza zarar vermelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Hevesleri kursaklarında kalacak. Sizler de görüyorsunuz, kazdıkları çukurlara kendileri düştü. İnsan içine çıkacak yüzleri kalmadı. Milletimizden, Kürt kardeşlerimizden tepki görünce şimdi de çark ediyorlar. 'Şurada yanlış yaptık, burada yanıldık' demeye başladılar. Yavaş yavaş derslerini aldılar. Milletimiz gerçek yüzlerini gördü. Ama bilsinler, son silah magmaya kadar gömülmedikçe terörizmle mücadelemiz bitmeyecek. Son silah terk edilene kadar."

"HİÇ KİMSE SİYASETİN KORUMASI ALTINDA, TERÖRE, TERÖRİSTE DESTEK VEREMEZ"

Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerine gidildiğinde oynanan oyunları, yalanları tüm Türkiye'nin gördüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kobani olaylarından bu yana teröre güzellemeden başka bir şey yapmadılar. Milletin huzuruna, emniyetine kasteden eli kanlı eşkıyalarına yandaş oldular, onları desteklediler. Teröristlerin taziye çadırlarında milletin sabrını zorladılar. Biz bunlara sessiz kalmadık, kalmıyoruz, kalmayacağız. Siyaseti arındırmak için yola çıktık. Siyasetin kirlenmesine asla izin vermeyeceğiz. Hiç kimse siyasetin koruması altında, teröre, teröriste destek veremez. Hiç kimse suçlulara yardım ve yataklık etmek için koruma zırhına gizlenemez. Hiç kimse hukuksuz eylemlerine hukuki bir kılıf bulamaz.”

"Blöf yapıyoruz zannettiler, geri adım atarız zannettiler" diyen Davutoğlu, Dokunulmazlıkları kaldıralım derken, teklif gelince, 'Beraber teklif verelim' deyince 'Hayır olmaz' dediler. Şimdi biz teklifi verince arkamızdan geliyorlar. Onlara ancak ve ancak bizim ayak izlerimizi arkadan takip etmek düşer. Onlar bizim ayak izlerimizi takip edecekler. Biz önde yürüyeceğiz, onlar arkadan sadece takip edecekler. Çünkü onlarda öne çıkacak yürek yok. Çünkü onlarda milletin huzuruna çıkacak ak bir alın yok. Çünkü onlarda milletle bütünleşen bir gönül yok." diye konuştu.

AK Parti'nin tüm milletvekilleriyle dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine firesiz imza verdiğini söyleyen Davutoğlu, partilerindeki hiçbir milletvekilinin hesap vermekten korkmadığını söyledi.

Abdestlerinden şüphelerinin olmadığını, o yüzden tüm milletvekillerinin tereddüt etmeden teklife imza attığını vurgulayan Davutoğlu, muhalefet milletvekillerinden de aynı samimi ve dürüst tavrı beklediklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Genel Kurul'a gelince göreceğiz. İnanıyorum ki milletimizin de bu meselenin uzatılmasına, konunun başka mecralara saptırılmasına tahammülü yok. Buradan bütün milletvekillerine çağrım, teröre destek veren, terör örgütünün sözcülüğüne soyunan milletvekillerine siper olmamaları ve Genel Kurul'da teklifimizin geçmesi için oy kullanmalarıdır.”

"Teröristleri ve terörü kınamaktan daha çok hükümetimizi suçlamakla uğraştılar. Milletimiz her seferinde ders vermesine rağmen bir kez olsun derslerini almayanların ülkemize, Türkiye'ye verecekleri hiçbir şey yok. Ettikleri hakaretlere karşılık biz sadece şunu diyoruz, gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin kısır tartışmalarla zaman kaybetmesini, kutuplaşmasını isteyenlere izin vermeyeceklerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Kutuplaşmadan, kavgadan, kısır tartışmalardan medet umanlara asla izin vermeyeceğiz. Türkiye'yi kutuplaştırdıkça, kısır tartışmalara çektikçe kendi koltuklarını sağlama almaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Tüm çabamız yeni Türkiye'yi inşa etmektir."

“YENİ ANAYASA TASLAĞIYLA MECLİSİMİZİN HUZURUNA ÇIKACAĞIZ”

Davutoğlu, "Önümüzdeki birkaç ay içinde yeni anayasa taslağını hazırlayacağız ve milletimizin, Meclisimizin huzuruna çıkacağız. Biz, Türkiye'nin sorunlarını, milletimizin beklentilerini, günümüzün meselelerini, gereklerini çok iyi bilen bir hareketiz. Hazırlayacağımız anayasa, milletimizin sorunlarına çare olacak, ihtiyaçlarını karşılayacak bir anayasa olacak." diye konuştu.

Anayasa ile Türkiye'nin milletin vekilleri ile yapılmış sivil, özgürlükçü ve demokratik bir anayasaya kavuşacağını vurgulayan Davutoğlu, yeni anayasanın Türkiye'nin yüzüncü yıla güçlü bir ülke olarak girmesini temin edeceğini bildirdi.

Türkiye'yi her alanda daha ileri taşıyacaklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, "Ekmeğimizi, aşımızı, refahımızı, kardeşliğimizi, birlik ve dirliğimizi daha da artıracağız. Bizler nefret ve şiddet dilini reddediyoruz. Bizler, istisnasız, ayrım yapmaksızın bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruyoruz. Bütün vatandaşlarımızın asayişini, güvenliğini, can ve mal emniyetini sağlamanın derdindeyiz. Biz bugüne kadar birlik dedik. Bu noktada tarihi adımlar attık. Kardeşliğimize helal getirecek, milli birliğimize zarar verme noktasına gelmiş uygulamaları biz kaldırdık. Tüm Türkiye'ye, hiçbir bölgeyi diğerinden ayırmadan yatırımlarımızı götürdük, hizmet üretmeye devam ettik." ifadesini kullandı.

Bu kapsamda Düzce'yi kalkındırmaya devam edeceklerini belirten Davutoğlu, 14 yılda Düzce'ye 6 buçuk milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını, eğitim, sağlık ve ekonomi alanında kente gerçekleştirdikleri yatırımlara değindi.

"FINDIK FİYATLARIYLA İLGİLİ TALİMAT VERDİM"

Düzcelilerin fındık fiyatlarıyla ilgili sıkıntılarını bildiklerini ve bu sıkıntının aşılması için talimat verdiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Gerekli çalışmalar yapılır ama hiçbir zaman fındık üreticimizi üzmeyiz." dedi.

Davutoğlu, Düzceli çiftçilere 2014'te, 180 milyon lira tutarında faiz indirimli tarımsal kredi desteği sağladıklarını ifade ederek, 2004'te Düzce'nin teşvik kapsamına alındığını, 2002'de mevcut olan ama çalışmayan organize sanayi bölgesinin çalışır hale getirildiğini anımsattı.

Düzce'de 7 bin kişinin istihdam edildiği 2 organize sanayi bölgesi bulunduğuna işaret eden Başbakan Davutoğlu, "Bu arada bir müjde daha vereyim, daha fikir aşamasındaydı ama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla konuştuk, inşallah Düzce'de Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuracağız. Milli kültürümüze uygun oyuncakların üretim merkezi Düzce olacak. Bütün Türkiye'ye, gönül coğrafyamıza buradan özel bir ihtisas organize sanayi bölgesi kuracağız." diye konuştu.

Gelecek dönemde, Akçakoca ilçesinin hastaneye kavuşturulacağı müjdesini de paylaşan Davutoğlu, Bolu Dağı geçişindeki yol onarımının süreceğini, 501 konut daha inşa edileceğini, en iyi mimari ile Düzce ve Bolu havzasına konutlar yapılacağını kaydetti.

Davutoğlu, terminal binasının yapımına hızla devam edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"İnşallah belediyemiz, yapımını temmuz ayına kadar bitirecek. Belediyemiz eliyle Melen Su Park Projesi'ni hayata geçiriyoruz. Birinci etabın yapımına başladık, ikinci etabın da proje ihalesini inşallah yakında yapacağız. Proje ile Melen Çayı üzerine yapay bir ada inşa edilirken, çevresinde ise amfitiyatro, lunapark, kafeteryalar, aquapark, kır düğünü evleri, aile yaşam merkezi ve kapalı yüzme havuzu ile su sporları merkezi oluşturacak. Hayırlı mübarek olsun."

"Düzce'ye her şey yakışır" diyen Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"İlimize içme suyu sağlamak amacıyla Uğur Suyu Barajı'nın yapım talimatını verdik. Baraj inşaatını 2016 yılı yatırım programına aldık. Barajın proje hazırlanması bu yıl tamamlanarak, inşaat ihalesini inşallah gerçekleştireceğimizin müjdesini de vermek istiyorum. İşletmedeki Düzce Ovası sulamasına ait 133 bin dönüm arazinin sulama şebekesini rehabilite edip kapalı borulu sistemle daha iyi şartlarda sulama yapmayı amaçlıyoruz. Akçakoca Spor Salonu'nun yapımına devam ediyoruz. Kilimli ve Gümüşova'da organize sanayi bölgesi kuruluş çalışmalarını tamamladık, yapılandırma çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah bu hizmet siyaseti hız kesmeden devam edecek. Sizler bizim arkamızda durdukça, bizlere destek verdikçe, bilin ki bize durmak haramdır."

NOTLAR

Anıtpark Meydanı'nda sevgi gösterileriyle karşılanan Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasına başlamadan önce vatandaşları selamladı.

Yaklaşık 600 milyon lira değerindeki 81 projenin açılış törenine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özhaseki, Fatma Betül Kaya, Ayhan Sefer Üstün de katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düzce'de toplu açılış törenine katıldıktan sonra şehir merkezinde gezdi. Cedidiye Camisi'nin bahçesinde çay içen Davutoğlu, vatandaşlarla sohbet etti.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim