• BIST 78.333
  • Altın 127,738
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 16 °C

Abdestin Mâhiyeti, Fazileti ve Faydaları

Mehmet Ali AYTEKİN

Belli organları, usulüne uygun bir şekilde yıkamaktan ve mesh etmekten ibaret bir temizlik ve ibadet olan abdest; Farsça bir kelime olup “el suyu” anlamına gelmekte ve Arapça’daki “güzellik, parlaklık” anlamında olan  “vudû” kelimesinin dilimizdeki karşılığı olmaktadır.

Abdest, “Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklerle birlikte kollarınızı yıkayın, başınızı mesh edin, topuklarla birlikte ayaklarınızı yıkayın” (el-Maide, 5/6) ayet-i kerimesiyle, dinimizin beş temel esasından biri ve en önemlisi olan namaz ibadetinin ön şartı sayılmıştır. Namaz kılmak için Yüce Rabbimizin huzuruna duran bir Mü’min, abdest almakla madden, manen, ruhen temiz ve bu makama durmaya hazır demektir.

Ağız, burun, el, yüz, ayak gibi dış dünya ile sürekli temas halinde olan organların günde en az birkaç kez abdest vesilesi ile yıkanması neticesinde, sağlık açısından tıbbî, fizikî pek çok faydanın ortaya çıktığı; kan dolaşımı ve sinir sistemlerinin daha düzenli hale geldiği, gelişen teknolojik imkânlar sayesinde, ilmen sabit olan bir hakikattir.

Sağlıkla ilgili bu önemli işlevinin yanında belki de bundan daha da önemli olanı, abdestin, hükmî kirlilik hali olan hadesten yani abdestsizlik halinden arınmaya, temizlenmeye vesile olmasıdır. Nitekim Efendimiz (s.a.s) birçok hadis-i şerifinde bu hususu beyan buyurmuştur:

Mü’min bir kul güzelce abdest alıp yüzünü yıkadığında, gözüyle işlediği her günah su ile birlikte akıp gider. Kolunu yıkadıktan sonra, eliyle işlemiş olduğu bütün günahlar suyun son damlası ile birlikte akıp gider. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayakları ile işlemiş olduğu her türlü hata suyun son damlası ile birlikte akıp gider. (Hülasa abdestin sonunda) günahlardan arınarak tertemiz olur.” (Muvatta; Müslim; Tirmizî)

 “Sizden biriniz güzelce abdest aldıktan sonra ‘Allah’tan başka ilah olmadığına, Hz. Muhammed’in (s.a.s) de O’nun kulu ve rasülü olduğuna şahitlik ederim’  derse (yani kelime-i şahadeti okursa) ona cennetin sekiz kapısı açılır ve dilediği kapıdan içeri girer.” (Müslim; Nesai)

“Ümmetim kıyamet gününde abdestin izi olarak yüzleri ve kolları parlak bir şekilde çağrılacaktır. Onun için kimin, parlaklığını çoğaltma imkânı varsa çoğaltsın.” (Buharî; Müslim)

Abdestin bu maddî ve manevi kazanımlarından dolayıdır ki, sadece, abdestsiz yapılması sahih olmayan bir ibadet yapılacağı zaman değil hayırlı ve faydalı her hangi bir amel yapılacağı hatta uykuya varılacağı zaman dahi abdestli olmak Efendimiz (s.a.s) tarafından teşvik edilmiş ve sürekli abdestli olmanın olgun imanın bir alameti olarak nitelenmiştir.“Abdeste, ancak, olgun imana eren müminler devam eder.” (Hâkim, Müstedrek)

Neticede “Abdest Mü’minin silahıdır” anlayışının da etkisiyle kültürümüzde “abdestsiz evden çıkmama ve yere basmama” hassasiyeti oluşmuştur.

Aynı kültür ve hassasiyetin yeni neslimize de geçmesi temennisiyle Allah’a emanet olun…

________________________

Bir Soru: Dört rekâtlı bir namazı kılarken ilk oturuşta tahiyyatı okuduktan sonra yanlışlıkla sağa selam veren ve hatasını anladıktan sonra üçüncü rekâta kalkan birinin namazı bozulur mu? Bu kişi nasıl hareket etmelidir? (A. CAN, Hollanda)

Cevap: İlk teşehhütten (oturuştan) sonra yanlışlıkla selam veren bir kişi selamı verdikten sonra konuşmak, gülmek, yönünü kıbleden çevirmek gibi namazı bozan bir fiil yapmadıkça üçüncü rekâta kalkarak namazına devam eder. Bu hatasını telafi etmek için de son oturuşta sehiv secdesi yapar. (İbn Âbidîn, II/674)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bizimle iletişime geçmek için maliaytekin@haberburada.net adresini kullanabilir, yayınlanmasını istemediğiniz sorularınızı belirterek tarafınıza özel cevap verilmesini talep edebilirsiniz.

Haber Burada, takipçilerini bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak ilke edinmiştir.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Mehmet Ali AYTEKİN
22 Ocak 2016 Cuma 13:53
13:53
“İsimsiz” rumuzlu okurumuzun sorusuna cevap
Merhabalar;
Gusül abdestinde bildiğiniz üzere ağız ve burnun yıkanması farzdır. Ancak gusül abdestini alırken bunu unutacak olursak daha sonra sadece ağız ve burnumuzu yıkamamız yeterli olur. Hatta gusül öncesi normal abdest almış isek bu abdesti alırken ağız ve burnumuzu yıkamamız, gusüldeki ağız ve burun yıkamamız için de yeterli olur.
Selam ve dua ile…
88.255.37.213
Mehmet Ali AYTEKİN
22 Ocak 2016 Cuma 12:01
12:01
Rasim TÜRKMEN adlı okurumuzun sorusuna cevap
Aleyküm Selam Rasim bey;
İfadelerinizden anladığım kadarı ile zaman zaman sizde abdest konusunda şüpheler oluşuyor. Şeytan bir Mü’minle her zaman uğraştığı için bu tür şüpheler meydana gelebilir. Bunlara fazla itibar etmemeniz yerinde olacaktır. Bunu takıntı haline getirecek olursanız zamanla şüpheler çoğalacak namaz gibi ibadetlerinize de sirayet edecektir. Bu da ilerde sizi, namazı abdesti tamamen terk etmenize kadar götürecektir. Efendimiz (s.a.s) bu tür şüphe ve vesveselerin şeytandan olduğunu haber vermiş ve bizleri uyarmıştır. Siz usulüne uygun bir şekilde taharetinizi yapıp abdestinizi aldıktan sonra size arız olan şüphelere itibar etmeyiniz.
Selam ve dua ile…
88.255.37.213
İsimsiz
21 Ocak 2016 Perşembe 11:32
11:32
Merhaba Hocam,
Diyelim ki gusül abdesti alırken ağzımızı yıkamayı ya da burnumuza su çekmeyi unuttuk. Banyodan çıktıktan sonra aklımıza geldi. Ne yapmamız lazım?
Şimdiden Allah razı olsun
88.255.37.213
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim