• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Bağımsız Diyanet Sen'den 2016-MBSTS Açıklaması

Bağımsız Diyanet Sen'den 2016-MBSTS Açıklaması
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN, 2016 MBSTS ile ilgili merak edilen konularla ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Genel Başkan Faruk ÇETİN yapmış olduğu basın açıklamasında;

Nakil sınavları başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavların birçoğunda önemli bir etken olan MBSTS ile alakalı belirsizliğini koruyan konuların açıklığa kavuşturulması gerektiğini, sınavda ve sınav sonrasında yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik Bağımsız Diyanet Sen olarak kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini belirtti. 

Bu araştırma sonucunda problemleri çözüme kavuşturacak bir teklif hazırlayarak bunu Başkanlığa ileteceklerini ifade etti.

ÇETİN; açıklamasında ayrıca 2016-DHBT başvuru ve sınav tarihlerinin ÖSYM tarafından açıklanmasıyla birlikte personelin en çok merak ettiği soru haline gelen 2016 yılı içerisinde Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa da hangi kurum tarafından yapılacağı veya hangi kuruma yaptırılacağı konularına da yer verildi.

MBSTS HANGİ KURUM TARAFINDAN YAPILABİLİR

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6. Maddesine göre MBSTS başkanlıkça yapılacağı gibi gerekli görülmesi halinde başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırabilir ifadeleri yer almaktadır. Daha önce Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) 2015 yılında ise ÖSYM ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca ÖSYM tarafından yapılmıştır. Söz konusu protokol halen yürürlükte olduğundan önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan sınavların da ÖSYM tarafından yapılması öngörülmektedir.

MBSTS SORULARI KİM TARAFINDAN HAZIRLANIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabileceği gibi sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatılabilmesi mümkündür.

 

2016 YILINDA MBSTS YAPILACAK MI?
 

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkan Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle sürdürdü; 

Diyanet İşleri Başkanlığı Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nı mevzuat hükümlerine göre her yıl yapabilmektedir. Diyanet işlerin Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6. Maddesindeki hükümlere göre her yıl MBSTS yapılmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığından söz konusu sınavın 2016 yılında da muhtemel olarak yapılacağı sendikamızca öngörülmektedir.

 2015 YILI MBSTS ÜCRETLERİ EL YAKTI.


Önceki yıllarda yapılan MBSTS ücretlerini incelediğimizde 2010 yılında 30 TL , 2011 yılında 30 TL, 2012 yılında 45 TL, 2013 yılında 45 TL, 2014 yılında 45 TL iken, 2015 yılı içerisinde ÖSYM tarafından yapılan MBSTS’ye girecek olan adaylardan 80 TL sınav ücreti alınmıştı.


Aynı yıl yine ÖSYM tarafından yapılan Başbakanlık Personeli Görevde Yükselme Sınavında ise sınav ücreti olarak 20 TL alınması ise Diyanet Personelinden alınan ücretin ne kadar fahiş bir rakam olduğunun göstermektedir.

ÖSYM’nin bir bilimsel değerlendirme kurumuna yaraşır bir tutum sergilemesi gerekmektedir. Sınava göre, sınav yaptıran kuruma göre veya keyfine göre ücret belirleme politikasından vazgeçmelidir. Gerçek sınav maliyetini belirleyerek 2016 yılından itibaren her sınav için kar amacı gütmeyen standart bir sınav ücreti almalıdır. Bu sayede sınavlara başvuranlarca yapılan ticarethaneye ve bankaya dönüştüğü eleştirilerinden de kurtulmuş olur.

2016-MBSTS TÜM İLLERDE İHTİYACA GÖRE İLCELERDE DE YAPILMALIDIR.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkan Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı; 2015 MBSTS'nin bölge merkezlerinde yapılması din görevlilerinin mağdur olmasına sınava katılamamasına  neden olmuştur. 2016 yılında yapılması muhtemel MBSTS tüm il merkezlerinde ihtiyaca göre ilçe merkezlerinde de yapılmalıdır”dedi.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim