• BIST 79.433
  • Altın 125,714
  • Dolar 3,0724
  • Euro 3,3451
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 23 °C

Allah'tan Rol Çalmak. - Din, dönüştürücüdür ve işimize karışır...

Mustafa SOYKÖK

Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

Allah’a olan imanımız; Müslümanlığımızı yani İslam’a teslimiyetimizi ve ondan hoşnut olmamızı gerektirir. Dinde isteyenin istediği gibi kural ortaya koyma, keyfe göre helal ve haram hükmü verme yetkisi söz konusu değildir. Nahl Suresi 16. Ayet bunu bize talim buyurur: “Kendi dillerinizle uydurduğunuz asılsız nitelemelere dayanarak “Şu helaldir, bu haramdır” deyip Allah adına yalan uydurmayınız. Hiç şüphesiz Allah adına yalan uyduranlar iflah olmazlar. Kurtuluşa eremezler.”

Atalardan tevarüs ettirilen adet ve geleneklerimiz, belki bin yıllardan beri uygulaya geldiğimiz törelerimiz bile dinin hükümleri ile çatıştıkları, ona aykırı düştükleri takdirde, aykırı düştükleri hususlarda hükümsüz kalırlar. Din dönüştürücüdür, işimize karışır. Muhafaza-kar refleksler neyi muhafaza etmenin derdinde ise o şeyin insaniliğini ve İslamiliğini sorgulamak Müslümanlıktır.  Çünkü biz Müslüman olmakla, rab olarak Allah’tan, peygamber olarak Hz. Muhammed’ten (sas) din olarak İslam’dan hoşnut olduğumuzu ilan etmişizdir. Meseleye bu açıdan bakıldığı takdirde pek çok tali mesele bile birden bire iman edilmesi gereken birer esas haline gelebilir. Dinin furuu, imana konu oluşu açısından asıl olur çıkar. Cu’fi kabilesi bir heyet olarak Hz. Peygamber’e gelir. İman edeceklerdir ama ufacık bir şartları vardır. “Biz” derler “yürek eti yemeyiz. Bizim örfümüzde bu haramdır.” Bu konuda kendilerine müdahale edilmemesini; Allah’ın dininin bu konuda kendilerini dönüştürmemesini “yürek eti yemeyi haram sayma” şartları ile iman edebilecekleriniz söylerler.

Kabul etmez Allah’ın Elçisi.

Normalde bir insanın hoşlanmadığı bir şeyi yememeyi tercih etmesi doğal bir durumdur. Hayvanın yürek etinin ya da herhangi bir parçasının yenilmesi veya yenilmemesi iman etme ile de alakalı değildir. Bir insan bir ömür boyu bitkisel gıdalarla hayatını devam ettirmeyi de tercih edebilir. Ancak konu Allah’ın helal kıldığı bir şeyi haram sayma haline gelince iş ciddileşir. Bunun tersi bir durumda, Allah’ın haram kıldığı bir şeyi helal saymada da aynı problem ortaya çıkar. Mesele iman ile ilgili oluverir. İşte Hz. Peygamber Cu’fi kabilesinin bu şartı üzere imanlarını bu yüzden kabul etmez. Onların imanı bu hususta teslimiyet sınavını vermeleri neticesinde geçerli olacaktır. Elbette bu sınavı başarı ile verirler. Bir hayvan kesilir. Yürek eti kızartılır ve öncelikle kabile reisine ikram edilir.[1]

Çünkü Allah’ın belirledikleri hariç helal veya haram hükmü koymaya kalkışmak Allah’ın hududunu ihlaldir. Bir bakıma Allah’tan rol çalmaktır.

 Kur’an-ı Kerim’in 9. Suresinin 31 ayetini mutlaka okumuş veya işitmişizdir. Bu ayeti kerimenin ne demiş olduğu, bizim için neye tekabül ettiği hakkında hiç düşündünüz mü? Ayetimizin meali şu şekilde; “(Yahudiler) Allah’ı bırakıp hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa bunlarda ancak, bir olan Allah’a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.”

Yahudi ve Hıristiyanlardan bahsediyor. Onların hahamlarını, rahiplerini ve İsa peygamberi rableştirdikleri haber veriliyor. Bu sapkınlıkları eleştiriliyor.

İsa Mesihin rableştirilmesini anlamak kolay. Bildiğiniz gibi hıristiyan ilahiyatının teslis akidesine göre İsa tanrının oğludur ve aynı zamanda tanrıdır. (Anlamak kolay derken bilinen bir şey olduğu anlamında söylüyorum. Ne kadar mantık dışı olduğu gayet ortada.) Peki hahamları ve rahipleri rab edinmeleri durumu nasıl bir şeydir? Adiy b. Hatem (R.A) isimli sahabe soruyor: “Ya Rasulallah ayet ne demek istedi? Onlar hahamlarına ve rahiplerine ibadet etmiyorlar ki?” Hz. Peygamber’in cevabı soru işaretlerini giderir: “haham ve rahipleri Allah’ın helal kıldığı şeyleri haram ilan ediyor, haram kıldığı şeyleri helal olarak açıklıyor ve insanlarda bu hususta onlara uymuyorlar mıydı? “Evet, Ya Rasulalllah öyle oluyordu. Dini hükümlerle keyiflerine göre oynuyor, helali haram, haramı helal kılıveriyorlardı. Halk da bunu böylece kabul ediyordu.” “İşte bu, onların onları ilahlaştırması, onlara kulluk etmesidir. Ayet bunu eleştirmektedir.”

Mesele bu kadar ciddi bir meseledir. Din ciddiyet işidir zaten. Müslüman’ım diyen bir kişiye sorulabilecek sorudur, sen bu iddianda ciddi misin? Dinin seni dönüştürmesine razı mısın? “Nefsinin arzularını kendisine ilah edineni gördün mü?”[2]

3. Yazı 11.01.2016 Pazartesi'ye...

 

[1] İbn Kesir, el-Bidaye ve’n-Nihaye, c.5, s.211

[2] Furkan Suresi 43. Ayet

 

    Mustafa Soykök

www.mustafasoykok.com

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim