• BIST 79.366
  • Altın 126,236
  • Dolar 3,0883
  • Euro 3,3729
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

Almanya'da Müslüman karşıtlığı artıyor

Almanya'da Müslüman karşıtlığı artıyor
Almanya'daki 4 milyon Müslümandan çoğu Batı değerlerini kabul ediyor, ancak Almanların yüzde 57'si İslam'ı "tehdit edici" olarak algılıyor.

Almanya'da yaşayan Müslümanların Almanya'yı kendi vatanları olarak görmelerine ve Batı değerlerini kabul etmesine rağmen, Almanların çoğunun Müslümanları ve İslam'ı "tehdit edici" olarak algıladığı belirtildi.

Bertelsmann Vakfı'nın "dinlerin izlenmesi" başlığı altında İslam'a ilişkin özel olarak hazırladığı araştırmaya katılan Almanların yüzde 57'sinin İslam'ı "tehdit edici" gördüğü ifade edildi. Araştırmaya göre, 54 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 61'i İslam'ın kendilerini "tehdit ettiği" görüşünü savundu. 25 yaşından küçük olanların yüzde 39'u bu görüşü paylaştı.

Almanya'da 16 yaşından büyük yaklaşık bin kişiyle görüşülerek hazırlanan araştırmaya göre, ülkede Müslüman olmayan toplumun yüzde 61'i İslam'ın Batı dünyasına uygun olmadığı görüşünü savundu. 2012'de bu görüşü paylaşanların oranının yüzde 52 olduğu belirtildi.

Araştırmada, Almanya'da kendisini dindar olarak ifade eden Müslümanların yüzde 90'ının demokrasiyi iyi bir devlet yöntemi olarak kabul ettiği ve her 10 Müslümandan dokuzunun Müslüman olmayanlarla iletişimde bulunduğu kaydedildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 40'i Müslümanlardan dolayı kendilerini ülkede yabancı gibi hissettiklerini söyledi. Her dört kişiden biri ise Müslümanların Almanya'ya göç etmesinin yasaklaması görüşüne sahip olduğunu belirtti.

Müslüman nüfusun algıya etkisi

Araştırmanın önemli sonuçlarından biri de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı eyaletlerde İslam'ı tehdit olarak algılayanların daha düşük, Müslümanların nüfusun çok küçük bölümünü oluşturduğu doğu eyaletlerinde ise bu oranın çok daha yüksek olması.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vesftalya eyaletinde Almanların yüzde 46'sının Müslümanlar tarafından kendisini tehdit altında hissettiği, hemen hemen hiç Müslümanın yaşamadığı Thüringen ve Saksonya eyaletlerinde ise kendisini tehdit altında hissedenlerin oranının ise yüzde 70 olduğu belirtildi.

Almanya'nın doğusunda yaşayan Almanlar arasında İslam'ı tehlike olarak görenlerin oranı yüzde 66, Saksonya eyaletinde yüzde ise yüzde 78 oranında olduğu belirtildi.

Bertelsmann Vakfı'nın İslam uzmanı Yasemin El Menouar, araştırma hakkında konuşurken, Müslümanlar için Almanya'nın artık vatan olduğunu söyledi. El Menouar, "Ancak azınlıkta olan radikal kişilerin oluşturduğu olumsuz imaj ile karşı karşıya kalınıyor" dedi.

- Aydan Özoğuz'dan rapor yorumu -

Federal Hükümetin Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Bakanı Aydan Özoğuz, araştırma hakkındaki yorumunda Almanların yüzde 57'sinin İslam'ı tehdit olarak algılamasının herkesi düşündürmesi gerektiğini belirtti.

"Almanya'daki Müslümanların toplumun bir parçası olduğunu görüyorum" diyen Özoğuz, Müslümanların Müslüman olmayan kişilerle iletişim içinde bulunduklarını, bunun da sıkça duyulan "Müslümanlar paralel toplumda yaşıyor" önyargısını çürüttüğünü söyledi.

Özoğuz, "Müslümanlarla çok iletişim kurulduğu ve bir araya gelindiği yerlerde İslam'ın reddedilmesi daha az. Bu yüzden Müslümanların ve Müslüman olmayanların oturdukları yerde ve günlük hayatta bir araya gelmelerini destekliyorum. Araştırmaya göre, vatandaşların üçte ikisinin Müslümanlarla hiç iletişimleri yok" dedi.Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim