• BIST 106.711
 • Altın 143,580
 • Dolar 3,5587
 • Euro 4,1404
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 35 °C
 • Şanlıurfa 36 °C

Ağzın yerini bilen, onun birkaç santim üstünde iki adet göz olduğunu da bilir...

Ağzın yerini bilen, onun birkaç santim üstünde iki adet göz olduğunu da bilir...
İnsanların bir aradalığını sağlamak oldukça zordur. Herhangi bir insan tekinin değil toplulukla anlaşması, bir gruba uyum sağlayıp benimseyebilmesi; bir başka insan tekiyle bile yıldızının barışması olağanın dışında bir şeydir.

Sosyal olduğu kadar asosyal olabilen bir varlıktır çünkü insan. Bir şekilde anlaşabilen, birliktelik kurabilen insanlar takdirle karşılanmalıdır. Zira birliktelik, bütünlük, kardeşlik söylemleri niteliği de tartışılır şekilde edebiyattan ibarettir. Dine dayalı bütünsellikte bile kişilerin temelde aynı inancı paylaşıyor olmaları uyuşabilmelerini, anlaşabilmelerini getirmez. Pekâla her bireyin düşünce, duygu, inanış bağlamında aynîleşemeyeceği bilinen bir şeydir. Elbette düşünme melekesinin bahşedildiği insanda akıl ve kalbe de yorulmaz bu. “Akıl akıldan üstündür” tezi akla sahip olan insanın insandan farklılığını yahut düşünme melekesinin üstünlüğünü belirtmek üzere söylenmemiştir. Nitekim bir eyleme, bir söyleme yönelik ve bir an için hatırlanmayan fikir, bir başkasının diline düşebilir, onun dilinden dökülebilir. Düşüncelerin farklılığı bir eksiklik ya da üstünlük meselesi değildir. Düşünüşlerin uyumsuzluğu da bir ayrılık vesilesi değildir. 
 
Hal böyleyken insan, duygusunun, düşüncesinin, aklının örtüşebileceği yoldaşlar bulmakta güçlük çeker. Bulduğunda da bırakmaz.  Öyle ki bir hocaefendinin, liderin yahut bir konuşmacının ardına düşenler, ardına düştükleri kişide kendilerini bulduklarına inanmışlardır. Bu buluş ve inanış onları aynı kişinin, aynı görüşün etrafında birleşen; en azından asgari müştereklerde anlaşabilen kişilerden eylemiştir. Çağın bireyi yücelten - daha doğrusu yücelttiği zannedilen, öyle algılanan- düşüncesi bunu böyle kabul etmez. Bireylerin bir cemaat, örgüt, tarikat, vakıf, dernek, parti vs. çatısı altında birleşik görüntüsü, bireyci yaklaşımları fena halde rahatsız eder. Üstelik bu cinsten bir bireycilik kendi kitlesini oluşturmuştur. Ancak ne bireyin özgün düşüncesine, ne de bir topluluk halinde kendini ifade edebileceği tezine tahammül edemez. 
 
Tüm bunlardan ayrı bir şey olarak denebilir ki bazıları birey olma farkındalığından uzak doğar ve kendi beninin dışında bir başka kendini gerçekleştirme uğraşısına düşman kesilir. Bu türün temel paranoyası insandır. En yakınına denk düşen insan tekinden ve elbette topluluklardan fena halde korkar. Bu korku onu insanlardan tiksinmeye ama onlar üstünde tahakküm kurmaya, insanları kendi ekseni etrafında döndürmeye sürükler. İş bu tahammülsüz karakter herkesin kendisine tahammül etmesini, hatta herkesin kendisini sevmesini doğuştan getirdiği bir hak olarak görür. Kimseleri sevmeden sevilmeyi başardığında artık kendi kitlesini oluşturma derdine düşer. Kendisini onaylamayan her insanı, zar zor içinde yer aldığı, kendini ait hissettiği gruplarla beraber imha etme gayretindedir. Nitekim başarılı da olur. 
 
Birey olmak, varoluşsal ilkelere –yani pek de nesnel olmayan ilkelere- göre kendini gerçekleştirmek ne denli güçse, bir topluluğa ait olmak, kabul etmek ve kabul görmek de o kadar güçtür demiştik. Bu durumun tamamen dışında kalan megaloman varlık, önce bireyleri ve toplulukları kendince tanımlar; sonra varlığı için tehdit olarak gördüklerini birer birer imha eder. Bu varlığa ve ardına taktığı kitlesine karşı takınılacak en iyi tavır patates taklidi yapmaktır. Çoğu zaman ölü taklidi yapmak bile işe yaramaz şerrine maruz kalmamak için. Nitekim ölülere işkence edebildikleri, bir cesedin ağzını burnunu dağıtabildikleri görülmüştür. 
 
Belki bir tehdit de yoktur ortada. Tehdit olarak addettiği megaloman varlığın kendi uydurması, şahsi paranoyası olabilir. ‘Korkusuz Cengaver’ nâm Fahrettin Cüreklibatır’ın okla bacağından yaraladığı Anton efendinin acıyla bağırması oku atan kemankeşin kör gözlerine devadır. Bağırmayacaktın Anton, artık ağzının yerini biliyorum, diye söyler. Ağzın yerini bilen, onun birkaç santim üstünde iki adet göz olduğunu da bilir. Pekala bizler de Anton’un artık baştan ayağa felç olduğunu, işinin bittiğini anlamış oluruz. İşte tıpkı böylece önce oluşumların konuşmasını, kendini ifade edecek faaliyetlerde bulunmasını sağlar bu acayip varlık. Yani onlara bir nevi ifşa çalışması için, ama öncelikle ve özellikle kendilerini faş etmeleri için imkan sağlar. Sonra da deşifre ettiklerini birer birer yutar. Hazım sorunu çekmez. Arsızca geğirir üstüne. Geğirtiyi ardına taktığı müntesipleri gürlemek sanır. Daha bir coşkuyla severler, daha bir iştiyakla överler onu. Sanrıların öldürücülüğüne dikkat çekseniz, ölüm insan için mukadder derler. Ya zulüm? Zalim de mi, zulüm de mi mukadder?

Kaynak: Milli Gazete
Yazar: İshak Koç

Sitemizde Yayınlanan Haberlerin Tüm Sorumlulukları Kaynaklarına Aittir. Haber Burada Hiçbir Sorumluluk Kabul Etmez...
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Yeni Bir Dünya Muhafazakar Eğlentillerle Kurulamaz!06 Ekim 2015 Salı 20:38
 • Medya ve Aile Değerleri03 Eylül 2015 Perşembe 00:05
 • Yerler Gökler Şahit Olsun ki, İslam Birliği Hayal Değildir12 Ağustos 2015 Çarşamba 19:25
 • YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN COĞRAFYA DERSİ10 Ağustos 2015 Pazartesi 21:17
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim