• BIST 78.333
  • Altın 127,421
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 14 °C

Abdestle Alakalı Fıkhî Hükümler (1)

Mehmet Ali AYTEKİN

1.Abdestin Farzları

Mâide sûresi 6. âyet-i kerimede geçtiği üzere abdestin fazları; 1. Yüzü yıkamak 2. Kolları yıkamak 3. Başı mesh etmek 4. Ayakları yıkamaktır.

Abdest azaları denilince yüz, kol, baş ve ayak anlaşılır. Yüzden kasıt saç bitim yerinden çene altı ve iki kulak yumuşağı arasında kalan yer, koldan kasıt parmak uçlarından dirseklere kadar (dirsekler dâhil) olan yer, ayaktan kasıt parmak uçlarından ökçenin de dâhil olduğu topuklara kadar (topuklar dâhil) olan yer, baştan kasıt da başın üst, yan veya arka kısmından dörtte biridir (Mehmet Zihni Efendi, Nimet-i İslam, 61-68).    

Alınan abdestin sahih (geçerli) olabilmesi için asgari anlamda bu farzların yerine getirilmesi gerekir. Farzlardan birinin yerine getirilmemesi veya eksik yapılması durumunda abdest sahih değildir. Yine yıkaması farz olan organlarda kuru bir yerin kalması ya da organların güzelce yıkanmayıp kar, buz veya ıslak bez gibi şeylerle, meshe benzer şekilde ıslatılması durumunda da abdest sahih değildir. Bu sebeple özellikle de kışın çene altında, sakal çıkan yer ile kulak arasındaki boşlukta, el ve ayak parmaklarının arasında, dirseklerde, topuklarda ve ökçe kısımlarında kuru yerin kalmaması için hassas olunması gerekir. Acele ile hızlı bir şekilde alınan abdestlerde çoğu kere zikredilen bu yerler kısmen kuru kalmakta; bu da farkında olmadan alınan abdestin, dolayısıyla kılınan namazın sahih olmamasına sebep olmaktadır.

Yıkanması farz olan organların üzerinde boya, bali, uhu gibi suyun deriye temas etmesine engel olan maddeler varsa bunlar temizlenmelidir. Ancak mesleği gereği sürekli bu maddeleri kullanmak zorunda olup temizlenmesinde meşakkatle karşılaşan kişilerde bu tür maddelerin bulunması abdeste engel değildir (Nimet-i İslam, 72; Diyanet İ. İlmihali, I/197). Abdestli iken bu maddelerden birinin bulaşması sonraki abdestin sıhhatine mani değildir.

Abdest aldıktan sonra organların bazı yerlerinin kuru kaldığı veya oralarda suyun deriye temas etmesine engel bir maddenin bulunduğu görülürse sadece bu kısımların yıkanması yeterli olup abdesti tekrar almaya gerek yoktur.

Ellerdeki veya ayaklardaki yarıklar, sağlık açısından zararlı değilse abdest esnasında yıkanır. Buraları yıkamak organa zarar verecekse mesh edilir; mesh zarar verirse o da terk edilir (Nimet-i İslam, 73).  

Organın yıkanmış olmasının asgari şartı yıkanan organdan en az bir damla suyun akmasıdır. Bu sebeple abdest azaları; su, kar veya buz ile organdan bir - iki damla su akacak şekilde yıkanırsa abdest caizdir (İbn Âbidîn, I/217).

Abdest azasını yıkayıp yıkamadığı hususunda şüphelenen kişi, eğer vesvese sahibi bir kişi ise bu şüpheye itibar etmez; şayet bu tür şüpheler nadiren oluyorsa, sadece, yıkamadığını zannettiği organını yıkar. Abdestten sonra arız olan şüphelere de itibar edilmez (Nimet-i İslam, 70).

Ayaklarda farz olanın, ayakların (Şia’da olduğu gibi mesh edilmesi değil) yıkanması olduğunda Ehl-i sünnet âlimleri icma etmiştir (İbnu’l-Arabî, Ahkâmu’l-Kur’ân, II/76-77; İbn Âbidin, I/222).     

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bizimle iletişime geçmek için maliaytekin@haberburada.net adresini kullanabilir, yayınlanmasını istemediğiniz sorularınızı belirterek tarafınıza özel cevap verilmesini talep edebilirsiniz.

Haber Burada, takipçilerini bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak ilke edinmiştir.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim