• BIST 79.764
  • Altın 125,157
  • Dolar 3,0742
  • Euro 3,3471
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 23 °C
  • Şanlıurfa 27 °C

ABD'ye gidince Erdoğan'a bir şeyler mi oldu?

ABD'ye gidince Erdoğan'a bir şeyler mi oldu?
Haber7 köşe yazarı Mehmet Acet Yazdı. Analiz derdi olmayan, siyaset dünyasına dair okumasını salt sloganlar üzerinden yapabilen, ilkeli olmak-durmak gibi bir derdi olmayanların işi daha kolay görünüyor.

“Hah işte!” diyorlar.

“Erdoğan, kendi ekseni etrafında şöyle bir döndükten sonra aslına rücu etti.”

Yıllarca, “Washington’dan düğmeye basılınca Ankara’da ışıkları yanan bir hükümet var” diye diye tokmak patlatanlara gün doğdu.

ABD basınında iki yıldır devam edegelen “Türkiye ABD’yi iplemiyor, bağımsız harekete ediyor” temalı kampanyaları, 5-6 yıldır Ankara’dan Dünyaya bakan dış politika anlayışını ‘yok hükmünde’ saymanın tam vakti.

Erdoğan New York’a gidince ‘çekilen ayarı’ gördü ve özüne döndü demeye başladılar.

Dün sabah kahvaltıda bir araya geldiğimiz Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a tam da bu çevrelerin baktığı yerden yönelttim sorumu.

Önce Erdoğan önceki akşam ne demişti onu hatırlayalım:

“IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırısını, olumlu karşılıyoruz. Ara verilmesi hata olur. Kararlılıkla sürdürülmeli. Türkiye üzerine düşeni yapacak, gerekli adımları atacaktır. Hükümetimizle görüşüp alacağımız karar çerçevesinde desteğimizi sürdüreceğiz. Bu destek askeri, siyasi her türü kapsar”

 

Yalçın Akdoğan’a Erdoğan’ın bu sözlerine atıfla, “Sn.Cumhurbaşkanı’nın görüşleri ABD’ye gidince değişti mi? yoksa gitmeden önce arka arkaya yapılan güvenlik zirvelerinde de bu açıklamayı karşılayan ortak bir tutum belirlenmiş miydi?” Diye sordum.

Akdoğan, şu kısa cevabı verdi.

“Türkiye’nin bu meseleler konusundaki yaklaşımı açık ve bellidir. Sn.Cumhurbaşkanımız ABD’ye gittikten sonra bir şeylere ikna oldu” denilmesini kabul etmeyiz.”

Cumhurbaşkanının açıklamalarını ve Türkiye’nin IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyon içerisindeki pozisyonunu şu hususları dikkate almadan anlamak mümkün değil.

Birincisi; IŞİD konusunda Türkiye’nin önceki tutumu ile Erdoğan açıklama yaptıktan sonraki tutumu arasında doğru yerden baktığınız takdirde bir fark göremezsiniz.

Başbakan Davutoğlu’nun birkaç gün önce dile getirdiği, Akdoğan’ın dün hatırlattığı gibi IŞİD, 13 Ekim 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye tarafından terör örgütü listesine alınmış durumdaydı zaten.

Öte yandan iki yıldır bir algı operasyonu olarak yürütülen “Türkiye IŞİD’e silah ve savaşçı desteği veriyor” propagandası da bu son açıklamalarla zaten suya düşmüş oldu.

Yeni öğrendiğimiz bir başka bilgi de, Avrupa’dan IŞİD’e katılmak üzere gelen 1000’i aşkın kişinin Türkiye güvenlik birimleri tarafından sınır dışı edilmiş olması.

Bu da, bu kirli kampanyaya rağmen Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle etkili bir istihbarat paylaşımını uzun süredir yürütmekte olduğunu gösteriyor.
 

İkincisi; Türkiye, Suriye ve Irak’ta bugün gelinen nokta konusunda zamanında yaptığı uyarıların dikkate alınmamış olması ve haklılığının ortaya çıkmış olması nedeniyle ABD ve Avrupa’ya dönük eleştirilerini herkesin duyabileceği şekilde yapmaya devam ediyor.

Dün önce CNN İnternational’a konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, arkasından BM Genel Kurulu’na hitabeden Başkan Obama’nın Suriye’deki zalim diktatör Esad’ın 200 bin kişiyi katletmiş ve meşruiyetini kaybetmiş biri olduğunu hatırla(t)maları, bu konuda Türkiye’ye fazla söyleyecek sözleri olmadığını ortaya koyuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları, John Kerry’nin “Türkiye IŞİD’le savaşta en önde olacak”sözleriyle arka arkaya gelince, Türkiye IŞİD koalisyonunda ‘en önde’ nasıl rol alacak sorusu gündeme geldi.

En önde olmak denince, F-16 ları kaldırıp IŞİD mevzilerinin bombalanacağı fikri akıllara geliyor.

Erdoğan’ın destek şıklarından söz ederken “askeri işbirliğinden” de söz etmesi böyle bir ihtimali gündeme getiriyor.

Ancak, dün Yalçın Akdoğan’ın bize söylediği gibi Ankara şu an için, ‘askeri işbirliği’kavramını salt ‘askeri operasyon’ olarak yorumlamaktan uzak bir tutum sergiliyor.

Ankara’nın üzerinde daha fazla durduğu husus, Suriye ve Irak’ta akan kanın durması ve devamında kalıcı bir siyasi düzenin nasıl kurulacağı fikri üzerinde ABD’yi kafa yormaya ve işbirliği yapmaya zorlamak.

İki yıllık tecrübe, Ankara’da Avrupa ve ABD başkentlerine karşı ciddi bir ‘güvensizlik’duygusu geliştirmiş durumda.  

Ancak tek başınıza Suriye ve Irak’ta kalıcı bir düzen kuracak imkan ve güce sahip değilseniz, bu hedef üzerinde yürümek için yeni hamleler yapmaya da açık olmak durumundasınız demektir.

IŞİD’e karşı koalisyonda aktif rol almak, devamında yanı başınızdaki ülkelerde oluk oluk akmaya devam eden kanı durdurmaya yarayacaksa, kalıcı düzen için size yeni roller üstlenme fırsatı verecekse, devlet aklı yeri geldiğinde bütün araçları kullanmayı gerektirebilir. 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim