Ahlak Öleli Çok Oldu...

Ahlak Öleli Çok Oldu...

İçimi yakan tek şey var, güzel insanların nesli tüketiliyor ülkemde!

27 Nisan 2018 - 22:36 - Güncelleme: 09 Mayıs 2018 - 17:36

Vah Memleketin Haline!

İçim sızlıyor, haber okumaya dayanamıyorum artık…

Haber bültenlerini izlemeyi bırakalı çok oldu. Ama sabahları karıştırdığım gazete bültenleri zaten canımı yakma konusunda bir hayli uzmanlaşmış durumda. Yaşam tarzı olarak, dünyaya yüzünü çevirip sadece kendi steril yaşam alanımızla mı ilgilenmek gerek yoksa gündemden haberdar mı olmalı bilmiyorum.

Ne yazık ki yeryüzünde steril ortam kalmadı sanırım. Kendi yaşam alanlarımız çok korunaklı ve nezih gibi görünse de her an her şey gelebilir başımıza. Sabah evimizden çıktığımızda başımıza ne gelecek bilmek imkânsız. Sabah simit aldığımız seyyar satıcı tecavüzcü mü, mendil satan engelli görünümlü genç gaspçı mı, yoksa yanlışlıkla çarptığımız adam bir canavar mı, bunları kestirmek mümkün değil. Bu yüzden de birinci zikrettiğim hususun imkânsızlığı gözler önünde.

İçimi yakan tek şey var, güzel insanların nesli tüketiliyor ülkemde!

Okuduğum haberlere baktığımda içim yanıyor. İnsanın niye bu kadar insanlıktan çıktığına hayret ediyorum. Neden herkes bu kadar agresif, neden bu burnundan kıl aldırmaz tavırlar?

Memleketin çivisini çıkartan zalimler-şiddet yanlıları yüzünden güvenliliği yitireli çok oldu güzelim ülkem. Peki, bu insanları bu kadar cesur yapan ne?

Söylüyorum; adaletsizlik…

İşlenilen suç sadece sorguyla kalıyor. Cezai yaptırım yok denecek kadar az uygulanıyor ve suçlular ha bire sokağa bırakılıyor. Her köşe başı cezasını çekmeden serbest bırakılan suçlularla ve ya başına bir şey gelmeyeceğini bilen potansiyel şiddet yanlılarıyla dolu. Ahlak öleli çok oldu, suçtan vazgeçirici bir ceza da yok ortada.

Dün gördüğüm bir başlık vardı ama haberi okumamıştım. “8 aylık hamile kadını darp etti” aynı başlık bu gün yine karşıma çıkınca daha fazla dayanamadım ve detaylara tıkladım.

Neymiş efendim, motosikletli adam yol kenarında yürüyen 8 aylık hamile kadına çarpmış ve kadın tepki gösterince adam ona tokat atmış, kadın bayılmış. Keşke haber burada bitseydi. Ama asıl kopma noktası burada başlıyor ve iyi insanların nesli burada tüketiliyor!

Kadın yere düşünce adam bu defa da tekmelemeye başlıyor. Bu durumu gören bir vatandaş 57 yaşında; artık hayatın bilgeliğini kavramış eli öpülesi iyi insan, kadının yardımına koşuyor ama bu defa kendisi darp ediliyor…

Suçu ne, günahı ne?

İyi olmak ve mazluma yardım etmek…

Kadının hali zaten içler acısı ona sonra geleceğim ama bu zavallı adamın hali gözyaşlarımın akmasına sebep oluyor. 57 yaşındaki masum bir adamın hiç yoktan canı yanıyor, hem de yok yere. Şiddetin hiçbir haklı yanı yoktur bana göre. Kaldı ki suçsuz ve masum birine bir tokat bile atamazsınız. İnsan onurunu bu kadar kolay harcayamazsınız. İyiliği böyle baltalayamazsınız.

İşte bu tarz olaylar yüzünden insanlar, bir terslik gördüğünde müdahale etmekten korkar oldu. “Bana ne” deyip geçip gitmeye mecbur bırakılıyoruz. Böylece duyarsızlaştırılıyoruz…

Olmuş bir kaza diyelim, olur insanlık hali bu. Daha dikkatli olunabilir ve kazalar engellenebilir böylece ama ben insanın zaafiyeti gereği olmuş, insanlık hali diyorum yine de insanlığımın gereği. Kadın hamile ve hiçbir zarar görmese bile mutlaka bir korku var yaşadığı. Bu yüzden de tepki göstermesi çok normal. Hadi çok aşırı tepki gösterdi diyelim, sonuçta çarpmışsın bir özür dileyip olayı tatlılıkla bitirmek çok mu zor?

Kimse bilerek kaza yapmaz kabul. Mutlaka ki çarpan kişi de bir korku yaşamış ve ne tepki vereceğini bilememiştir, bu da kabul. Ya şiddet? Bunun mazereti ne? Nasıl olur da tokatlarsın ve hala hıncını alamayıp nasıl olur da tekmelersin? Nasıl bu kadar canavarlaşırsın? Oda yetmezmiş gibi nasıl olurda müdahale etmek isteyen masum birinden çıkartırsın hıncını.

İşte bu kadar kolay yoldan çıkmak…

İnsanlık nasıl bu hale geldi bilmiyorum ama bu insanlar ehlileştirilmeli ve tüm dünyaya insanlık dersi verilmeli...

Lütfen herkes elini vicdanına koysun ve bir yoklasın bakalım, insanlığımız yerinde duruyor mu?

Kaynak: Haber Burada

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..