DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 301415-2,11%
Ankara

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

11 okunma

850 bin öğrenciye ‘online’ eğitim

ABONE OL
21 Kasım 2022 09:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs birçok sektörde dijitalleşmeyi hızlandırdı. Bu alanlardan biri de şüphesiz ki eğitim sektörü oldu. Yeni dünya düzeninde ihtiyaç ve talepler de girişimcilere ilham verdi. Bu girişimlerden biri de Derslig… Matematik öğretmeni Mehmet Özdemir ve bilgisayar mühendisi Anıl Çalışkan tarafından kurulan Derslig, hızlı büyümesi ile dikkat çekiyor. Bugün, 200 bine yakın öğretmen ve 850 binden fazla öğrenci tarafından kullanılan platformun kuruluş hikayesini ve yeni dönem hedeflerini Mehmet Özdemir ile konuştuk.

İHTİYAÇLARI GÖZLEMLEDİ

“Derslig, eğitimci bakış açısıyla kazandığımız deneyimler ve bunların sonuncunda belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen bir proje” diyen Özdemir, yola çıkışlarını şöyle anlattı: “Projenin tohumunu, matematik öğretmeni olarak görev yaptığım 2013 -2018 yılları arasında ben ve benim gibi öğretmen olan eşimin oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte; öğrencilerimiz, meslektaşlarımız ve velilerimizin ihtiyaçları üzerinde yaptığımız gözlemler, bu ihtiyaçları çözmeye yönelik fiziksel ders ortamında geliştirdiğimiz çalışan veya çalışmayan yöntemler vardı. Derslig öncesinde 2013 yılından bu yana eğitim teknolojileri alanında sunduğumuz girişimlerimiz ve eğitim dışında e-ticaret alanında da küçük tecrübelerimiz oldu. Tüm bu birikimler sonucunda 2018 yılında ben ve öğretmen arkadaşlarımızdan oluşan küçük bir ekip ile platformu kurmak için çalışmaya başladık. Bu dönemde de eğitimci bir annenin oğlu olan ve aynı zamanda çok da başarılı bir öğrencilik yaşamına sahip bilgisayar mühendisi Anıl Çalışkol ile tanıştık. Yazılım tarafında kendisi ile ilerlemek üzere bir ortaklık kurduk. Haziran 2018’den beri de birlikte yol alıyoruz.”

Mehmet Özdemir

AKILLI VELİ ASİSTANI

Derslig Kurucusu ve Yöneticisi Özdemir, ‘Benzer platformlardan farkınız neler? sorusuna şu yanıtı verdi: “Derslig’in içeriğinde, senkron oyunlaştırma dediğimiz; öğrencilerin ders çalışma performanslarına göre düzenlenen yarışmalar bulunuyor ve bu yarışmalar canlı olarak yapılıyor. Ayrıca öğrencilerin bu yarışmalardan ve performanslarından elde ettikleri puanlarla yarıştıkları öğrenci ligleri sistemi bulunuyor. Derslig’in ayrıştıran bir diğer özellik ise ‘Akıllı Veli Asistanı’. Bu özellik sayesinde veliler, öğrencilerin aktivitelerini bildiren ve durumuna göre özel önerilerde bulunan bir sistem ile sürekli güncel bilgi edinmiş oluyor. ‘Çocuğum odasında gerçekten ders çalışıyor mu?’ gibi endişeleri ortadan kaldırarak, öğrencinin hangi dersi ne kadar süre çalıştığını, sınavlardan aldığı sonuçları düzenli olarak takip edebilme imkânı sunuyoruz. Güçlendirme programı ile de kurumsal üyeliği bulunan okullarımızda; öğrencilerin kurumda oldukları deneme sınav dataları sisteme işleniyor, yapay zeka her bir öğrencinin sonuçlarına bakarak eksiklerini, gereksinimlerini tespit ederek kişiye özel programlar oluşturuyoruz. Bireysel üyeliklerde ise öğrencinin sistem içinden de ulaşabildiği online deneme sınav dataları baz alınarak her öğrenciye özel çalışma programı oluşturuluyor.”

HEDEF BÜYÜK

İlk aşamada 100 bin üye hedeflediklerini ve ilk yıllarında bu rakama ulaştıklarını belirten Özdemir, “İlk yıldan sonra da hızla öğretmenler, öğrenciler ve veliler arasında tanınarak üye sayımızı artırdık. Bugün geldiğimiz noktada ise platform, 200 bine yakın öğretmen ve 850 binin üzerinde öğrenci tarafından kullanılıyor” dedi. Hızlı büyüyen kullanıcı sayısını daha fazla arttırmak istediklerine dikkat çeken Özdemir, “Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 17’si ise şu an Derslig’e üye. Kısa vadede online eğitim sektöründe ilk 4’te olmayı ve öğretmenlerin yüzde 20’sinin Derslig üyeliğinin olmasını hedefliyoruz. Orta vadedeki hedefimiz 2 milyon öğrenci ve öğretmenlerin yüzde 30’unun üye olması. Uzun vadede ise erişmek istediğimiz rakamlar; 10 milyon öğrenci ve öğretmenlerin yüzde 50’si. Türkiye’de bu alanda 10’a yakın güçlü aktör var, bunların sayısının da giderek artacağı öngörülüyor. Derslig şu anda ilkokul tarafında ilk üç oyuncudan biri olmayı başarmış durumda. Ortaokul ve lise düzeylerinde de bu başarıyı yakalamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

GLOBALDE 80 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Pandeminin ve dijitalleşmenin de etkisiyle bilişim teknolojileri destekli uzaktan öğrenim platformlarının globalde 80 milyar dolarlık, Türkiye’de ise 800 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını belirten Özdemir, “Global pazar her yıl yüzde 8 genişlerken Türkiye’de bu durumun çok daha hızlı ilerlediği görülüyor. Eğitim teknolojileri alanında yapılacak daha çok şey var. Yeni nesil öğrenciler de bu sisteme adaptasyon konusunda gerçekten çok başarılı. Dolayısıyla hem Türkiye’de hem de dünyada daha birçok yenilik bizi bekliyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.