• BIST 79.037
  • Altın 126,570
  • Dolar 3,0983
  • Euro 3,3853
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

28 Şubat’ın Gurbetteki Mağdurları

28 Şubat’ın Gurbetteki Mağdurları
Tayyar Tercan 28 Şubat darbesinin hüküm sürdüğü 1999 senesinde henüz 19 yaşında daha bir günlük evliyken çağrıldığı karakola gidip...

Tayyar Tercan’ın hikâyesi hem Türkiye’deki yargı kurumlarının hem Türkiye siyasetinin çelişkileriyle dolu… 28 Şubat darbecilerinin “kaşının üstünde gözün var” suçlamalarıyla 10 sene cezaevinde yattı. Şehirden şehire sürgüne yollandı. AK Parti iktidarı ile birlikte AB Uyum Muktesabatı gereği kanunlar değişti ve tahliye oldu. Dışarı çıktığında ise bir düzen kurabilene kadar çok fazla mücadele etmek zorunda kaldı. Hayatın zorlukları bir yana kanun önünde “damgalı” olmak 2 kat daha fazla güçleştiriyordu dışarıda yaşamayı. Ancak herşeyin yoluna girdiği sanıldığı bir zamanda peş peşe davalar açılmaya başladı. Bu sefer 28 Şubat darbecilerinin değil Paralel Yapı’nın hedefindeydiler. 28 Şubat için kamuoyu çalışmaları yapan ve içerideki yüzlerce mahkumun sesi olmaya çalışan Tayyar Tercan’ın Bandırma Cezaevi’nde kaldığı sırada Jandarma’nın yaptığı ve 1 mahkumu öldürdüğü baskının ismi “isyan” konularak haklarında dava açıldı. Tayyar Tercan’la birlikte 14 yaşında “idam” cezası verilen Yakup Köse ve 32 arkadaşına 228 seneye varan cezalar yağdı. 19 yaşındayken cezaevine giren ve seneler sonra dışarı çıkabilen Tercan,  cezaevinde yaşanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi “yatak yorgan yakmakla böyle ceza verilir mi” diyerek tepki gösterdiği bir olay yüzünden “hicret” hayatı yaşıyor.  

Furkan Haber, Tayyar Tercan’la 28 Şubat’ın 18. senesi yaşanırken ve onyıllardır devam eden mağduriyetini konuştu. 

-28 Şubat’ın 18. senesi bu sene olacak.. Geçmişe doğru baktığınızda ne hissediyorsunuz? Biten bir süreç mi yoksa 982 senesi kalan 1000 yıllık süreç mi?

– 28 Şubat darbesi  Anadolu insanının ruh kökünü baltalamak için yapılan darbelerden birisiydi. Son İslam devleti Osmanlı’nın yıkılışı sonrasında kurulan Kemalist-laik Cumhuriyet, kuruluşundan itibaren Müslümanlara zulüm etmiştir. 28 Şubat darbesi bu zulüm sürecinin bir safhasıydı sadece. Kuruluşu da dahil olmak üzere bu güne kadar sistem kendisini korumak için silahlı ve silahsız bir çok darbe gerçekleştirdi. Bu sistem devam ettiği müddetçe de süreç devam ediyor demektir. Diğer yandan da 28 Şubat darbesinin sonuçlarını ortadan kaldırmadan darbeyle hesaplaşılmış olmayacağı açık… Cezaevlerine bakın, yüzlerce müslüman yıllardır zindanda. Darbeyi yapanlar ise ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Müsbet bir çok şeyin yaşandığını ve hesaplaşma arafesinde olduğumuzu da  es geçmeden  hem zihniyet anlamında sistemin  varlığını sürdürmesi, hem de sonuçları itibariyle binlerce insanın hala mağdur durumda olması  28 Şubat darbesinin  devam ettiğini gösteriyor.

-Cezaevinde kaldığınız sürede 28 Şubat’ı nasıl geçirdiniz?

Dışardaki bedenen özgür ama ruhen esir olanların aksine biz cezaevinde ruhen özgürdük. 28 Şubat darbesinden önce de o zihniyetle mücadele etmeye çalıştığımız için  cezaevine atıldık bu yüzden  bizim açımızdan değişen bir şey olmadı. Zulmün artması veya işkencenin yoğunlaşması  beklenmedik bir şey değildi. Zor günler geçirdik, kolay günler geçirdik ama her daim başımız dik günler geçirdik…

-TV’de izlediğiniz programlarda siyasilerin, yazarların konuşmalarında “darbe” dediği halde darbe yargılamaları sonucu tutuklu oluşunuz çelişkili geliyor muydu?

Darbe döneminde binlerce insan sadece inançlarından dolayı zulme uğradı. Fakat darbecilere karşı direk tavır alan  fazla insan yoktu. Sebeplerine şu veya bu diyebilirsiniz bu böyleydi. Bizim, İBDA fikriyatınainanan insanların  çok fazla zulme maruz bırakılma sebebimiz o zulümlere karşı durmamızdı. Yani bedel ödemeyi göze alarak zulme rıza göstermedik.  Zaman geçip şartlar değişmeye başlayınca insanlar darbeye karşı seslerini çıkarmaya başladı. Fakat burada da garip bir durum oluştu. Herkes darbe mağduru olduğunu söylerken bizzat o zulmü yaşayanların durumunda bir değişiklik olmadı. Yani daha açık söylersek, ben bu satırları yurt dışında sürgünden yazıyorum. Yakup Köse, daha 14 yaşında idamla yargılanmıştı. Şimdi yine cezaevinde. Beraber senelerce zindanda kaldığım gönüldaşlarım Cihat Özbolat, İsmail Uysal, Ethem Köylü, Ali Acar, Burak Çileli, Emrullah Arslan ve daha bir çoğu yıllardır zindanda.  Resmi rakamlara göre cezaevlerinde  600’e yakın müslüman  28 Şubat darbesinin brifingli yargısı yüzünden  içerde yatıyor. Bakın 18 sene oldu darbe yapılalı. İçerde 20 senedir yatan arkadaşlarımız var. Yirmi sene ne demek anlatabiliyor muyum? Bir ömür. Ve herkes darbe mağduruyum diye konuşuyor. Bunu fetişist bir durum olarak görüyorum artık. Acı üzerinden  prim yapma hastalığı bulaştı müslüman camiaya. Savaşlarda katliamlarda yapılan zulümlerde herkes ama herkes konuşuyor. Ama sadece konuşuyor. Kelamın artık bir tesiri kalmıyor böylece. Fiili adım atılmadıktan sonra bir şeyler söylemenin yazmanın pratik bir karşılığı yok. Hele bir de bunu yapanlar ellerinde yetki olan siyasetçiler olunca insan şaşırmadan edemiyor. Madem darbe yapıldı diyorsun madem zulüm yapıldı diyorsun değiştirecek düzeltecek gücün var neyi bekliyorsun demezler mi adama?

-28 Şubat’ı yaşayan jenerasyondan önceki jenerasyonda “İstiklal Mahkemeleri”, 60 darbesi gibi süreçlerde insanlar hayatlarıyla cezalandırılıyorlardı. Siz hala hayattasınız bu yüzden şanslı görüyor musunuz kendinizi?

28 Şubat bir zihniyetin yaptığı darbedir. O zihniyet yapabileceğine inansaydı bu darbede de çok canlar alırdı. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıllarda  haber olarak da çıkmıştı,  işi katliama bile dökme planları vardı ama İBDA’cıların direnişi müslümanları sokaklara döküp Halk ihtilaline  çevirebileceği korkusundan buna tevessül edemediler. O zihniyet  kurdukları laik diktatörlüğün tehlikeye düştüğünü gördükleri her dönem açık veya kapalı darbe yaptı. İstiklal mahkemeleri veya sıkıyönetim mahkemeleri veya DGM’ler. İsimleri ve vitrinleri farklı fakat aynı vazifeyi icra etmekle mükellef mahkemeler. Bunlar  sisteme tehlikeli olabilecek herkesi etkisiz hale getirmek için kurulmuş mahkemeler adaleti sağlamak için değil.

Şanslı hissetmek noktasında ise şunu söyleyebilirim: Biz Hak yolunda idam sehpasına başı dik çıkan insanların arkasında yürümeyi şeref biliriz. Bu manada şanslı olanlar onlardı.

- Gurbet ellerde Türkiye’deki 28 Şubat darbesini nasıl anlatıyorsunuz? Anlayabiliyorlar mı? Dünya ve Ortadoğu’da büyüyen bir Türkiye’ye rağmen sizin durumunuzu nasıl yorumluyorlar?

Yurtdışına çıkalı bir sene oldu. Dışardaki Türkiye algısı eskisi gibi değil. İşin şuurunda olan insanlar meseleyi anlayabiliyor fakat çoğunluk durumu bilmiyor. Bu iktidar döneminde özellikle müsbet olarak atılan adımlar var dışarıyla alakalı. Yeterli değil, olması gerektiği gibi değil fakat çaba var. Ve yurt dışında Türkiye ye sevgi besleyenler sadece inançlı kesimler. Hangi milletten olursa olsun gittiğimiz ülkedeki samimi Müslümanlar destekliyor. Yani 28 Şubat zulmünün hala devam ettiğini pek bilmiyorlar. Kaldı ki ülkemizde de durum farklı değil. Bosna’da bir hukukçuyla görüşmüştüm. Bu insan hem hukukçu hem de İslami bir STK’da yönetici. 28 Şubat  davaları sebebiyle mecburen dışarda olduğumu duyunca inanmadı önce. Hatta biraz ukalalık yaparak o meseleler halledildi yanlışın olmasın gibi laflar etmeye kalktı. Gereken cevabı aldı almasına ama bu insan hem hukukçu hem STK’cı ama meselenin ne olduğuna dair en ufak bilgisi yok.  Yeni nesil ise zaten bunları görmemiş. Şayet biraz araştıran okuyan biri değilse bir gencin bunları  bilmesi kolay değil. Söylemek istediğime bir misal vereyim. Görüştüğüm bir müsteşar vardı. 28 Şubat döneminde görevden alınmış çeşitli sıkıntılar çekmiş. Bizi ve durumu gayet iyi bilen bir insan. Sohbet ederken söylediği şey  şuydu. “Bu iktidar  12 yıldır iktidarda. Benim çocuklarım  10 -12- 14 yaşlarındaydılar ve bir şeyler anlamaya başladıklarında gözleri bu iktidarı gördü, bu iktidar döneminde büyüdüler ve kızım kapalı okul bitirdi çalışıyor. Şimdi sen  bu çocuklara sokakta müslüman avı yapılıyordu desen pek anlam veremiyorlar. Müslümanlara işkence yapıyorlardı desen inanmak istemiyorlar.

-  Sizlerin 28 Şubat’taki onurlu duruşunuzla darbecilerin kimyası bozuldu. Onların yerine yerleştirilen “paralel örgüt” denilen yapılanmayı ise şimdilerde AK Parti hükümeti dağıtıyor. Paralel Örgüt operasyonları için ne düşünüyorsunuz?

DEVAMM>>>

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim