• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Alaca'da İlim Yayma Cemiyeti Şubesi Açıldı

Alaca'da İlim Yayma Cemiyeti Şubesi Açıldı
İlim Yayma Cemiyeti Alaca Şubesi, düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, AK Parti Alaca İlçe Başkanı Ümit Tokgöz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yaşar Anaç, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şube Başkanı Mehmet Karadağ, Alaca Şube Başkanı Adem Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Büküş ve çok sayıda davetli katıldı.

Çorum Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başlayan açılış, akabinde Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla sürdü.

Programda açılış konuşmaları da gerçekleştirildi. İlk açılış konuşmasını İlim Yayma Cemiyeti Alaca Şube Başkanı Adem Demir yaptı. Demir, şubenin kuruluşundan bugüne kendilerine destek verenlere teşekkür etti. İlim Yayma Cemiyeti’nin bir milletin var olmasında eğitimin şart olduğunu söyleyen, buna inanan ve gönül veren bir cemiyet olduğunu ifade eden Adem Demir, öz değerlerine bağlı, vatanını milletini seven ve kültürel değerlerine sahip çıkan nesil yetiştirme gayesiyle kurulan bir cemiyet olduğunu dile getirdi.

İlçede yüksekokulun açılmasının ardından ilçeye gelen öğrencilerin iyi bir eğitim alması ve kendilerine ait değerlerle yetişmeleri ve güvenli ortamda kalmalarını sağlamak adına şubenin açılışını yaptıklarını söyleyen Demir, İlim Yayma Cemiyeti Alaca Şubesi’nin hayırlı olmasını diledi.

Ardından konuşan Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz ise, İYC şubesinin Alaca’da açılmasının önemli bir gelişme olduğunu söyleyerek, “Alaca’da yüksekokulun açılması da önemli bir gelişmeydi. MYO’nun ardından böyle bir ihtiyaç duyuldu. Üniversite öğrencilerine sahip çıkılması adına önemli bir gelişme olacağını düşünüyorum. Biz üniversitede okurken bu cemiyetler bizlere sahip çıkarak bugünlere getirdi. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yok olmamamızı sağladılar. Bu cemiyeti kuran ve bugünlere getiren büyüklerimize teşekkür ediyorum. İlim Yayma Cemiyeti Alacamıza hayırlı olsun.”

 

“155 şubesiyle Türkiye’nin her yerinde İlim

Yayma Cemiyeti’nin bayrağı dalgalanıyor”

 

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün de, konuşmasında İlim Yayma Cemiyeti’nin kuruluş amacı ve hedefleriyle ilgili bilgiler verdi.

Her okulu bitirerek üniversiteye giden öğrencileri koruyup kollamak adına İYC şubelerinin ülkenin her köşesinde yurtlarını açtığını söyleyen Tülün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anadolu’nun dört bir yanından büyükşehirlere gidip üniversiteyi kazanan yavrularımızın kurda kuşa yem olmaması, oralarda harcanmaması için, büyükşehirlerde kaybolmaması için, örfünü adetini, geleneğini, dinini, peygamberini unutmaması, unutturmaması için yurtlarında barındırmaya başladı. Her türlü desteğiyle bugün geldiğimiz noktada 155 şubemizde Türkiye’nin her yerinde İlim Yayma Cemiyeti’nin bayrağı dalgalanıyor. Bugün 130 yurdumuzla yavrularımıza hizmet ediyor, 20 bin öğrencimizi çatımızın altında barındırıyoruz. İlim Yayma Cemiyeti olarak aydın, geleceği okuyan, geleceğe hazırlanan, ülkemizi yönetmeye hazırladığımız yavrularımız bir yandan derslerine tam donanımlı olarak hazırlanırken, bir yandan ise akademik kariyer planlamaları için gayret sarf ediyorlar. Diğer bir yandan ise olmazsa olmaz değerlerimizi, bu topraklardaki medeniyet iddiamızı ve kültürümüzü yavrularımıza aktarmaya çalışıyoruz.

Efendimiz Hz. Muhammed’i, onlarla O’nun hayatında şekillenmiş olan Allah’ın nasıl bir hayat yaşamamızı istediğini konuşuyor, görüşüyor onlara hakikatleri aktarmaya çalışıyoruz. Anasına, babasına saygılı memleketini ve milletini seven, ülkesine sevdalı bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunu başardığımızda Allah’ın izniyle bu topraklarda alnımız dik olarak yaşamaya devam edeceğiz.

Şubelerimizden istediğimiz öğrencilerimize bir takım burs, ev, sıcak çorba, yurt imkanı sağlamak değil, öğrencilerimize derslerinde yardımcı olacak ek dersler verebileceğimiz yardımlar değil, aynı zamanda yetişkinlere, özellikle bayanlara, çalışan gençlere, okul öncesi yavrularımıza onlara değerlerimizi aktarmanın gayreti içinde olmaları.

Aynı zamanda periyodik programlarla, halka açık programlarla, kaymakamımız, milli eğitim müdürümüz, belediye başkanımızla birlikte seçilmişlerimiz, atanmışlarımızla birlikte, siyasilerimizle birlikte el ele vererek bu güzel vatanın bekçilerini istikbale hazırlamaktır. Bu kültür havzasında bu medeniyet iddiamızı sürdürebilmektir.”

“Biz bir neslin hareketiyiz”

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu ise, “Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bizim siyasal hareketimizi tanımlarken, açılıp kapanan çok sayıda siyasi partiye benzemediğimizi söylüyordu. Biz bir neslin hareketiyiz. Bizden önceki nesil kurdu, biz yaşatıyoruz. Bizden sonraki nesle de bunu aktaracaklar. Adı ne olursa olsun önemli değil bu bir medeniyet hareketidir. Bizden önceki nesiller nasıl kararlılıkla yürümüşlerse, bizden sonrakilerde bu nesil hareketini yürütmeye, bu medeniyeti sürdürmeye devam edeceklerdir.” dedi.

Alaca’ya güzel hizmetlerin geldiğini dile getiren Salim Uslu, Alaca’da yapılan bazı çalışmalar hakkında kısaca şunları söyledi: “Doğalgaz sorunu çözüldü. İnşallah İlim Yayma Cemiyetimizin burada açacağı yurtlarda çocuklarımız doğalgazlı ortamda daha rahat konaklama imkanı bulacaklar. Yine su isale hattımız tamamlandı, arıtma tesisimiz tamamlandı ve su denetimlerini yapmaya başladılar. Yollarımız, hastanemiz tamamlandı. TOKİ bitti, ikinci etap başlıyor. Şimdi Dumlupınar ilkokulumuzun yer tahsisi yapıldı ödeneği geldi. Bütün bunlar tamam daha sayamadığımız birçok hizmetlerde devam edecek.”

Modern toplumlarda kamu hizmetlerini tamamlayan sivil toplumunda faaliyetlerini artmış olması gerektiğini hatırlatan Uslu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kanat kamu, diğer kanat sivil toplumdur. Alaca’da sivil toplumun eksiğini Allah’ın izniyle İlim Yayma Cemiyeti tamamlamış olacaktır. Elbette kentte sivil toplum örgütleri var. Ancak, STK sadece ‘istedik, istemedik veya tepki vermek’ için var olan kurumlar değildir. STK’lar devletin ulaşamadığı, erişemediği yerlerde kendi sorun çözme yöntemlerini kullanarak sorun çözendir. İlim Yayma Cemiyeti devletten önce elini çabuk tutmuştur ve açtığı yüksekokulun kuruluşuna eş zamanlı olarak öğrencilerimiz için evler kurmaya başlamıştır. Devletimiz Alaca’ya yurt yapmamıştır ancak İlim Yayma Cemiyeti buraya gelmiş ve öğrencilerimize kucak açmıştır. İnanıyorum ki devletimiz buraya yurdunu da yapacaktır. Yüksekokul bünyesinde bir yurdumuz olacaktır. Çorum’da öğrenci yurdu kapasitemiz 1000’den 2 bin 400’e çıkmıştır, nasip olursa 3 bin 500’e çıkartmak için hedefledik ondan sonra da 4 bin 600’e çıkmış olacaktır. Üniversitede okuyan hiçbir öğrenci konaklama sorunuyla karşı karşıya kalmayacaktır. Ama sadece sığınacakları bir ev vermek, yatak vermek yetmiyor. Onları manevi olarak da doyurmak gerekiyor. Onların hangi değerleri temsil ettiğini onlara öğretmek gerekiyor.

“İYC’nin ve medeniyetimizin temel amacı insanı yaşatmaktır”

Bu cemiyetin temel amacı, bizim neslimizin temel amacı ve bizim ait olduğumuz medeniyetin temel amacı insanları yaşatmaktır. İnsanları yaşatırken de kapasiteli, donanımlı ve ülkenin geleceğine istikamet veren, toplumun refahına katkı sağlayan donanımda yetişmektir. İşte ilim yayma cemiyetinin asıl amacı devletin elinin erişemediği yerlere süratle gidip şubesini açıp hizmetini götürmektir. Burada şube ve yurt açılmasını düşünenlere teşekkür ediyorum. Devlet millet işbirliğiyle el birliğiyle ülkemizin hem eğitim sorunları, hem vakıf hizmetleri hem de öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu diğer hizmetlerin karşılanması kısa zamanda tamamlanmış ve iyi bir nesli yetiştirmiş olmak, geleceğimizi o nesle emanet etmenin gönül huzuru içinde bu dünyadaki görevimizi tamamlamış olacağız.”

Konuşmaların ardından TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz ve İlim Yayma Cemiyeti Alaca Şube Başkanı Adem Demir tarafından İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün’e katkı ve katılımlarından dolayı plaket hediye ettiler.

Plaket töreninin ardından İlim Yayma Cemiyeti Alaca Şubesi’nin açılış kurdelesi kesildi.

Mustafa YILDIZ/Alaca Belediyesi

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim