• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 14 °C

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak!

Mehmet SARI

Yazımızın başlığı çok klişe gibi görünüyor olabilir. Her ne kadar öyle olsa da, yaşamakta olduğumuz süreci anlatacak bundan daha iyi bir ifade kalıbı bulmak oldukça zor. Malûm olduğu üzere 15 Temmuz’da milletçe çetin bir imtihandan geçtik.  O gün hep birlikte Türk ordusunun içine sinsice yuvalanmış, okyanus ötesinden talimat alıp, Batı nam ve hesabına iş gören asker görünümlü ihanet çetesinin millete ve onun meşru hükümetine karşı haince bir kalkışma teşebbüsüne şahit olduk. Bu kalkışma sonucunda yüzlerce sivil vatandaşımız şehid olurken binlerce vatan evladı da yaralanarak ‘gazi’ ünvanına kavuştu. Bu öyle bir kalkışmadır ki, sebep ve sonuçları itibariyle yaşananları doğru anlamak ve anlamlandırmak bakımından, gelecekte bu günlerin tarihi yazılırken  “15 Temmuz’dan Önce/15 Temmuz’dan Sonra” diye bir ayrıma gidilse yeridir.  Çünkü bu kalkışma iç ve dış dengeleri sarsıcı, devlet erkânına ve millete bu güne kadar kabul ettirilen dost/düşman algılarını yerle yeksan edici ve bütün ezberleri bozucu yönüyle bir milat kabul edilmelidir.  

Hain kalkışmanın sebep ve sonuçlarına dâir çok şey söylendi ve söylenmeye de devam edecek. Her ne kadar kalkışmanın faillerinin bir kısmı kabul etmese de, diğer bir kısım faillerin polis ve savcılık ifadelerindeki beyanları ve şu ana kadar elde edilen diğer deliller teşebbüsün Fethullahçı Terör Örgütü – Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ-PDY) sevk ve idaresinde gerçekleştirildiğini ortaya koymakta. Mevcut rejimin kuruluşunu baz aldığımızda bu güne kadar doksan küsür yıldır irili ufaklı bir çok darbe görmüş ve on yıllarca bu darbelerin acı faturalarını ödemek zorunda kalmış bir millet olarak Türk milleti, bu seferkinde hesapları alt üst ederek piyonlara ve onların efendilerine okkalı bir “van minut!” çekti.

Darbecilerin ve onların maşalık ettiği “üst akıl”ın hesaba katamadığı da buydu. Son yıllarda elde ettiği kazanımları gören ve aynı kadrolarla gelecekte nelerin yapılabileceğini ferasetle değerlendiren millet, ülkenin gerçek sahibi olduğunu destanlık bir mücadeleyle ispatlamış ve iradesini namus bilerek İslâm düşmanlarının maşası olan FETÖ’cü hainlerin postallarına çiğnetmemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu güne kadar, bu derece uçurumun kenarından dönüldüğü ve bu derece büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalındığı vaki değildir. Bu son kalkışma hadiseyi tetikleyen faktörler, kullanılan araçlar ve daha birçok hususlar yönünden geçmişte yaşanan kalkışmalardan önemli ölçüde ayrılmaktadır. Doğal olarak bu kalkışmanın arkasındaki karanlık güç ile mücadele de alışılagelmiş yöntemlerin aksine yeni ve öngörülemeyen, her adımı titizlikle hesaplanmış bir stratejiye sahip olmak zorundadır. Bu stratejiyi sağlam temeller üzerine kurarak, eşgüdüm içinde bütün kamu kurumlarıyla koordinasyonunu sağlamak, verimli ve sağlıklı bir şekilde sorumluları mümkün olan en kısa zamanda yargı önüne çıkarmak sanıldığı kadar kolay değildir ve çetin bir mücadele azim ve iradesini gerektirir.

FETÖ’nün devletin hemen her kurumu ile iç içe geçecek kadar iç bünyeye sızmış olması mücadelenin yumuşak karnını oluşturmaktadır. Kabaca bir temizlik anlayışıyla sadece 15 Temmuz gecesi aktif rol almış örgüt mensupları ve örgütle organik ve hiyerarşik bir ilişki düzeni kurmuş kişi ve kurumların tespit edilip yargı önüne çıkarılmalarıyla yetinilecek olursa, örgütün temel hedeflerini kendi temel hedefi ve varlık gayesi olarak kabul etmiş, fakat deşifre olmadan bulunduğu üst düzey makam ve mevkilerde kalmayı başarmış uyuyan hücreler dışarıda kalacak ve tehlike bütün riskleriyle devam edecektir.

Diğer taraftan FETÖ ile mücadele adına uzaktan yakından hayatlarının bir döneminde de olsa, bir şekilde değişik saiklerle yolu örgütle kesişmiş olan her kamu görevlisini derdest etmeye kalkılması, en küçük basit iddiaları bile delil kabul ederek yüzbinlerce vatandaşa potansiyel tehlike gözüyle bakılması kamuoyunun adalet duygusunu zedeleyecek ve azımsanmayacak bir mağdurlar ordusu görüntüsüyle beraber devletin haklı olduğu bir davada haksız konuma düşme/düşürülme tehlikesini doğuracaktır.

Kanaatimizce bu hususta cumhurbaşkanının “aldandık” beyanı ve bazı Ak Parti ileri gelenlerinin bu yapı ile geçmişte kurdukları dostane ve iyiniyetli ilişkiler başa alınarak ve kılı kırk yaran bir titizlik içinde hak hukuk kavramları en üst perdeden gözetilerek, kurunun yanında yaşın da yanmaması için asgari de olsa vatandaşa da “aldanmış olma” imtiyazı tanınmak suretiyle belli başlı parametreler ortaya konulmalı ve devlet ciddiyetiyle daha fazla kangrenleşmeden bu virüs bünyeden atılmalıdır.

Mecelle’de yer alan ve usulün esastan önce geldiğini bize ihtar eden küllî bir kaide vardır; ‘usûl esasa mukaddemdir’. Bu kaidenin işaret ettiği mana göz ardı edilerek yapılan her türlü iş ne kadar iyi niyetle yapılırsa yapılsın kısa vadede işe yarar gibi görünse de, uzun vadede karşımıza daha büyük sorunları çıkaracağı muhakkaktır.

Bu çerçevede Olağanüstü Hal ilânı fevkalâde isabetli olmuş ise de, bu rejim kapsamında çıkarılan kanun, kanun hükmünde kararname ve diğer yasal düzenlemeler kamu vicdanında mahkûm olmayacak ölçüde titiz, istikrarlı ve hukukun genel kaidelerini aşındırmayacak bir adalet anlayışı ile hayata geçirilmelidir. Hukuk uygulayıcılarının tutuklama ve gözaltı gibi konularda aldıkları kararların saygınlığına gölge düşürmeden, bu gün görevden aldığını yarın görevine iade etme, bu gün serbest bıraktığı bir şüpheliyi ertesi gün yeniden tutuklanmasına karar verme gibi hukuka olan güveni zedeleyici uygulamalardan uzak durmaları hayati önem taşımaktadır.

Bu mücadele sürecinde en büyük görev ve sorumluluk hiç şüphesiz yargıya düşmektedir. Bununla beraber yargı kadar olmasa da önemli bir sorumluluk da bürokrasinin omuzlarındadır. Bürokrasiyi işler hale getirmek ise yasama ve yürütmenin görevidir. Daha önce bu çapta bir ihanetle karşı karşıya gelmemiş olan devlet düzeni mevcut kurum ve kuruluşların ihtiyaca cevap vermediği durumlarda ivedi bir şekilde yeni kurumlar ihdas edilerek takviye edilmeli ve gerekirse sağlıklı, etkin ve adil bir mücadele için üst kurul oluşturulmalıdır. Alınan kararların hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve kurumlar arasındaki koordinasyon en üst seviyede muhafaza edilerek masum vatandaşların zarar görmemesi ve cumhurbaşkanının ifadesiyle “at izinin it izine karışmaması” için bir üst kurulun varlığı zorunluluk arz etmektedir.

Aksi halde FETÖ ile mücadele ediliyor zannıyla, delillerin takdirinde aşırıya gidilmek suretiyle sansasyonel isimler bir tutuklanıp bir serbest bırakılarak, kamu otoritesinin karikatürize olmasına sebep olunmaktadır. Bunun sonucunda kamuoyu gündemi yapay tartışmalarla meşgul olurken asıl sorumluların tespiti ve adalete teslim edilmesi ya uzun bir zamana yayılacak ya da hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

Meselenin ciddiyeti öyle boyutlara varmıştır ki; FETÖ faciası bizi millet olarak varlık ve yokluk mücadelesi verdiğimiz bir savaşın içine sürüklemiştir. Bu yüzden sadece sümüklü bir vaizle mücadele ettiğimizi sananlar büyük bir yanılgı içindedir. FETÖ ile mücadele demek onu maşa olarak kullanan Amerika’nın başını çektiği İngiltere, Fransa ve İsrail gibi küresel baronların meydana getirdiği çetelerle mücadele demektir. FETÖ ile mücadele demek yedi düvel ile mücadele demektir. Bu sebeple milletin ve bütün İslâm ümmetinin selameti adına cumhurbaşkanının riyasetinde girilen yoldan geriye dönüş yoktur. Bu sebeple başlığımızda ifade olunduğu üzere; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır!!!

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Erk
23 Eylül 2016 Cuma 17:39
17:39
Ağzına, yüreğine sağlık Mehmet Bey;
212.253.112.80
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim