28 Şubat Rektörler Çağını Kapatan Rektör, Diyanet İşleri...

28 Şubat Rektörler Çağını Kapatan Rektör, Diyanet İşleri Başkanı Oldu

"28 Şubat Rektörler Çağı"nı Kapatan Rektör Prof. Dr. Ali Erbaş Diyanet İşleri Başkanı Oldu.

17 Eylül 2017 - 03:54 - Güncelleme: 24 Eylül 2017 - 15:13

Yalova Üniversitesi Rektörü iken 15 Temmuz Şehitleri Anma Merasiminde Fetih Suresini Okuyarak 28 Şubat Rektörler Çağı'nı kapatan Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'na getirildi.

Kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yürütürken Yalova Üniversitesi'ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Genel Müdürlük yaptığı dönemde 28 Şubat'ın Kur'an Kursları Üzerinde bıraktığı derin izleri silecek nice önemli projelere imza attı.

Bunların en başında neredeyse bitmek üzere olan Hafızlık müessesini canlandırarak, orta öğretimde kayıt dondurma yöntemine varıncaya dek nice kanunların çıkmasında ön ayak oldu. İHL'ye giden Hafız öğrencilere burs sağlanması ve Yatılı Kur'an Kurslarında hafızlık yapan öğrencilere aylık iaşe ödeneklerinin çıkarılması da Prof. Dr. Ali ERBAŞ'ın Genel Müdürlüğü döneminde gerçekleşti.

İlk defa Prof. Dr. Erbaş döneminde okul öncesi döneme yönelik 4-6 Yaş Kursları projesi başarıyla hayata geçirilerek toplumun din eğitimi konusundaki en büyük ihtyacı devlet güvencesiyle giderilmiş oldu. Yaz Kur'an Kursları alanında da ilkleri başaran Prof. Dr. Ali Erbaş ve mesai arkadaşları Yaz Kur'an Kursları Kamu Spotları yayınlayarak ve yeni Kur'an Kursu Kitapları yayınlayarak çocukların ilgisini çekecek nice etkinliklere imza attı.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü projesini himaye ederek bu eserin topluma kazanıdırılmasını sağladı. Bu çalışma kapsamında 2013 yılından buyana 12 bine yakın engelli vatandaşımızın Kur'an'la buluşması sağlandı. Hizmet İçi Eğitim seminerleri kapsamında 50 bine yakın personeli eğtimden geçirerek yeni ufuklar açtı. Kur'an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma, Kur'an-ı Kerimi Ezbere Güzel Okuma (Hafızlar İçin), Dini Bilgiler alanında sayısız yarışmalar düzenleyerek vatandaşın ilgisini Kur'an Öğretimine çekti.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), Huzur evleri ve Anadolu'nun her köşesinde binlerce Kur'an Kursu açarak Yaygın Din Eğitimi seferbeliği başlattı. Dini Yüksek İhtisas Merkezleri, Hizmet İçi Eğitim ve birçok alanda Program Geliştirme ve güncelleme projelerini başarıyla sürdürdü.

Kaynak: Haber Burada
Haber: Adil Elzerey

 

Prof Dr. Ali ERBAŞ Kimdir?

1961 yılında Ordu’nun Kabadüz İlçesi Yeşilyurt Köyünde doğdu. İlkokulu Yeşilyurt Köyü İlkokulunda okudu. 1980’de Sakarya İmam-Hatip Lisesi’nden, 1984’de ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1982-1993 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Fatih Müftülüğüne bağlı çeşitli camilerde din görevlisi olarak vazife yaptı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1987’de Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’daki Tekrarlar” isimli teziyle Yüksek Lisansını, 1993’te ise Dinler Tarihi Anabilim Dalında “İlâhî Dinlerde Melek İnancı” isimli teziyle doktorasını tamamladı.

1988-1990 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Master ve Doktora öğrencileri için açılan ihtisas kursuna devam etti.

1993 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 1994 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Paris’te Centre George Pompidou ve Sorbonne Üniversitesi kütüphanelerinde Dinler Tarihi ve Din Bilimleri alanında araştırmalar yaptı. Daha sonra 1996-1997 öğretim yılının başından itibaren bir yıl boyunca Strasbourg Beşerî Bilimler Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak alanıyla ilgili araştırmalar yaptı.

1997-1998 öğretim yılı başında yurda döndü ve Kasım 1998’de Doçent, Ocak 2004’de Profesör oldu.

1993-2006 yılları arasında Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve yine aynı tarihler arasında Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı.

1997-2002 yılları arasında 5 yıl Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin Dekanlığını yürüttü. 2003-2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Senato Üyesi, 2006-2011 yılları arasında ise aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne atandı.

Prof.Dr. Ali Erbaş 08 Haziran 2017 tarihi itibariyle Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Prof.Dr. Ali Erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Abdullah akan
  9 ay önce
  Hayırlı olsun Allah (c.c) utandırmasın. Başarılı görevler icra eder inşallah. Haber başlığı çok idealı Başkan 28 şubat rektörler sürecini durdurmak istiyorsaydı bundan 20 yıl önce aynın aksiyonu gösterseydi. Popülist söylemler karnımız tok çok şükür.
 • Göktürk Beyoğlu
  10 ay önce
  Mehmet görmeze çok benziyor
 • Sedat. Kalfa
  10 ay önce
  Allah cc hayırlı etsin,utandirmasin başarılar diliyorum
 • Sevgi güney
  10 ay önce
  Vatana millete hayırlı olsun inşeAllah verilen bu kudsi vazifeyi bi hakkın layıkıyla yerine getirmeyı RABBİM MUVAFFAK EYLESİN